Reklama

Sieć dróg rowerowych w Katowicach stale się powiększa

Grzegorz Żądło
Zapowiedzi władz Katowic, że chcą połączyć wszystkie dzielnice z centrum miasta drogami rowerowymi, stają się coraz bardziej realne. Budowa kilku istotnych ścieżek już trwa, a prace przy kolejnych rozpoczną się w najbliższym czasie.

Dziś została oficjalnie oddana rowerzystom droga łącząca ul. Dębową z głównym wejściem do Parku Śląskiego (więcej o tym TUTAJ). Dzięki temu można już w miarę płynnie przejechać np. z os. Tysiąclecia do Silesia City Center, a dalej do centrum miasta. Choć po drodze rowerzystów czeka jeszcze kilka niespodzianek i utrudnień, jak długotrwałe oczekiwania na światłach i brak przejazdu przez jezdnię (np. przez Stęślickiego czy Chorzowską). To też niedługo ma się zmienić.

Drogi rowerowe_Katowice

Dzieje się również poza centrum. Trwa budowa ścieżek przy ul. Telewizyjnej (926 m, 430 tys. zł), ul. Bytkowskiej (755 m, 264 tys. zł) i przy skrzyżowaniu ul. Bielskiej z ul. Kołodzieja w Murckach (420 m, 70 tys. zł). Ta ostatnia ma być gotowa za tydzień, pozostałe odpowiednio do 15 i 30 września.

Z kolei na południu Katowic rozpoczęła się już budowa drogi łączącej ul. Kijowską z ul. Książęcą. Powstanie tu 450 m ścieżki przy nowej drodze. Ma być gotowa w kwietniu 2017 roku.

W podobnym czasie ma powstać niewielki odcinek (210 m) w rejonie ul. Sławka. Jest to związane z rozbudową osiedla TBS. Z drobnych inwestycji można jeszcze wspomnieć o 460-metrowym odcinku ciągu pieszo-jezdnego na ul. Chrobrego na os. Tysiąclecia, który połączy osiedle z tunelem prowadzącym do Parku Śląskiego.

Poważne inwestycje szykują się też w północno-wschodniej części Katowic. Miejski Zarząd Ulic i Mostów jeszcze w tym roku ma rozpocząć budowę połączenia ul. Bohaterów Mote Cassino z Bulwarami Rawy (ok. 1 km) oraz w drugą stronę od ul. Bohaterów Monte Cassino do ul.  Niepodległości (2,1 km, z czego 755 na jezdni).

Również MZUiM będzie realizował połączenie Bocheńskiego-Pukowca-Rataja (1,5 km), połączenie Medyków z dworcem PKP w Ligocie (1,75 km, w tym po jezdni 890 m) oraz drogę rowerowa wzdłuż ul. Stęślickiego (700 m). Szczegółowy opis większości z tych inwestycji oraz dokładne mapy można znaleźć TUTAJ.

Z kolei Zakład Zieleni Miejskiej ma w planie budowę drogi leśnej przy ul. Owsianej, koło stawu Starganiec. Długość odcinka przez las to około 1800 m, z czego 1200 wzdłuż ciepłociągu, a pozostała część po drodze leśnej.

Jak mówi prezydent Katowic Marcin Krupa, główną ideą budowy ścieżek rowerowych jest połączenie dzielnic z centrum miasta. – Docelowo powstanie układ promienisty, który umożliwi mieszkańcom dojazd do strefy centralnej.

Jak ma wyglądać ten docelowy układ można zobaczyć na załączonej do tekstu mapie.


Tagi:

Komentarze

 1. Andrzej Mochacki 9 sierpnia, 2016 at 7:20 pm - Reply

  Ciesze się ,ze powstają nowe Ścieszki rowerowe ale bez przesady .Na części bulwarach Rawy na Os Gwiazd Jakiś KRETYN Miejski na znakach nakazu tylko dla pieszych poprzykręcał informację na tabliczce Nie dotyczy rowerów . Tym znakiem zrobiło się wiele zamieszania i niepotrzebnych sprzeczek pomiędzy pieszymi a rowerzystami których jest coraz więcej . Jako że ścieżka spacerowa. Co najśmieszniejsze to to że równolegle z tą Ścieszką jest po lewej stronie 5m dalej znakowana trasa rowerowa. To jest idiotyzm.

 2. trout 8 sierpnia, 2016 at 11:00 pm - Reply

  Ach so! Na legendzie nie ma informacji, że to DOCELOWA, czyli PLANOWANA sieć infrastruktury rowerowej, stąd moje zdziwienie.
  Widzę też, że nie wszystkie zaznaczone na czerwono są już realizowane, ale do końca roku jeszcze sporo czasu, także nie ma co bić piany…

 3. trout 7 sierpnia, 2016 at 8:58 pm - Reply

  Czy na przedstawionej mapce kolorem czarnym i zielonym są przedstawione ISTNIEJĄCE ścieżki rowerowe, czy też już te planowane? Widzę, że w zachodniej części Katowic mi się to nie zgadza ze stanem faktycznym. Na pewno wzdłuż północnej części ulicy Witosa nie ma wydzielonego fragmentu dla rowerów, ani ciągu pieszo-rowerowego.

  • Grzegorz Żądło 7 sierpnia, 2016 at 9:22 pm Reply

   Kolorem zielonym zaznaczone są trasy rekreacyjne, czerwonym – drogi rowerowe realizowane w tym roku, a czarnym – docelowa sieć infrastruktury rowerowej (bez rekreacyjnych tras rowerowych).

Dodaj komentarz

*
*