Reklama

Park Śląski został połączony z SCC – nową drogą rowerową [WIDEO]

Grzegorz Żądło
Około 730 tys. złotych kosztowała budowa dwóch odcinków drogi rowerowej, która łączy Park Śląski (a przy okazji os. Tysiąclecia) z centrum handlowym Silesia City Center (a dalej z centrum miasta). Niemal  na całej długości rowerzyści mogą na wydzielonym dla siebie pasie przejechać po asfaltowej nawierzchni. Nowa droga krzyżuje się z inną niedawno oddaną do użytku ścieżką, biegnącą wzdłuż ulic Brackiej i Gliwickiej.

Infrastruktura rowerowa na wysokości Załęża i Dębu zaczyna powoli przypominać przemyślany układ dróg. Ścieżki nie kończą się nagle, są nowe przejazdy i nowość, czyli radarowa detekcja ruchu. Ta ostatnia działa w ten sposób, że system reaguje na ruch. Gdy rowerzysta zbliża się do przejazdu przez drogę, system albo zgłasza udział roweru w całym cyklu zmiany świateł, albo od razu zapala zielone światło (jeśli zielonego nie ma akurat inny kolizyjny kierunek). Dzięki temu nie trzeba zsiadać z roweru i ręcznie naciskać przycisku przy sygnalizatorze.

Droga od ul. Dębowej do ul. Złotej ma około 470 metrów długości. Kosztowała 449.312 zł. Powstały m.in. dwa przejazdy przez torowisko oraz przejazdy przez Chorzowską i Złotą.

Z kolei drugi etap od Złotej do wejścia do Parku Śląskiego liczy około 490 m długości. Do tego 110 m ciągu pieszo-rowerowego, w miejscu, w którym było za wąsko, żeby segregować ruch. Budowa tego fragmentu kosztowała 281.385 zł.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*