Reklama

Ulica Sikorskiego na os. Paderewskiego zostanie zwężona. Powstanie droga rowerowa i wyniesione skrzyżowanie

Po ponad roku i nieudanym przetargu MZUiM wraca do inwestycji z Budżetu Obywatelskiego na os. Paderewskiego. Wzdłuż ul. Sikorskiego powstanie droga rowerowa. To oznacza zmiany dla kierowców - zwężenie jezdni, likwidację części miejsc parkingowych i wyniesienie skrzyżowania.

Duże zmiany na os. Paderewskiego nie tylko dla rowerzystów. Poza tym, że powstanie droga rowerowa, poprawi się bezpieczeństwo pieszych, a osiedlowa droga zostanie zwężona. MZUiM ogłosił przetarg na budowę drogi wzdłuż ul. Sikorskiego.

Ta inwestycja na os. Paderewskiego powinna być gotowa już ponad 3 lata temu. Pomysł połączenia rowerowego pomiędzy ul. Paderewskiego i ul. Graniczną wygrał w Budżecie Obywatelskim w 2020 roku. Oddano na niego ok. 1000 głosów. Wydawało się, że jest blisko realizacji już pod koniec 2024 roku. Przetarg został rozstrzygnięty, ale ostatecznie wybrany wykonawca nie podpisał umowy z Miejskim Zarządem Ulic i Mostów. 

Reklama

Teraz MZUiM wraca do projektu, który powinien zostać zakończony w 2022 roku. Ma powstać droga rowerowa o długości ok. 300 metrów, która połączy ulice Paderewskiego i Graniczną. Ten krótki odcinek pozostaje białą plamą na mapie infrastruktury rowerowej. Z jednej strony rowerzyści mają do dyspozycji drogę na ul. Pułaskiego i alejki wokół stawu Łąka, a z drugiej drogę rowerową na ul. Granicznej. Pomiędzy nimi nie ma bezpiecznego połączenia. Jadąc na rowerze, mieszkańcy są zmuszeni do poruszania się jezdnią, razem z samochodami. Pełny projekt w formacie PDF można znaleźć w załączniku pod tekstem.

Reklama

Projekt zakłada budowę drogi dla rowerzystów o szerokości 2 metrów, wykonanej z asfaltu. Będzie ona przebiegała pomiędzy parkingami prywatnymi a miejscami postojowymi do parkowania prostopadłego. Te miejsca są zlokalizowane wzdłuż ul. Sikorskiego po jej północnej stronie. 

Miejsca jest tam niewiele, więc budowa infrastruktury rowerowej wymusza zwężenie drogi. Obecnie ul. Sikorskiego ma jezdnię o szerokości ok. 7 m. Wykonanie drogi dla rowerzystów oddzielonej od zatok postojowych będzie wymagało przebudowy parkingów i jezdni. Zostanie ona zwężona na odcinku ok. 130 m do szerokości 5 metrów. Węższy odcinek drogi ma się zaczynać od skrzyżowania Paderewskiego – Sikorskiego do wspomnianego przejścia dla pieszych w kierunku Diagnostyki i Urzędu Skarbowego.  Na dalszym przebiegu, do ul. Granicznej, ulica nadal pozostanie takiej samej szerokości. Ponadto konieczna będzie likwidacja kilku miejsc postojowych.

Reklama

Przebudowa obejmie także wspomniane skrzyżowanie ulic Paderewskiego i Sikorskiego. Powstaną przejazdy rowerowe w każdej relacji. Poza tym rowerzyści zyskają możliwość wjechania na jezdnię ul. Paderewskiego w obu kierunkach. Dużą zmianą dla pieszych będzie wyniesienie całego skrzyżowania, a dodatkowo zaplanowano korektę łuków. Wyniesione zostanie także przejście dla pieszych przez jezdnię znajdujące się w połowie tego odcinka ul. Sikorskiego.

Realizacja tych prac ma potrwać maksymalnie od 50 do 100 dni od momentu przekazania terenu budowy. 

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 30/04/2026 13:44
Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    obserwator - niezalogowany 2026-04-29 14:22:31

    kiedy ruszy dts w kierunku myslowic prace opuznione sa o cwierc wieku...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Opóźniony - niezalogowany 2026-04-29 21:40:39

    Ruszą , jak ukończysz podstawówkę.

    • Zgłoś wpis
  • PrawicowyWyborca - niezalogowany 2026-04-30 05:48:13

    @Opóźniony - A to znaczy, że prędko to nie będzie.. :)

    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo katowice24.info




Reklama
Najnowsze wiadomości