Reklama

Rowerzyści pojadą nowymi drogami jeszcze w tym roku

Ł. K.
Około 5 km nowych dróg rowerowych powstanie w tym roku w Katowicach. Kolejne 3,2 km albo już się projektuje, albo ich wytyczanie rozpocznie się w najbliższym czasie. To kolejny krok na drodze do połączenia dzielnic z centrum miasta.

Wszystkie planowane trasy mają być wykonane z asfaltu, w większości oddzielone od chodnika pasem bruku. Na niektórych konieczne było poprowadzenie ciągów pieszo-rowerowych.

Jak mówi Andrzej Wołkowycki, specjalista ds. technicznych w MZUiM, w tym roku powstaną drogi rowerowe wzdłuż ul. Telewizyjnej, Bytkowskiej, Stęślickiego, ul. Bohaterów Monte Cassino i ul. Leopolda. Ma się też rozpocząć budowa przedłużenia tej ostatniej trasy przez Wiertniczą, Techników, Popiełuszki do al. Niepodległości. Powstanie też niewielki łącznik na os. Tysiąclecia.

Przetarg na wykonanie drogi na Telewizyjnej i Bytkowskiej został już ogłoszony. Do projektów pozostałych ścieżek wprowadzane są poprawki, o które wnioskował Miejski Zakład Ulic i Mostów i rowerzyści. Przetargi na wykonanie mają zostać ogłoszone pod koniec lipca.

Gdzie powstaną nowe ścieżki rowerowe w Katowicach?

Bulwary Rawy – ul. Bohaterów Monte Cassino – ul. Leopolda

ul. Bohaterów Monte CassinoDroga ma połączyć Zawodzie z Bogucicami. Od Bulwarów Rawy rowerzyści przejadą wschodnią częścią ulicy Bohaterów Monte Casino aż do ul. Leopolda. Najprawdopodobniej w tym roku nie uda się  poprowadzić wjazdu z Bulwarów na wiadukt nad ul. Bagienną i przejazdu z sygnalizacją świetlną przez ul. Burowiecką.

ul. Leopolda – ul Wiertnicza – ul. Techników – ul. Popiełuszki – al. Niepodległości

ul. Leopolda - ul. HalleraTen odcinek rozpoczyna istniejąca infrastruktura po południowej stronie ul. Leopolda. Kostka ma tu zostać usunięta i zastąpiona asfaltem. Za rondem ścieżka skręca w ul. Wiertniczą i biegnie również południową stroną ulicy do kolejnego ronda. Zaraz przed nim projektanci byli zmuszeni  do zakończenia trasy rowerowej i poprowadzenia ruchu rowerów drogą dla samochodów. Powodem było zbyt ciasne rondo. Ścieżka zostaje wznowiona tuż za ul. Szwedzką i biegnie do końca ul. Techników. Tu odbija w ul. Popiełuszki, gdzie również nie będzie oddzielnej trasy tylko dla rowerów. Wciąż konsultowana z wydziałem transportu UM jest kwestia przekształcenia tej ulicy w jednokierunkową, co podniosłoby bezpieczeństwo rowerzystów. Dalej droga biegnie przez tory kolejowe i zaraz za przejazdem skręca w prawo w Al. Niepodległości, gdzie również nie będzie wydzielonej ścieżki. Trasa kończy się na skrzyżowaniu z ul. Hallera.

ul Stęślickiego 

ul. StęślickiegoDo tej pory ścieżka biegnąca wzdłuż ulicy Grundmanna kończyła się zaraz za skrzyżowaniem ulic Chorzowskiej i Stęślickiego. W miejscu, gdzie obecnie kończy się czerwony bruk, pobiegnie asfaltowa droga blisko jezdni. Z powodu wysokiej skarpy, trasa, przed zakrętem w prawo, będzie biegła dalej wzdłuż chodnika w pobliżu garaży. Tą drogą dojedziemy do skrzyżowania z ul. Grażyńskiego.

ul. Bytkowska i ul. Telewizyjna

Droga pobiegnie od ul. Józefowskiej wschodnią stroną ul. Bytkowskiej. Na wysokości stacji benzynowej przeniesie się na drugą stronę. Będzie nią można dojechać do granicy z Chorzowem, czyli skrzyżowania z ul. Siemianowicką. Tu droga połączy się z istniejącą trasą na skraju Parku Śląskiego.
Ścieżka na ul. Bytkowskiej ma się połączyć również z innym, planowanym na ten rok projektem. Dzięki przebudowie sygnalizacji świetlnej rowerzyści będą mogli przejechać na ul. Telewizyjną. Tu, w miejscu nieczynnego torowiska tramwajowego, powstanie droga wiodąca do skrzyżowania z al. Korfantego.

Aleja Księcia Henryka Pobożnego

ul. Bolesława Chrobrego - Park ŚląskiTo niewielki odcinek, ale mieszkańcy os. Tysiąclecia skorzystają w końcu ze ścieżki wykonanej z asfaltu. Droga rowerowa zostanie poprowadzona od ul. Bolesława Chrobrego. Połączy osiedle z tunelem prowadzącym do Parku Śląskiego.

Kolejne dwa projekty to połączenie Gliwickiej z os. Witosa (do istniejącej ścieżki na ul. Rataja) przez ulice: Bocheńskiego, Pukowca, Kolońską, Michejdy oraz ścieżka na ul. Medyków, która dojedzie do planowanego centrum przesiadkowego na Ligocie. Ostateczna wersja ich przebiegu ma być gotowa w wrześniu. Te drogi powstaną w przyszłym roku.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*