Reklama

Pierwsze zmiany w Strefie Płatnego Parkowania w Katowicach dopiero jesienią

Grzegorz Żądło
Najwcześniej w październiku wejdą w życie pierwsze zmiany w Strefie Płatnego Parkowania w Katowicach. Dużo będzie zależało od dostawy nowych parkomatów. W pierwszej kolejności zostanie utworzona Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania, w której można pobierać wyższe opłaty za postój.

Rozszerzenie SPP jest już przesądzone. Przesądzone jest także wprowadzenie ŚSPP. Obszar, na którym będą pobierane opłaty, został już wyznaczony. Jeśli w prezentowanych na mapie granicach strefy zajdą jeszcze jakieś zmiany, będą one miały charakter kosmetyczny. Cały czas otwarte pozostaje jednak pytanie o harmonogram zmian.

Z naszych informacji wynika, że pierwszych można się spodziewać najwcześniej w październiku, choć bezpieczniej będzie napisać, że pod koniec tego roku. Bardzo dużą rolę będzie odgrywała dostawa nowych parkomatów. A z tym może być problem. MZUiM ogłosił już wprawdzie przetarg na dostawę aż 350 takich urządzeń, ale po uwzględnieniu przez Krajową Izbę Odwoławczą uwag jednego z potencjalnych oferentów, trzeba było zmienić Specyfikację Warunków Zamówienia i wydłużyć termin składania ofert. MZUiM czeka na nie do 10 lutego. Jak wynika ze specyfikacji przetargowej, pierwsze 100 parkomatów ma zostać dostarczonych od 1 do 23 września 2022 roku. Z kolei druga transza (250 sztuk) od 1 lutego do 31 marca 2023. W tych terminach maszyny mają już być zamontowane, a oprogramowanie uruchomione. Dodatkowo, wykonawca ma też przeszkolić pracowników MZUiM w zakresie obsługi całego systemu.

Przed znaczącym rozszerzeniem SPP, miasto chce kupić nie tylko parkomaty, ale też samochód lub samochody do zdalnego kontrolowania wnoszenia opłat. Kontrolowanie kierowców w dotychczasowy sposób, czyli przez pracowników MZUiM, wiązałoby się z koniecznością zatrudnienia dużej liczby osób.

Z naszych informacji wynika, że w pierwszej kolejności wprowadzona zostanie Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania, która mniej więcej będzie się pokrywać z obecną SPP, choć zostanie nieco rozszerzona (na mapie kolor czerwony). W dalszej kolejności powiększona zostanie SPP. Urzędnicy zdają sobie sprawę, że wprowadzenie ŚSPP i podwyższenie opłat za postój, spowoduje, że wielu kierowców będzie szukać bezpłatnych miejsc poza strefą. Dlatego chcieliby wprowadzić docelową SPP jak najszybciej. To jednak duże wyzwanie logistyczne i trudno powiedzieć ile potrwa wdrażanie nowych rozwiązań parkingowych.

Raczej przesadzone jest jednak, że po wyznaczeniu ŚSPP, kolejnym krokiem będzie objęcie opłatami parkingów w całym śródmieściu. W dalszej kolejności strefa zostanie poszerzona o część Bogucic, Zawodzia, os. Paderewskiego i Koszutkę.

Jeśli urzędnicy, a potem radni, wezmą pod uwagę wyniki konsultacji społecznych w sprawie nowej polityki parkingowej Katowic, pierwsza godzina w ŚSPP będzie kosztować 5 zł, a poza nią 3,6 zł. Trzeba jednak pamiętać, że od czasu, kiedy mieszkańcy mogli się wypowiedzieć w tej sprawie, inflacja znacząco przyspieszyła, co może mieć wpływ na korektę (oczywiście w górę) tych kwot.


Tagi:

Komentarze

 1. Damian 11 sierpnia, 2022 at 4:51 pm - Reply

  Lepiej pozno niz wcale,by miasto milo spelniac swoje funkcje musi sie pozbyc takiego jak obecnie ruchu samochodowego, w srodmiesciu
  Europa to juz dawno zrobila ….
  Swoja droga centra przesiadkowe sa, tramwaj jest …………..dlaczego tak to dlugo trwa ??!!

 2. Sk 27 maja, 2022 at 8:48 pm - Reply

  Ja się nie zgadzam i grono moich znajomych jakieś minimum 20 os Paderewskiego nie zgadza się na opłaty za parkowanie no osiedlu Paderewskiego oby ta która to wymyśliła poszła w diabły i cały ten zarząd spółdzielni mieszkaniowej który uprawia własny biznes z firmą park partner!!!!

  • kukura 28 maja, 2022 at 8:45 am Reply

   A ja i grono moich 100 nieznajomych nie zgadzamy się na opłaty za dobra konsumpcyjne takie jak chleb, jedzenie, samochód, ubrania.

   • patryk 28 maja, 2022 at 6:19 pm Reply

    To może chodnik dobro konsumpcyjne też byłby płatny? Zresztą baran baranem zostanie.

    • jeż 28 maja, 2022 at 6:26 pm Reply

     Sam jesteś bałwan.

     • patryk 28 maja, 2022 at 6:27 pm Reply

      Baran, a nie Bałwan ty b a n a n i e.

      • jeż 28 maja, 2022 at 6:29 pm Reply

       Zbanują cie i sie skończy rumakowanie. the bill.

 3. koala 27 maja, 2022 at 11:08 am - Reply

  5zł to za mało, nie odstraszy. Powinno być jak w strefie kultury (10zł lub 5zł dla mieszkanców)

 4. Grucha 23 stycznia, 2022 at 1:13 pm - Reply

  350 parkomatów w czasach internetu i aplikacji do rozliczeń… Pogratulować pomysłowości. No ale nie od dziś wiadomo, że Katowice są zarządzane na poziomie XIX wieku

 5. Grucha 23 stycznia, 2022 at 11:24 am - Reply

  A może być kiedyś ktoś pomyślał i zamiast montować setki zbędnych parkomatów, wprowadził opłaty wyłącznie przez aplikacje? Za autostradę też nie da się teraz zapłacić w inny sposób

 6. Sk 23 stycznia, 2022 at 7:53 am - Reply

  Mieszkańcy osiedla Paderewskiego nie zgadzają się z tym żeby było płatne miejsce parkingowe !!!!! Może na kostuchni trzeba zrobić miejsca płatne co to za dyskryminacjia dzielnic !!!!!

  • Mieszkańcy osiedla Paderewskiego 23 stycznia, 2022 at 9:13 am Reply

   Zgadzamy się. Proszę nie kłamać.

Dodaj komentarz

*
*