Jastrzębska Spółka Węglowa sprzedała charakterystyczny biurowiec przy ul. Paderewskiego w Katowicach za 28,5 mln zł netto. Nowy właściciel już złożył wniosek o jego rozbiórkę, bo budynek nie był w stanie sam na siebie zarobić. Przyszłość tego terenu nie jest jeszcze przesądzona.
Jastrzębska Spółka Węglowa sprzedała swój biurowiec na os. Paderewskiego. Nowym właścicielem została spółka-córka giganta z branży medycznej. Charakterystyczny budynek zostanie rozebrany.
Biurowiec JSW będzie miał krótką historię. Wybudowany w 2013 roku zniknie po 13 latach z krajobrazu osiedla Paderewskiego w Katowicach. Niedawno za 28,5 mln złotych netto kupiła go spółka Mercator Estates. Chętnych było sporo, ale ostatecznie krakowska firma wygrała aukcję. Sprzedaż nieruchomości to realizacja jednego z założeń planu restrukturyzacji JSW. Kiepska kondycja państwowego koncernu górniczego spowodowała, że spółka musi się ratować poprzez sprzedaż części majątku.
Futurystyczny Biurowiec Polskiego Koksu został zaprojektowany przez architektów z Archas Design z Bielska-Białej. Był siedzibą spółki JSW Innowacje przekształconej później w JSW Nowe Projekty. Jak przekazało nam biuro prasowe Jastrzębskiej Spółki Węglowej, jeszcze niedawno pracowały tu niektóre zespoły Biura Zarządu JSW S.A. oraz najemcy: JSW Logistic i JSW IT Systems.
Odkąd pojawiły się informacje o sprzedaży biurowca przy ul. Paderewskiego 41 wiele osób zastanawiało się, co stanie się z nieruchomością. Na pierwsze działania nowego właściciela nie trzeba było długo czekać. W połowie kwietnia spółka złożyła wniosek o pozwolenie na rozbiórkę budynku.
- Ten budynek nie może utrzymać sam siebie. Nawet wynajęcie go w 100% nie zapewniało dodatniego wyniku finansowego. Jego efektywność mierzona metrami kwadratowymi jest na poziomie 40% czyli 5000 m² powierzchni użytkowej zawiera jedynie 2000 m² powierzchni, którą można wynająć - mówi Maciej Wójcik, prezes Mercator Estates, który jeszcze niedawno kierował spółką TDJ Estate w czasie, gdy powstały biurowce KTW.
Projekt rozbiórki biurowca JSW opracuje dla Mercatora architekt Radosław Kuberski, który w Katowicach jest znany z wielu inwestycji mieszkaniowych. Przygotowywał kilka koncepcji na potrzeby wniosków lex deweloper. Dlatego niektórzy od razu zakładali, że biurowiec zamieni się w nowe mieszkania. Jednak jak mówi Wójcik, sprawa jeszcze nie jest przesądzona. - Specjalizujemy się w budownictwie luksusowym. Nasze motto to realizowanie budynków o wysokim standardzie, dobrej jakości. Chcemy zrealizować tam inwestycję, która na pewno swoim charakterem wzbogaci tę przestrzeń, a nie ją zaśmieci - zapewnia Wójcik.
Prezes Mercator Estates nie chce jeszcze zapowiadać, co planuje spółka na os. Paderewskiego, ponieważ plan dopiero powstanie. - Nie będziemy dążyć do maksymalizacji czegokolwiek. Będziemy się skupiać na jakości, na bryle, na atrakcyjności - mówi. Zgodnie z obowiązującym na tym obszarze miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, teren jest przeznaczony na usługi. Nowy właściciel nie zdradza, czy będzie pracował nad zmianą funkcji zabudowy w tym miejscu. Na razie priorytetem jest pozbycie się biurowca, który generuje duże koszty.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Na pewno na obrzeżachPaderwewa, z widokiem na parkingi jest przestrzeń na mieszkania premium ;)
Kto był w środku tego potworka ten wie, że jego gabinety zostały zaprojektowane z zadęciem godnym gabinetom kancelarii III Rzeszy. Mieli rozmach s***ny. Za nasze (biorąc pod uwagę nieustanne dopłacanie do górnictwa) pieniądze.
Znajdź w miarę nowy biurowiec, ma fajną architekturę, duży zadbany parking. Wyburz, miej gruzowisko. Bank nie daję Ci linii kredytowej na budowę nowego budynku. Zostań z gruzowiskiem, pustą kasą i brakiem perspektyw. Taki oto motyw przerabiano we Wrocławiu, tu widać "inwestor" chce takiej samej wtopy.
Czyli wyburzą i powstaną kolejne generyczne bloki, narysowane w paintcie, jak to w katowicach.
za burzenie tak pięknej architektury - POWINNA BYĆ SOLIDNA KARA !!
I pyk zaraz kolejny blok mieszkalny a znając życie to ze cztery tam wejdą.
Na pewno na obrzeżachPaderwewa, z widokiem na parkingi jest przestrzeń na mieszkania premium ;)
Kto był w środku tego potworka ten wie, że jego gabinety zostały zaprojektowane z zadęciem godnym gabinetom kancelarii III Rzeszy. Mieli rozmach s***ny. Za nasze (biorąc pod uwagę nieustanne dopłacanie do górnictwa) pieniądze.
Znajdź w miarę nowy biurowiec, ma fajną architekturę, duży zadbany parking. Wyburz, miej gruzowisko. Bank nie daję Ci linii kredytowej na budowę nowego budynku. Zostań z gruzowiskiem, pustą kasą i brakiem perspektyw. Taki oto motyw przerabiano we Wrocławiu, tu widać "inwestor" chce takiej samej wtopy.