Reklama

Biurowiec JSW po 13 latach zostanie wyburzony. Nowy właściciel zapowiada inwestycję, która „wzbogaci tę przestrzeń”

Jastrzębska Spółka Węglowa sprzedała charakterystyczny biurowiec przy ul. Paderewskiego w Katowicach za 28,5 mln zł netto. Nowy właściciel już złożył wniosek o jego rozbiórkę, bo budynek nie był w stanie sam na siebie zarobić. Przyszłość tego terenu nie jest jeszcze przesądzona.

Jastrzębska Spółka Węglowa sprzedała swój biurowiec na os. Paderewskiego. Nowym właścicielem została spółka-córka giganta z branży medycznej. Charakterystyczny budynek zostanie rozebrany.

Biurowiec JSW będzie miał krótką historię. Wybudowany w 2013 roku zniknie po 13 latach z krajobrazu osiedla Paderewskiego w Katowicach. Niedawno za 28,5 mln złotych netto kupiła go spółka Mercator Estates. Chętnych było sporo, ale ostatecznie krakowska firma wygrała aukcję. Sprzedaż nieruchomości to realizacja jednego z założeń planu restrukturyzacji JSW. Kiepska kondycja państwowego koncernu górniczego spowodowała, że spółka musi się ratować poprzez sprzedaż części majątku.

Reklama

Futurystyczny Biurowiec Polskiego Koksu został zaprojektowany przez architektów z Archas Design z Bielska-Białej. Był siedzibą spółki JSW Innowacje przekształconej później w JSW Nowe Projekty. Jak przekazało nam biuro prasowe Jastrzębskiej Spółki Węglowej, jeszcze niedawno pracowały tu niektóre zespoły Biura Zarządu JSW S.A. oraz najemcy: JSW Logistic i JSW IT Systems.

Odkąd pojawiły się informacje o sprzedaży biurowca przy ul. Paderewskiego 41 wiele osób zastanawiało się, co stanie się z nieruchomością. Na pierwsze działania nowego właściciela nie trzeba było długo czekać. W połowie kwietnia spółka złożyła wniosek o pozwolenie na rozbiórkę budynku. 

Reklama

Ten budynek nie może utrzymać sam siebie. Nawet wynajęcie go w 100% nie zapewniało dodatniego wyniku finansowego. Jego efektywność mierzona metrami kwadratowymi jest na poziomie 40% czyli 5000 m² powierzchni użytkowej zawiera jedynie 2000 m² powierzchni, którą można wynająć - mówi Maciej Wójcik, prezes Mercator Estates, który jeszcze niedawno kierował spółką TDJ Estate w czasie, gdy powstały biurowce KTW. 

Projekt rozbiórki biurowca JSW opracuje dla Mercatora architekt Radosław Kuberski, który w Katowicach jest znany z wielu inwestycji mieszkaniowych. Przygotowywał kilka koncepcji na potrzeby wniosków lex deweloper. Dlatego niektórzy od razu zakładali, że biurowiec zamieni się w nowe mieszkania. Jednak jak mówi Wójcik, sprawa jeszcze nie jest przesądzona. - Specjalizujemy się w budownictwie luksusowym. Nasze motto to realizowanie budynków o wysokim standardzie, dobrej jakości. Chcemy zrealizować tam inwestycję, która na pewno swoim charakterem wzbogaci tę przestrzeń, a nie ją zaśmieci - zapewnia Wójcik.

Reklama

Prezes Mercator Estates nie chce jeszcze zapowiadać, co planuje spółka na os. Paderewskiego, ponieważ plan dopiero powstanie. - Nie będziemy dążyć do maksymalizacji czegokolwiek. Będziemy się skupiać na jakości, na bryle, na atrakcyjności - mówi. Zgodnie z obowiązującym na tym obszarze miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, teren jest przeznaczony na usługi. Nowy właściciel nie zdradza, czy będzie pracował nad zmianą funkcji zabudowy w tym miejscu. Na razie priorytetem jest pozbycie się biurowca, który generuje duże koszty.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 30/04/2026 14:44
Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    klm - niezalogowany 2026-05-01 18:17:37

    Na pewno na obrzeżachPaderwewa, z widokiem na parkingi jest przestrzeń na mieszkania premium ;)

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    PrawicowyWyborca - niezalogowany 2026-05-02 05:36:13

    Kto był w środku tego potworka ten wie, że jego gabinety zostały zaprojektowane z zadęciem godnym gabinetom kancelarii III Rzeszy. Mieli rozmach s***ny. Za nasze (biorąc pod uwagę nieustanne dopłacanie do górnictwa) pieniądze.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    AA - niezalogowany 2026-05-03 20:58:54

    Znajdź w miarę nowy biurowiec, ma fajną architekturę, duży zadbany parking. Wyburz, miej gruzowisko. Bank nie daję Ci linii kredytowej na budowę nowego budynku. Zostań z gruzowiskiem, pustą kasą i brakiem perspektyw. Taki oto motyw przerabiano we Wrocławiu, tu widać "inwestor" chce takiej samej wtopy.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo katowice24.info




Reklama
Najnowsze wiadomości