Kamienica przy placu Oddziałów Młodzieży Powstańczej 1 stoi w centrum Katowic od 1912 roku i pamięta czasy, gdy jeszcze nie było tu dworca kolejowego. Po ponad 20 latach od ostatniego remontu miasto przygotowuje się do wartej około 4,3 mln zł modernizacji budynku.
Budynek przy Placu Oddziałów Młodzieży Powstańczej 1 nie jest wpisany do rejestru zabytków, ale był świadkiem rozwoju Katowic. Należąca do miasta kamienica jest bardzo zaniedbana. Z zewnątrz widać dziury w elewacji i siatki pod balkonami, ale zły stan techniczny obejmuje także wnętrze budynku.
O tym, że w końcu miasto zajmie się tym obiektem, świadczą ostatnie zmiany. Niedawno z parteru wyprowadził się sklep sieci Lewiatan, usunięto też zieleń rosnącą wokół wejścia do klatki schodowej. Dzięki temu ponownie widoczne stały się płaskorzeźby przedstawiające sowy po obu stronach drzwi. Był to wstęp do zapowiadanego remontu.
Narożny, okazały budynek stał tu zanim jeszcze powstał dworzec. Kamienica z 1912 roku jest dobrze widoczna na zdjęciu Placu Andrzeja z lat 20 XX w. i na kolejnej fotografii wykonanej w 1933 roku. Jak wynika z danych urzędu, ostatni remont przeszła ponad 20 lat temu, w 2003 roku. Teraz Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej ogłosił przetarg na prace budowlane.

foto:8561431]
Ich zakres będzie bardzo szeroki. Inwestycja, która ma kosztować ok. 4,3 mln złotych, swoim zakresem obejmie nie tylko zewnętrzną część budynku. Choć będzie to najbardziej widoczna zmiana dla mieszkańców i osób odwiedzających centrum Katowic. Projekt został wykonany tak, żeby elewacje nawiązywały do pierwotnego wyglądu zgodnie z fotografiami archiwalnymi z lat 1918-1935. Mają być utrzymane w stonowanej kolorystyce odcieni szarości. Przyziemie zostanie wykończone cegłą klinkierową. Balkony zostaną odtworzone i zyskają zielone balustrady.
Jednak zmieni się sporo przede wszystkim dla mieszkańców i użytkowników tego budynku. Kompleksowy remont klatki schodowej będzie polegał na m.in. wykonaniu nowych tynków oraz odnowieniu przestrzeni komunikacyjnych. Stropy nad piwnicą były w stanie awaryjnym, zostaną one wymienione. Z kolei strop nad ostatnią kondygnacją zostanie ocieplony. Wymieniona zostanie stolarka okienna i drzwiowa. W podwórku powstanie nowa wiata śmietnikowa, a elewacja budynku od tej strony zostanie przebudowana i ocieplona.
Sporo prac będzie niewidocznych, ale przyniosą ważne efekty. Chodzi o instalacje wewnętrzne. Przebudowane zostaną instalacje gazowe, wodociągowe, kanalizacyjne, elektryczne i teletechniczne. W budynku wykonane zostaną również nowe przewody wentylacyjne oraz wkłady powietrzno-spalinowe. W ramach prac przewidziano również remont dachu. Wykonana zostanie całkowicie nowa drewniana więźba dachowa oraz pokrycie. Na dachu zaplanowano okna połaciowe.
Na oferty zainteresowanych firm KZGM czeka do 10 lipca. Po podpisaniu umowy wyłoniony wykonawca będzie miał 12 miesięcy na realizację prac.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze