Po przejęciu przez państwo autostrady A4 między Katowicami a Krakowem droga ma zostać poszerzona o trzeci pas. GDDKiA zrobiła właśnie kolejny krok w tym kierunku i otworzyła oferty na przygotowanie projektu dla odcinka między Mysłowicami a Jaworznem.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otworzyła oferty w przetargu na zaprojektowanie rozbudowy odcinka autostrady A4. To część wielkiego projektu, którego efektem ma być poszerzenie trasy między Katowicami a Krakowem. Odcinek ten zarządzany jest przez koncesjonariusza, spółkę Stalexport Autostrada Małopolska, ale w połowie marca 2027 roku się to zmieni. GDDKiA chce być przygotowana na przejęcie i doinwestowanie A4.
- W przyszłym roku GDDKiA przejmie zarządzanie koncesyjnym odcinkiem A4 pomiędzy Katowicami i Krakowem. Już teraz prowadzimy przygotowania do poszerzenia autostrady A4 o trzeci pas ruchu dla każdej jezdni, co wymaga również przebudowy infrastruktury towarzyszącej - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
W pierwszej kolejności ogłoszono przetarg na zaprojektowanie odcinka Brzęczkowice – Byczyna, czyli pomiędzy Mysłowicami a Jaworznem. To blisko 16-kilometrowy fragment drogi. Na jezdniach mają powstać nowe pasy. Tak, żeby do dyspozycji kierowców były po trzy pasy w obu kierunkach. Ponadto projekt obejmie przebudowę lub rozbudowę - węzłów Jeleń i Byczyna. W ramach prac zmodernizowanych ma zostać łącznie 16 obiektów inżynierskich – cztery mosty i dwanaście wiaduktów. Prace projektowe mają określić konieczność i zakres przebudowy obiektów mostowych. Istniejące Miejsca Obsługi Podróżnych w Jaworznie (Zastawie i Kępnica) zostaną rozbudowane.
Wykonaniem dokumentacji projektowej zainteresowanych jest 14 wykonawców. Aż dziesięć ofert mieści się w budżecie, jaki GDDKiA zabezpieczyła na ten cel (22,7 mln zł) Ofertę z najniższą ceną złożyła firma Databout z Warszawy (13,2 mln zł), a z najwyższą Europrojekt Gdańsk (32,8 mln zł).
Sama inwestycja ma być realizowana w dwóch etapach. Pierwszy ma polegać na poszerzeniu jezdni oraz przebudowie infrastruktury w rejonie miejsc poboru opłat. W drugiej fazie przebudowane zostaną obiekty mostowe w pasie autostrady, węzły autostradowe i MOP-y. Trzeci pas miałby być budowany w latach 2030-2032. Jednak Generalna Dyrekcja zaznacza, że termin rozpoczęcia prac jest uzależniony od projektowania, uzyskania decyzji administracyjnych oraz zapewnienia finansowania.
To tylko jeden z odcinków A4 Katowice – Kraków, który ma zostać rozbudowany. Szerzej o harmonogramie rozbudowy całej autostrady A4 między Katowicami a Krakowem pisaliśmy już wcześniej.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze