Reklama

TBS zbuduje mieszkania, które będzie można kupić

Grzegorz Żądło
Po raz pierwszy Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego zbuduje mieszkania, które docelowo będzie można wykupić. Powstaną w Giszowcu. Budowa właśnie się rozpoczęła. Nabór chętnych rozpocznie się w listopadzie.

Reklama

Do tej pory KTBS budowało jedynie na wynajem. Teraz, po raz pierwszy, będzie można mieszkania wykupić. Chętni będą mogli stać się właścicielem lokali, które powstaną w Giszowcu. W czterech trzykondygnacyjnych budynkach znajdą się 24 mieszkania. Pierwotnie miało ich być 36, ale wojewódzki konserwator zabytków wpłynął na ograniczenie inwestycji.

Domy będą nawiązywać do historycznej zabudowy Giszowca. Powstaną w jej bliskim sąsiedztwie. Każde mieszkanie będzie miało ogródek, choć nie wszystkie znajdą się w jego obrębie. Wszystkie duże mieszkania będą trzypoziomowe, choć na pierwszym poziomie znajdzie się właściwie tylko wejście. Nie będzie klatek schodowych. Każdy lokal będzie niezależny. Te parterowe (12) będą miały powierzchnię 55-60 m kw. Pozostałe będą dwa razy większe (90-100 m kw.). Budynki zaprojektował nieżyjący już prof. Jan Pallado.

Ciekawa jest forma dochodzenia do własności mieszkań. Żeby zamieszkać w nowych budynkach w Giszowcu, trzeba wpłacić partycypację w wysokości połowy kosztów budowy. Te zostały wyliczone na poziomie 4,2 tys. zł za m kw. Potencjalni chętni muszą więc wpłacić 2,1 tys. zł za metr. Drugą połowę wartości mieszkania będą spłacać w czynszu. Jego wysokość to około 18 zł za m kw. Do tego trzeba doliczyć opłaty za wodę, prąd i ogrzewanie. Mieszkanie będzie można wykupić najwcześniej po 5 latach. – Zaleta naszego rozwiązania polega w głównej mierze na tym, że cenę mieszkania ustalamy na początku. Nawet jeśli ktoś zdecyduje się na wykup po 10 czy 15 latach, zapłaci taką kwotę, na jaką umówiliśmy się w momencie podpisania umowy najmu – mówi Janusz Olesiński, prezes KTBS. Im później ktoś będzie chciał wykupić lokal, tym mniejszą kwotę będzie musiał wyłożyć (bo część spłaci w czynszu, a na poczet ceny zaliczona zostanie partycypacja). Jeśli ktoś nie będzie chciał wykupić mieszkania, w momencie wyprowadzki będzie mógł odebrać partycypację i spłacane w czynszu „raty”.

Oprócz ceny mieszkania, w momencie nabywania prawa własności trzeba jeszcze będzie zapłacić za udział w gruncie, na którym staną budynki. Obecnie to około 300 zł za m kw. Akurat ta wartość będzie ustalana na dzień wykupu.

Wykonawcą prac jest firma Budmex z Nowego Sącza. Budynki mają być gotowe wiosną 2019 roku. Wartość inwestycji to 7,5 mln zł (z wniesionym przez gminę do KTBS gruntem- 9,1 mln zł).

W listopadzie ma zostać opublikowany regulamin, w którym określone zostaną kryteria naboru chętnych na mieszkania. Podstawowym warunkiem jest brak posiadania prawa własności innej nieruchomości mieszkalnej oraz (to nowość) płacenie podatków w Katowicach. Wnioski będą przyjmowane przez miesiąc. Jeśli na jedno mieszkanie zgłosi się więcej chętnych, zostanie przeprowadzone losowanie.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*