Reklama

Strona katowice24.info ma już rok

Grzegorz Żądło
Rok ciężkiej pracy, ale i satysfakcja ogromna. Strona katowice24.info obchodzi dzisiaj pierwsze urodziny. Co wydarzyło się przez ten czas i jakie mam plany na przyszłość. Wiernych czytelników zapraszam do lektury tekstu, z którego dowiecie się m.in. które tematy cieszyły się największą popularnością.

Miałem dość bylejakości i powierzchowności w katowickich i śląskich mediach. Dlatego postanowiłem, że poświęcę swój wolny czas, żeby choć w niewielkim stopniu przyczynić się do rzetelnego informowania ludzi o tym co się dzieje w mieście i regionie. Kiedy zaczynałem, nie spodziewałem się, że w stosunkowo krótkim czasie zdobędę duże grono wiernych czytelników. Z miesiąca na miesiąc to grono stale się powiększa. W lipcu urosło do rekordowego, ponad 12 tysięcznego tłumu tzw. unikalnych użytkowników, którzy wykonali ponad 32,5 tysiąca odsłon. W sumie na moją stronę trafiło już ponad 78 000 osób, które wykonały 227 000 odsłon. To dla mnie duże wyróżnienie, ale i odpowiedzialność (wiem, że to brzmi banalnie, ale tak właśnie jest). Niemal każdego dnia dostaję sygnały, że to co robię jest dobre i ma sens. Z drugiej strony ludzie oczekują, że codziennie będę im serwował jakiś ciekawy tekst. Staram się jak mogę, choć pewnie nie zawsze jestem w stanie wszystkich zadowolić. Oczywiście dorobiłem się też grupy krytyków i tzw. hejterów, ale z tym musi się liczyć każdy, kto w jakiejkolwiek formie udziela się publicznie. Nie przejmuję się nimi i robię swoje.

Sukces mojej strony nie wziął się jednak znikąd. Każda informacja, którą podaję, jest dokładnie sprawdzona i zweryfikowana. To wymaga czasu. To setki, a w ciągu całego roku, może nawet tysiące godzin wykonywanej społecznie pracy. Każdego dnia na szukanie ciekawych tematów, ich dokumentowanie, rozmowy i spotkania z informatorami poświęcam kilka godzin. Oprócz tego normalnie pracuję na cały etat. Są też jednak plusy. Taki sposób pracy wymusił na mnie lepsze niż przed uruchomieniem strony organizowanie sobie czasu. Teraz “pustych przebiegów” prawie nie mam, choć mimo wszystko rok pracy po 12-13 godzin dziennie dał mi się we znaki.

W ciągu 12 miesięcy opublikowałem 380 tekstów, co daje średnio nieco ponad jeden dziennie. Które z nich były najchętniej czytane? Przygotowałem zestawienie pierwszej dziesiątki.

1. Kibice w akcji, czyli jak obrażając kogoś zrobić mu przysługę 7 989 odsłon – tekst o tym, że kibole Ruchu Chorzów umieścili na swoich profilach na FB przekreślone zdjęcie Krzysztofa Pieczyńskiego, kandydata na katowickiego radnego, do którego dodali obraźliwe hasło. Rzeczywiście, tak jak napisałem zrobili mu przysługę. Pieczyński został radnym, a tekst rozszedł się bardzo szeroko.

2. Wyniki wyborów do rady miasta Katowice. Nieoficjalna lista nowych radnych – 5 219 odsłon – wybory samorządowe to była dla mnie ciężka praca. Żeby zebrać wyniki i podać je jako pierwszy, siedziałem całą noc. Spać położyłem się przed 6 rano. Opłaciło się.

3. Mieszkańcy dewastują swoje podwórko. Jego remont kosztował kilkadziesiąt tysięcy złotych3 457 odsłon – mieszkańcy ul. Kozielskiej pokazali, że nie wszędzie i nie każdemu powinno się poprawiać komfort życia.

4. Na os. Tysiąclecia ktoś podpala niebieskie pojemniki na odpady. Podejrzenie pada na pseudokibiców2 655 odsłon – najpierw na Tauzenie, potem w całym mieście ktoś podpalał kontenery do selektywnej zbiórki odpadów. Zawsze jako pierwsze płonęły niebieskie.

5. Ranking rzeczników i antyrzeczników prasowych 2014 w województwie śląskim – 2 466 odsłon – wspólnie z kolegami i koleżankami z kilku redakcji stworzyliśmy zestawienie osób, z którymi pracuje nam się najlepiej i najgorzej. Ranking odbił się w branży szerokim echem i wpłynął pozytywnie na pracę kilku wymienionych w nim osób.

6.Capgemini wyprowadza się z Altusa – 2 433 odsłon – okazało się, że informacje o przeprowadzce tej znanej firmy z Altusa do biurowca Skanskiej podałem zanim szefostwo poinformowało pracowników. Dowiedzieli się o zmianie miejsca pracy ode mnie.

7. Bar Galop nie zostanie wyburzony. Będzie tu kultura – 2 407 odsłon – wśród ludzi interesujących się miastem to był hit. Galop zdążył się niedawno otworzyć. Przyszły tłumy.

8. Stary dworzec w Katowicach zostanie sprzedany – 2 211 odsłon – jako pierwszy podałem nieoficjalną informację, że komornik zlicytuje stary dworzec, bo jego właściciel ma długi w stosunku do kilku podmiotów, w tym miasta.

9. Bronisław Komorowski ma już stanowisko dla Piotra Uszoka – 2 167 odsłon – wzajemna sympatia i szacunek obu panów do siebie nie jest tajemnicą. Ale to na jakim stanowisku urzędujący jeszcze prezydent chciałby obsadzić Piotra Uszoka już nią było. Do czasu publikacji mojego tekstu. Bronisław Komorowski wybory przegrał, sprawa jest już nieaktualna.

10. Wstępne wyniki wyborów w Katowicach – 2 079 odsłon – podawałem je jako pierwszy i aktualizowałem co kilkadziesiąt minut. Stąd popularność tego tekstu w dniu i w nocy wyborczej.

Zaraz za pierwszą 10 znalazły się takie teksty jak wywiady z projektantami Międzynarodowego Centrum Kongresowego i Alicją Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego. Bardzo wiele osób przeczytało też tekst o końcu pracy na stanowisku prezesa Parku Śląskiego Arkadiusza Godlewskiego czy o remoncie kamienicy przy ul. św. Jana 10.

Wiele napisanych przeze mnie tekstów stało się inspiracją dla innych mediów. Niestety, większość z nich kradła tematy bez podania źródła. Choć zdarzały się wyjątki. Tematem, którym zainteresowała się większość ogólnopolskich i lokalnych mediów była ujawniona przeze mnie konieczność zutylizowania przez urząd marszałkowski leków psychotropowych wartych około 300 tys. zł.

W jakim kierunku będzie zmierzać strona katowice24.info? W sierpniu na pewno trochę odpocznę, więc tekstów na stronie będzie pewnie mniej niż zwykle. Plan na kolejne miesiące już mam, ale jeszcze za wcześnie, żeby go zdradzać. Mogę jednak zapewnić, że strona będzie się rozwijać.

Tymczasem bardzo dziękuję wszystkim, którzy czytają, komentują, lajkują i udostępniają moje teksty. Zapomniałbym, na Facebooku fanpage strony polubiło już ponad 1750 osób. To również dla mnie powód do dumy, zwłaszcza, że wiele postów osiągnęło bardzo duże zasięgi.

Dziękuję za wspólnie spędzony rok na tej stronie i polecam się na kolejne lata.

Na zdjęciu urodzinowe ciasto od żony 🙂


Tagi:

Komentarze

 1. tommjan 3 sierpnia, 2015 at 6:33 pm - Reply

  Gratulacje 🙂
  Czekamy na kolejne teksty.

 2. Ormi 31 lipca, 2015 at 11:48 pm - Reply

  I tylko tak dalej. Gratulacje rocznicowe.
  Jak dla mnie, silniej eksponować wizualne przeobrażenia Katowic, warować przy Starym Dworcu.

 3. stały czytelnik 31 lipca, 2015 at 10:25 pm - Reply

  Gratulacje i życzenia wytrwałości.

Dodaj komentarz

*
*