Reklama

Są problemy z rozbudową „Elki”. Albo chętnych brak, albo za droga oferta

Łukasz Kądziołka
„Elka” w Parku Śląskim ma zostać rozbudowana. Nowy odcinek kolejki ma być dużą atrakcją, ale na razie już na etapie przetargu są problemy. W drugim przetargu wzięła udział tylko jedna firma.

Pod koniec kwietnia prezes Parku Śląskiego Paweł Bilangowski poinformował o nowej wartej kilkadziesiąt milionów inwestycji. Popularna „Elka” ma zostać rozbudowana o nowy odcinek. Plan budowy drugiej nitki zakłada poprowadzenie jej od Wesołego Miasteczka do Planetarium. W ten sposób ma zostać częściowo odtworzony jej dawny ślad, ponieważ wiele osób pamięta z dzieciństwa przejazd nad zwierzętami w zoo. Projekt zakłada, że druga nitka „Elki” będzie miała 1840 m długości. W najniższym punkcie wagoniki i krzesełka będą się znajdowały na wysokości 8 metrów, a w najwyższym – prawie 20 metrów. Nową trasę ma obsługiwać co najmniej 30 wyciągów krzesełkowych i 15 gondoli. Co godzinę kolejka ma przewozić 900 osób. Kiedy drugi odcinek zostanie oddany do użytku, cała trasa Stadion Śląski-Wesołe Miasteczko-Planetarium Śląskie będzie miała ok. 4 km.

To wszystko plany, do których Parkowi nie udało się od kilku miesięcy przybliżyć. W pierwszym przetargu, który zakończył się – po przedłużeniu terminu składania ofert – 22 czerwca, nie wpłynęły żadne oferty. Zamówienie zostało unieważnione i po jakimś czasie ogłoszono drugi przetarg. Po dwóch miesiącach otwarto oferty, a w zasadzie jedną ofertę. W przetargu wzięło tylko udział konsorcjum firm Arco System Sp. z o.o. i Intravi Sp. z o.o. Sp.k.

Jedyna oferta przekraczała o ponad 30 mln zł założony przez Park Śląski budżet inwestycji. Konsorcjum zaproponowało przeszło 85,5 mln zł brutto, a szacowany koszt inwestycji wynosił ponad 52,2 mln zł brutto. Najprawdopodobniej niebawem Park podejmie trzecią próbę wyłonienia wykonawcy drugiej nitki „Elki”. Jednak możliwe, że nie obędzie się bez zwiększania budżetu na ten cel.


Tagi:

Komentarze

 1. Tomasz 7 września, 2022 at 2:32 pm - Reply

  aż 30 wyciągów krzesełkowych? to sporo.

  • narciarz 7 września, 2022 at 10:44 pm Reply

   Też chciałem to podkreślić ale byłeś pierwszy. 30 wyciągów a do tego 15 gondoli, to prawie jak narciarskie włoskie ośrodki!

 2. koala 28 sierpnia, 2022 at 1:18 pm - Reply

  Niestety inflacja torpeduje wszystkie inwestycje. Podziękowania złóżmy naszemu rządowi za rok na wyborach

 3. Piotr 26 sierpnia, 2022 at 5:49 pm - Reply

  Co z przetargiem na nową Falę ? Też nie zauważyli rosnących kosztów i szukają frajerów… ??

Dodaj komentarz

*
*