Reklama

Rozpoczyna się budowa nowej siedziby Sądu Rejonowego Katowice-Wschód. Powstanie w miejscu obecnego parkingu

Grzegorz Żądło
W przyszłym tygodniu ma się rozpocząć budowa nowej siedziby Sądu Rejonowego Katowice-Wschód. Dziś została podpisana umowa z wykonawcą prac. Obłożony szkłem budynek ma być gotowy najpóźniej za 44 miesiące, czyli niespełna cztery lata. Powstanie w miejscu obecnego parkingu przy budynku przy ul. Francuskiej 70a.

Sąd Rejonowy Katowice – Wschód, który jest jednym z największych w kraju, powstał 1 kwietnia 2007 roku. – Właściwie od tego momentu oczekiwaliśmy na rozbudowę tego budynku. Trochę to trwało, były różne perturbacje. Nie wszystko było zależne od nas, również globalna sytuacja polityczna wpłynęła od odsunięcie w czasie tej realizacji – mówi Magdalena Rzaska, prezes Sądu Rejonowego Katowice-Wschód.

W tym miejscu powstanie nowa siedziba sądu.

Obecnie sąd mieści się w trzech budynkach: przy ul. Francuskiej 70a, ul. Lompy 14 i ul. Obroki 130. W tej ostatniej lokalizacji znajdują się sądowe archiwa. Roczny koszt wynajmu dwóch obiektów (przy ul. Lompy i ul. Obroki) wynosi 2,8 mln zł.

Nowa siedziba sądu będzie miała 10 kondygnacji, w tym dwie podziemne. Zostanie połączona z istniejącym budynkiem przewiązką. Obok powstanie dwupoziomowy garaż ze 144 miejscami postojowymi. Parkingi znajdą się też obok zabudowań, na poziomie 0. Do nowej siedziby mają zostać przeniesione m.in. wydziały karne. Zostanie tam zbudowana sala zatrzymań i niebieski pokój do przesłuchiwania dzieci (obecnie przesłuchania odbywają się w budynku Sądu Rejonowego Katowice-Zachód). Do budynku zostaną też przeniesione wydziały rejestrowe, upadłościowe, ksiąg wieczystych oraz administracja sądu. W podziemiach znajdzie się archiwum.

Sprawa budowy sądu ciągnie się co najmniej od 2016 roku. Wtedy zaprezentowane zostały wizualizacje.  Mówiło się o tym, że ma on kosztować ponad 70 mln złotych. Dwa lata później, w kwietniu 2018 roku, Sąd Okręgowy ogłosił przetarg na budowę siedziby. Zgłosiło się aż 9 firm, ale nawet najtańsza oferta przekraczała o 20 milionów złotych założony budżet, wynoszący 67,7 mln zł brutto. Większość firm podała ceny oscylujące w okolicach 100 mln zł. Po dwóch latach brakujące pieniądze znalazły się z Ministerstwie Sprawiedliwości, ale budowa rozpocznie się dopiero teraz. Ostatecznie ma kosztować 114 mln zł, a wykonawcą prac będzie warszawski Erbud S.A.

Nowy budynek stanie na dotychczasowym parkingu, od strony stacji benzynowej. Został zaprojektowany przez studio Wojciecha Gęsiaka. Będzie miał 8 kondygnacji naziemnych i dwie podziemne. Dużą uwagę przywiązano do zapewnienia światła dziennego. Budynek będzie przeszklony. Zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Ze szkła ma być wykonana elewacja budynku, z odsłoniętymi klatkami schodowymi. Natomiast w środku ma się znaleźć duże atrium, które będzie przecinać 4 piętra budynku. Wyżej, projektanci z radomskiego studia, zaplanowali wyjście na taras widokowy od strony południowej.


Tagi:

Komentarze

 1. Igor 13 kwietnia, 2023 at 4:02 pm - Reply

  A co z dojazdem do garaży i śmietników znajdujących się przy parkingu?

  • Sk 17 kwietnia, 2023 at 8:39 pm Reply

   szkoda powinno to powstać gdzieś na kostuchnie albo Podlesiu lub Zarzeczu !!! tu już nie ma miejsca na budowę takich wielkich gmachów!!! budować na południe Katowic !!!

  • Tou 14 kwietnia, 2023 at 8:02 pm Reply

   jest droga dojazdowa przed blokiem

   • Igor 26 kwietnia, 2023 at 6:21 pm Reply

    którą zastawili

  • tak 14 kwietnia, 2023 at 10:20 am Reply

   Zrobią ścieżkę dla rowerów

 2. Witek 13 kwietnia, 2023 at 12:03 pm - Reply

  Czy po wybudowaniu nowego budynku, stary zostanie rozebrany ?

  • Grzegorz Żądło 13 kwietnia, 2023 at 12:16 pm Reply

   Jest napisane w tekście, że nowy budynek zostanie połączony łącznikiem z obecnym budynkiem.

Dodaj komentarz

*
*