Reklama

Parkingi automatyczne na Tylnej Mariackiej mają obudowę. Do wizualizacji im daleko

Redakcja
Trwa budowa tzw. smart parkingów na ul. Tylnej Mariackiej. Na zbudowanych konstrukcjach pojawiają się kolejne elementy. Wygląd maszyn parkingowych ma niewiele wspólnego z tym, co pokazywano na wizualizacjach.

Powoli kończy się budowa maszyn parkingowych, które początkowo na ul. Tylnej Mariackiej miały stanąć w 2018 roku. Ostatecznie dopiero we wrześniu 2022 roku ruszyła inwestycja za prawie 23 mln zł. Przypomnijmy, że początkowo miasto chciało wydać na ten cel prawie 10 mln zł mniej. Jeszcze kilka miesięcy temu informowano, że montaż maszyn parkingowych potrwa kilka tygodni i powinien zakończyć się wraz z końcem ubiegłego roku. Tymczasem wszystko trwa o wiele dłużej niż zakładano. Już w styczniu pisaliśmy o dużym poślizgu tej inwestycji. Dzisiaj Dawid Kwiecień z Katowickiej Agencji Wydawniczej potwierdził, że wykonawca w dalszym ciągu deklaruje zakończenie prac do końca marca.

Przez jakiś czas na budowie nic się nie działo. Wykonawca, firma Grand, tłumaczył niewielki postęp prac brakiem dostępu do niektórych elementów. Teraz widać już większe postępy. Smart parkingi mają pokrycia dachowe i trwa montaż obudowy elewacji, platform parkingowych oraz systemów sterowania i obsługi. Konstrukcje maszyn służących do parkowania są obudowywane. Widać już jak będą wyglądały. Obudowa nie przypomina tej, którą prezentowano kilka lat temu na wizualizacjach. W oczy rzuca się brak przeszkleń, które miały tworzyć ściany zewnętrzne smart parkingów.  Można to porównać na poniższych zdjęciach.

 

Parking na ul. Tylnej Mariackiej składa się z dwóch zespołów maszyn wysokich na 15 metrów. Jeden składa się z 12, drugi z 8 urządzeń. Każda maszyna pomieści 12 samochodów. W sumie na piętrowych parkingach będzie 240 miejsc postojowych. Kierowca, który będzie chciał skorzystać z parkingu, musi wjechać na specjalną platformę. Maszyna w sposób zautomatyzowany odstawi ją na odpowiedni poziom, aby umożliwić zaparkowanie kolejnym pojazdom. Odbiór samochodu będzie wyglądał podobnie. Po uiszczeniu opłaty  maszyna automatycznie sprowadzi platformę, na której pozostawiony został samochód do poziomu umożliwiającego odbiór pojazdu przez kierowcę.

Zgodnie z ostatnim aneksem, budowa smart parkingów zdrożała już ponad dwukrotnie w stosunku do pierwszych szacunków, do prawie 23 mln zł.

Zdjęcia: Katowickie Inwestycje SA.

 


Tagi:

Komentarze

 1. klm 23 lutego, 2023 at 9:43 am - Reply

  W mieście niedziałających schodów ruchomych parkowanie tam może być ciekawe 🙂

  • MM 23 lutego, 2023 at 1:17 pm Reply

   Już kiedyś o tym pisałam, że ja bym tam nie miała odwagi zostawić samochodu bo bałabym się, że mogłoby się coś zepsuć i będzie problem z odbiorem samochodu. Tym bardziej, że w Katowicach to raczej norma, że coś się psuje nawet jak jest nowe. O ile w ogóle zadziała.

 2. Katowiczan 23 lutego, 2023 at 9:25 am - Reply

  Ten parking będzie w połowie pusty, tak jak ma to miejsce w strefie kultury. W Katowicach w dalszym ciągu jest przyzwolenie na pakowanie w niedozwolonych miejscach.

  • DD 23 lutego, 2023 at 12:46 pm Reply

   To będziesz mógł tam parkować swój rower, nawet elektryczny.

 3. Bartek 23 lutego, 2023 at 8:29 am - Reply

  Po katowicku – drożej, z opóźnieniem i ciulato. W dodatku idę o zakład, że będą stały puste albo paru majętnych którzy by i tak koperty sobie wykupili z palcem w nosie będzie z tego korzystać. Ale hej, będzie światowo i nowocześnie. A że brzydko i niefunkcjonalne? To detale 😉

 4. Assl 22 lutego, 2023 at 10:27 pm - Reply

  Ile oni to już montują? To powinno trwać maksymalnie 1 miesiąc. U nas kulka lat w dodatku na kosmiczne pieniądze.

 5. Janusz 22 lutego, 2023 at 9:46 pm - Reply

  Nie łatwiej zburzyć parę śmierdzincych starych kamienic i postawić parking wielopoziomowy?

 6. Grucha 22 lutego, 2023 at 7:55 pm - Reply

  Aneksy, kochane aneksy… W Katowicach rozdają do woli

 7. Pol 22 lutego, 2023 at 6:43 pm - Reply

  Może redakcja przypomni wizualizację dworca autobusowego i stan faktyczny

  • PAD 7 marca, 2023 at 11:11 pm Reply

   wszyscy pamiętamy te zazielenione dachy 🙂

 8. Omg 22 lutego, 2023 at 4:57 pm - Reply

  100 000 zł za miejsce. Licząc że takie miejsce będzie zajęte przez 8h dziennie, inwestycja „zapracuje” na siebie już po 11 latach! To tak „życzeniowo”, bo w rzeczywistości to nawet na bieżące utrzymanie nie wystarczy.

 9. Maciej 22 lutego, 2023 at 12:44 pm - Reply

  Czy kogoś to dziwi?

  • Piotr 22 lutego, 2023 at 4:14 pm Reply

   Oddanie obiektu mocno opóźnione, ale za to znacznie droższe !!
   Coś za coś… 😉

Dodaj komentarz

*
*