Reklama

Mieszkania obok Muzeum Śląskiego na ukończeniu. Zostało kilkanaście wolnych lokali

Redakcja
Pierwszy etap Pierwszej Dzielnicy dobiega końca. Efekty prac można zobaczyć na zewnątrz. Cała inwestycja powinna być gotowa za kilka miesięcy. Jeszcze zostały wolne mieszkania.

O Pierwszej Dzielnicy było głośno jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Długo trwały spory dotyczące inwestycji, bo z koncepcją architektów nie zgadzała się Alicja Knast, ówczesna dyrektor Muzeum Śląskiego. Mimo wielu spotkań i dyskusji w sprawie osiedla obok muzeum, roboty budowlane ruszyły zgodnie z planem w maju 2019 roku. Wszystko wskazuje na to, że po dwóch latach realizacja dobiegnie końca.

Postęp prac to około 75% we wszystkich trzech budynkach. Od jakiegoś czasu można zobaczyć efekty prac z zewnątrz, bo odsłonięte zostały elewacje i powoli demontowane są rusztowania. Jednocześnie trwa montowanie szklanej zabudowy balkonów. Najlepiej widać to na budynku A, wysuniętym w kierunku MCK. – Elewacja składa się z dwóch warstw. Pierwszą, bardziej zewnętrzną, tworzą systemy szklenia przy balkonach i tarasach. Z kolei do części mieszkalnej przylega bezpośrednio warstwa zbudowana ze spieków kwarcowych (wypełniona wewnątrz izolacją z wełny mineralnej). Te grafitowe płyty o strukturze kamienia zostały wyprodukowane we Włoszech. Tafle szkła hartowanego zostały z kolei sprowadzone z Finlandii. Pierwsza Dzielnica jest drugą inwestycją mieszkaniową w Polsce, w której ten system zostanie zamontowany po zewnętrznej stronie balkonów – mówi Paweł Pasierbek, kierownik ds. inwestycji w TDJ Estate.
Wewnątrz trwają prace tynkarskie, przygotowywane są ściany działowe. We wszystkich trzech budynkach zakończone zostały wylewki. Pojawiły się także pierwsze drzwi do mieszkań.

Pierwsza Dzielnica powstaje na północ od terenu Muzeum Śląskiego, przy ul. Góreckiego.  To trzy 12-kondygnacyjne budynki, w których znajdzie się łącznie 265 mieszkań. Ponad połowę z nich stanowią mieszkania duże, trzy- i czteropokojowe, o metrażach od 59 do 95 mkw. W ofercie są również kawalerki (28 mkw.) oraz mieszkania dwupokojowe (średni metraż wynosi 43 mkw.). Na najwyższych kondygnacjach zostały zaplanowane najbardziej przestronne apartamenty o powierzchniach od 102 do 231 mkw. Pod budynkami znajdują się dwukondygnacyjne parkingi. Nad garażami, które pomieszczą łącznie 292 samochody, powstanie parter z usługami. W sumie będzie tu mogło działać 13 lokali usługowych.

Trzy budynki za Muzeum Śląskim to pierwszy etap dużej mieszkaniowej inwestycji. Już ponad 90% mieszkań znalazło swoich właścicieli. Obecnie w ofercie pozostało kilkanaście lokali do kupienia. Ceny zaczynały się od 7-8 tys. zł za m kw. Prace nad I etapem powinny zakończyć się na przełomie I i II kwartału 2021 roku, a pierwsi mieszkańcy powinni się wprowadzić ok. 3 miesiące później. TDJ Estate przygotowuje też projekty kolejnego etapu.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*