Reklama

Miasto wynajmie część maszyn parkingowych na Tylnej Mariackiej hotelom i innym firmom

Grzegorz Żądło
Trwają negocjacje umów pomiędzy miastem i prywatnymi przedsiębiorcami, którzy wynajmą część maszyn parkingowych na ul. Tylnej Mariackiej. Z automatycznych parkingów prawie nikt nie korzysta.

Kilkanaście dni temu napisaliśmy, że z maszyn parkingowych na ul. Tylnej Mariackiej korzysta coraz mniej kierowców. Odstrasza ich przede wszystkim cena – 6 zł dla posiadaczy Katowickiej Karty Mieszkańca i 12 zł za pozostałych osób. Na ul. Francuskiej, przy wiadukcie kolejowym, stoi tablica wyświetlająca liczbę wolnych miejsc na maszynach. Niemal zawsze zajętych jest tylko kilka. Potwierdzają to oficjalne statystyki.

W grudniu zarejestrowano 2 244 parkowań, a w styczniu już tylko 1 740. To oznacza, że w grudniu z maszyn korzystały średnio 72 pojazdy dziennie. W styczniu już tylko 56. Warto dodać, że maszyny są dostępne 24 godziny na dobę.

Budowa maszyn kosztowała około 23 mln zł.

Niedługo statystyki mogą się jednak poprawić. Zgodnie z przewidywaniami, miasto wynajmie część miejsc w maszynach przedsiębiorcom, głównie tym z ul. Dworcowej.

Niedawno pytaliśmy o to prezydenta Marcina Krupę. – Wiem, że zainteresowany pozyskaniem miejsc jest Opal, ale to chyba jest uzależnione od wynajmu powierzchni, bo to się ze sobą łączy, i oczywiście hotele. Wiem, że hotele już swoje miejsca mają na tym parkingu. Nie jestem pewien czy umowy zostały już podpisane, bo przejął to MZUiM – powiedział nam w ostatnim dniu lutego prezydent Katowic.

Chcieliśmy zapytać MZUiM (a właściwie Katowicką Agencję Wydawniczą, bo MZUiM-u nie można bezpośrednio o nic pytać) na jakich zasadach i które hotele wynajmują miejsca w maszynach parkingowych, ile za to płacą oraz na jaki czas zostały zawarte umowy. W odpowiedzi radny Adam Skowron z KAW poinformował nas, że prezydent się trochę pospieszył, bo umowy z hotelami nie zostały jeszcze podpisane i wciąż trwają rozmowy.

Wiadomo jednak, że parkingi będą wynajęte, pozostaje tylko kwestia kiedy i na jakich zasadach.

Do sprawy będziemy wracać.


Tagi:

Komentarze

 1. AA 11 marca, 2024 at 9:36 pm - Reply

  Znalazłem – TDJ Estate dzierżawi plac za 12 800 zł brutto za 15 942 m kw.
  80 groszy za metr kwadratowy za MIESIĄC – tak to nie pomyłka
  Miejsce parkingowe to 10m2 czyli 8 zł 🙂
  Odliczmy POŁOWĘ działki na dojazd itd to jest 16 zł za miesiąc
  Przy obecnych stawkach to ekwiwalent 3h stania na ulicy

  Hotelarze i OPAL pewno dostaną taką samą stawkę albo niższą – w końcu to mniej prestiżowa ulica niż Rondo 😉

 2. mieszkaniec 11 marca, 2024 at 9:08 pm - Reply

  widzialem w internetach ze podobny parking mechaniczny funkcjonuje w New York. Tylko tam jest pełny. Nie wczytalem się w historię ale wyglada ze ma kilkanascie lat.

 3. Adre 11 marca, 2024 at 8:51 pm - Reply

  Biorąc pod uwagę koszty eksploatacji (w szczególności konserwacji i napraw całej tej skomplikowanej maszynerii) taniej pewnie wyszedłby parking podziemny wybudowany pod Dworcową w ramach jej kompleksowego remontu.
  A Krupa zamiast kombinować, jak oddać te finansowane z podatków miejsca za ćwiećdarmo zaprzyjaźnionemu biznesowi – niech odda je po prostu mieszkańcom, ustalając cenę na tym samym poziomie co za inne miejsca parkingowe w strefie.

 4. Maed 11 marca, 2024 at 8:34 pm - Reply

  Pewnie hotele zapłacą 200zl na msc za miejsce…

  • AA 11 marca, 2024 at 9:28 pm Reply

   No nie przesadzaj że aż tak dużo 🙂 obstawiam gdzieś koło 50 zł za miesiąc.

   W ubiegłym roku miasto wydzierżawiło spory plac żwirowy zarządcy biurowca przy Rondzie. Przeliczałem wtedy opłatę miesięczną za cały ten plac i ile tam aut można zaparkować.
   Konkluzja była taka – że ja jako mieszkaniec parkując auto jeden raz w miesiącu na 8 h na ulicy w centrum zapłacę miastu WIECEJ niż dzierżawca tego placu za 1 miejsce postojowe za cały miesiąc.
   A liczyłem to dla stawek sprzed rewolucji i podwyżek w grudniu 2023.
   Teraz to pewno wyjdzie że 3 h mojego parkowania na ulicy są więcej warte niż dzierżawa tego placu

 5. Adek 11 marca, 2024 at 5:11 pm - Reply

  haha przecież od samego początku to było wiadome, oby tylko nie został na kolejnej kadencji bo wszystko będzie pod biznesmenów/ deweloperów. Gdy była wydana zgoda na zabudowę parku w Muchowcu powinien od razu poddać się do dymisji albo powinien zostać zdymisjonowany.

 6. Grucha 11 marca, 2024 at 3:09 pm - Reply

  Od początku było wiadomo, o co tu chodzi. Mieszkańcy zapłacili 23 bańki za parking dla biznesowych kumpli Krupy. Do tego dojdą coroczne koszty utrzymania tej dziwacznej konstrukcji, zapewne za grubą kasę. Likusy z Monopolu i inni zadowoleni, będą wpłaty na kampanię

 7. AA 11 marca, 2024 at 2:16 pm - Reply

  Czyżby Marcinek wypaplał wcześniej, że to właśnie OPAL wynajmuje za symboliczne 5 zł całe segmenty parkingu zanim jeszcze takową umowę podpisano?
  Z tego co słyszałem, miasto za każdym razem zasłania się tajemnicą handlową, a tu nagle sam Prezydent chlapnął 😉
  Pewno obiecał przy kolacji z winem i już nie pamięta czy “było” “jest” czy “ma być” podpisane…

 8. mieszakniec 11 marca, 2024 at 12:42 pm - Reply

  . to kolejny powód ze nie zagłosuję na krupe ….

 9. Roland 11 marca, 2024 at 12:25 pm - Reply

  QUIZ. Wskażcie inne miasto, gdzie deale władzy z biznesem są aż tak oczywiste, że ludzie przewidują je z wielomiesięcznym wyprzedzeniem?
  Kiedy stawiano ten parking za 23 mln zł “na mieście” od razu przewidywano: będzie zbyt kosztowny i uciążliwy do krótkiego parkowania, więc nie będzie się cieszył popularnością wśród mieszkańców odwiedzających Centrum, a wtedy Prezydent powie “nie chcem, ale muszem” i wynajmie go na dobrych warunkach okolicznym hotelom itp.
  I że wystąpi tam w ważnej roli OPAL.

  • Bartek 12 marca, 2024 at 11:38 am Reply

   magia panie, magia.
   A serio – cwaniaka jak już poznasz to każdy jego ruch przewidzisz. Ale stare baby i fajnopolacy zaś na Krupę zagłosują bo taki ładny, uśmiechnięty

Dodaj komentarz

*
*