Reklama

Już wiadomo kto będzie mógł kupić nowe mieszkania w TBS-ie

Grzegorz Żądło
Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego stworzyło regulamin, na podstawie którego będzie się odbywać nabór chętnych na nowe mieszkania w Giszowcu. Po raz pierwszy w historii lokale w TBS-ie będzie można wykupić. To oferta, z której mogą skorzystać osoby spełniające łącznie kilka warunków. Przyjmowanie wniosków rozpocznie się 11 grudnia i potrwa do 10 stycznia.

Prace przy budowie „Osiedla Pod Kasztanami” rozpoczęły się kilka tygodni temu. Powstaną 4 budynki, nawiązujące swoim wyglądem do historycznej zabudowy Giszowca. Znajdą się w nich 24 mieszkania, których powierzchnia wyniesie od 54 do prawie 100 m kw. Każde mieszkanie będzie miało ogródek, a do dyspozycji mieszkańców będą 32 miejsca postojowe.

Po raz pierwszy KTBS buduje mieszkania, które będzie można kupić. Najpierw jednak trzeba je wynająć. Szansę na najem mają osoby, które spełniają łącznie kilka warunków. Po pierwsze, nie mogą mieć tytułu prawnego do innego lokalu (prawa własności, dzierżawy, najmu itd.). Po drugie, muszą mieć określony widełkami dochód. Po trzecie, muszą płacić podatki w Katowicach. Zgodnie z regulaminem, jeśli w momencie czytania tego tekstu ktoś nie spełnia któregoś z ww. warunków, wcale nie stoi na straconej pozycji. Tytułu prawnego do innego mieszkania nie można mieć w momencie podpisania umowy najmu, chyba że złoży się oświadczenie, że w ciągu 30 dni pozbędzie się tego tytułu (czyli sprzeda mieszkanie albo rozwiąże umowę najmu). Podatku dochodowego w Katowicach też nie trzeba płacić w dniu składania wniosku do TBS-u. Wystarczy oświadczenie, że w ciągu 30 dni od podpisania umowy najmu, złożymy deklarację w urzędzie skarbowym w Katowicach o chęci rozliczania się właśnie w tym mieście. Co ważne, obydwa te warunki muszą spełniać wszystkie osoby, które zostaną zgłoszone do zamieszkania w nowych lokalach TBS-u.

PRZECZYTAJ TEŻ: TBS zbuduje mieszkania, które będzie można kupić

Jeśli chodzi o wysokość dochodu, jaki muszą osiągać kandydaci do zamieszkania na „Osiedlu Pod Kasztanami”, to „widełki” są dosyć szerokie. Wszystko zależy od powierzchni mieszkania i liczby osób w gospodarstwie domowym. Przykładowo, chcąc wynająć mieszkanie o powierzchni 58,59 m kw. i zajmować je jednoosobowo, trzeba zarabiać od 6 504,49 zł do 11 365,60 zł. Ale już przy mieszkaniu o powierzchni 99,51 m kw. dochód musi wynosić od 11 045,61 zł do 18 184,96 zł. W przypadku rodzin wieloosobowych (np. 7-osobowych) i mieszkaniu o powierzchni 90,63 m kw zsumowany dochód wszystkich członków gospodarstwa domowego musi wynieść od 10 059,93 zł do 28 414 zł. Pełną tabelę wymaganych dochodów można znaleźć TUTAJ.

Różna, w zależności od powierzchni mieszkania i ogródka, jest też kwota partycypacji. To inaczej udział w kosztach budowy. Dla inwestycji w Giszowcu koszt powstania jednego metra został obliczony na 4 200 zł (to średnia). Potencjalny najemca musi wpłacić połowę tej kwoty. Przykład: jeśli ktoś chce wynająć dwupoziomowe mieszkanie o powierzchni 90,63 m kw. musi wpłacić 190 533,26 zł (w różnych budynkach te kwoty mogą się nieznacznie różnić, mimo tej samej powierzchni). Możliwa jest wpłata partycypacji w ratach, ale ostatnia musi wpłynąć na konto TBS-u do końca marca 2019 roku.

W związku z tym, że mieszkania w Giszowcu będzie można wykupić, partycypację można traktować jako zapłatę za połowę mieszkania. Jeśli ktoś ostatecznie nie zdecyduje się na wykup, wówczas partycypacja zostanie mu zwrócona. Kupno mieszkania będzie możliwe najwcześniej po 5, a najpóźniej po 19 latach. Co ciekawe, cena lokalu zostanie ustalona w momencie podpisania partycypacji i będzie niezmienna. Jeśli ktoś będzie chciał kupić mieszkanie np. po 10 latach, nie będzie musiał jednorazowo wykładać połowy jego wartości (pierwszą połowę spłaci w partycypacji), bo od pierwszego miesiąca najmu będzie spłacał lokal w czynszu. Potem dopłaci tylko brakującą kwotę oraz wartość gruntu. Czynsz został ustalony na poziomie 18,5 zł za ma kw. Do tego trzeba doliczyć opłaty za media. Przykład: czynsz za mieszkanie o powierzchni 54,35 m kw. wyniesie 1005,48 zł. Z kolei za lokal o powierzchni 99,51 m kw. trzeba będzie zapłacić 1840,94 zł miesięcznie. Każdy najemca musi też wpłacić kaucję (zwrotną), która jest 6-krotnością miesięcznego czynszu podstawowego.

Przyjmowanie wniosków ( w siedzibie KTBS przy ul. Krasińskiego 14) rozpocznie się 11 grudnia, a zakończy 10 stycznia 2018 roku. Nie decyduje kolejność zgłoszeń, także nie trzeba się spieszyć. Jeśli chętnych na konkretne mieszkanie będzie więcej, wówczas zostanie przeprowadzone komisyjne losowanie.

Regulamin programu można znaleźć TUTAJ. Osiedle Pod Kasztanami ma być gotowe w kwietniu 2019 roku.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*