Reklama

„Elka” nad całym Parkiem Śląskim. Jest przetarg na trzeci odcinek

Łukasz Kądziołka
„Elka” będzie miała kolejną i ostatnią nitkę. Dzięki temu kolejka powróci do pierwotnego przebiegu. Ogłoszono przetarg na połączenie Planetarium Śląskiego ze Stadionem Śląskim.

Jeszcze nie zakończyła się budowa drugiej nitki kolejki linowej w Parku Śląskim, a już ogłoszono przetarg na kolejny odcinek. Dzięki jego budowie „Elka” powróci do pierwotnego kształtu, czyli będzie miała 3 nitki zbudowane na planie trójkąta, a cała trasa wydłuży się z obecnych 2 km i budowanych kolejnych ok. 2 km do prawie 6 km. Tak, jak było w 1967 roku, gdy uruchomiono kolejkę.

Wiele osób pamięta przejazd trasą o długości niemal sześciu kilometrów, który zajmował około godziny. Kolejka w tej formie działała do sezonu 2005 roku, kiedy wyłączono z eksploatacji odcinek od Wesołego Miasteczka do Planetarium Śląskiego. W kwietniu 2006 po raz pierwszy nie uruchomiono kolejki na całej trasie. Powodem był jej zły stan techniczny. Przerwa w działaniu kolejki linowej trwała od 2006 do 2013 roku. Po odbudowie kolejki w 2013 roku do użytku wrócił jednak tylko jeden odcinek.

Właśnie ogłoszono przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie stacji i trzeciej nitki w Parku Śląskim. Trasa będzie przebiegać od stacji Planetarium do Stadionu Śląskiego. Będzie mieć długość około 1750 metrów i ma być obsługiwana przez 20 kanap i 10 gondoli. W ciągu godziny przewiezie 750 osób.
Fundusze na inwestycję zostały zabezpieczone w wieloletnim planie finansowym województwa śląskiego. Zgodnie z założeniami trzecia nitka Elki powinna zostać oddana do użytku pod koniec 2024 roku.

Równoległe do procedury przetargowej trwają prace budowlane na odcinku Wesołe Miasteczko – Planetarium Śląskiego. Trwa etap wznoszenia murów oraz montaż pierwszych podpór.
Budowany drugi odcinek będzie miał 1840 metrów, a podróż kolejką zajmie od 15 do 20 minut w jedną stronę. Z góry będzie można obserwować Śląski Ogród Zoologiczny, podróżujący przejadą też nad wybiegami dla zwierząt oraz Doliną Dinozaurów. Stacja przesiadkowa zlokalizowana będzie przy Wesołym Miasteczku. Druga nitka „Elki” wyposażona zostanie w 30 czteroosobowych otwartych kanap i 15 gondoli.

Inwestycja polegająca na budowie połączenia z Wesołego Miasteczka do Planetarium Śląskiego ma potrwać do końca roku. To oznacza, że nowa nitka zostanie uruchomiona w przyszłym sezonie. Koszt to nieco ponad 85 mln zł brutto.


Tagi:

Komentarze

  1. DD 28 maja, 2023 at 1:31 pm - Reply

    Właśnie, czekamy też na przywrócenie kolejki wąskotorowej.

  2. koala 27 maja, 2023 at 9:23 pm - Reply

    Fajnie, a co z wąskotorówką?

Dodaj komentarz

*
*