Reklama

Duże zmiany w strefie tempo 30. Rowerem będzie można jeździć pod prąd

Grzegorz Żądło
Potwierdziły się nasze informacje o planowanych zmianach w strefie tempo 30 (pisaliśmy o nich TUTAJ). Dziś prezydent Katowic przedstawił szczegóły rozwiązań, które będą wprowadzane w najbliższych dniach i tygodniach. Najważniejsze z nich to wyspowe progi spowalniające ruch oraz dopuszczenie jazdy rowerem pod prąd na wybranych ulicach.

Marcin Krupa, prezydent Katowic, przypomniał dzisiaj jak wiele było głosów krytycznych, kiedy rok temu zdecydował się na wprowadzenie ograniczenia prędkości do 30 km/h na dużym obszarze śródmieścia Katowic. Narzekali zwłaszcza kierowcy. – Podchodzimy do tego w sposób ewolucyjny, a nie rewolucyjny. Musimy przyzwyczaić mieszkańców, że ruch rowerowy i pieszy powinien być traktowany na równych prawach z ruchem samochodowym, a wręcz stopniowo chcemy wypychać indywidualny transport samochodowy ze ścisłego centrum – tłumaczy prezydent. Dodał, że również policyjne statystyki potwierdzają słuszność podjętych rok temu decyzji. Przez pierwsze 9 miesięcy funkcjonowania strefy (od 1 września 2015 do 31 maja 2016) doszło w niej do 9 wypadków z udziałem pieszych i rowerzystów, czyli o 3 mniej niż w analogicznym okresie przed wprowadzeniem zmian. Nie było też żadnej ofiary śmiertelnej (wcześniej zginęła jedna osoba).

Być może już niedługo w śródmieściu będzie jeszcze bezpieczniej. Pojawią się wyspowe progi zwalniające na wjazdach do strefy, nowe oznakowanie, wyniesione przejścia dla pieszych oraz kontrapasy i kontraruch dla rowerzystów.  – Zastosujemy progi wyspowe, żeby autobusy komunikacji miejskiej mogły je ominąć “okrakiem”. Natomiast kierowcy samochodów osobowych będą musieli zwolnić – tłumaczy Bogusław Lowak, naczelnik wydziału transportu UM Katowice.

Najważniejsze zmiany dotyczą jednak rowerzystów. Na kilku ulicach zostanie wprowadzony kontraruch. Najpierw na ul. Kobylińskiego, Stalmacha i Krzywej. To rozwiązanie umożliwi rowerzystom jazdę pod prąd. Podobnie będzie na ul. Słowackiego (od ul. Opolskiej do ul. Chopina), z tym, że na tej ulicy zostanie namalowany oddzielny pas (kontrapas). Rowery będą mogły jeździć po wschodniej stronie drogi. Zmieni się nie tylko oznakowanie, ale sposób parkowania. Samochody stoją obecnie skośnie po wschodniej i równolegle po zachodniej stronie drogi. Teraz będzie odwrotnie.

Trwają już prace nad wprowadzeniem kontraruchu dla rowerów na ul. Żwirki  i Wigury (na odcinku od ul. Mikołowskiej do ul. Kościuszki).

Nowością będzie też zmiana pierwszeństwa przejazdu na pl. Miarki, przy wlocie ul. Wita Stwosza. Niedługo to tramwaje i samochody wyjeżdżające z Pl. Miarki znajdą się na drodze z pierwszeństwem, a te jadące od Wita Stwosza będą musiały poczekać (więcej o tym TUTAJ).

Koszt reorganizacji strefy tempo 30 wyniesie  około 60 tys. zł.

Dokładne lokalizacje nowych, znaków, wyniesionych przejść dla pieszych oraz kontrapasów i kontraruchu dla rowerów można znaleźć TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*