Reklama

Poczta Polska chce wynająć swój najcenniejszy budynek w Katowicach

Prezes Poczty Polskiej ogłosił nową strategię dla nieruchomości tej państwowej spółki. Budynki zlokalizowane w atrakcyjnych lokalizacjach mają się stać "Galeriami Poczty Polskiej", które będą łączyć funkcje społeczne z komercyjnymi. Jednym z nich jest zabytkowy gmach przy ul. Pocztowej w Katowicach. Jak słyszymy w Poczcie Polskiej, jeśli będzie trzeba, to działająca tam placówka może zostać przeniesiona.

W wywiadzie z portalem Katowice24.info prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz przekonywał, że PP nie będzie pozbywać się swoich nieruchomości.

- Uważam, że majątek Poczty w postaci nieruchomości jest jednym z naszych większych atutów. Nasza główna linia polityki nieruchomościowej to wykorzystanie ich w najbardziej komercyjny sposób. Innymi słowy, te nieruchomości, które są operacyjne, są nam potrzebne, ale trzeba obniżać koszty korzystania z nich. A te nieruchomości, które nie służą do codziennej aktywności operacyjnej, po prostu trzeba komercjalizować. Nie znaczy to jednak, że sprzedawać, tylko zamieniać w nieruchomości dochodowe. Idealnie byłoby, żeby Poczta miała taką liczbę nieruchomości komercyjnych, żeby z ich przychodów pokrywać koszty operacyjne. To książkowy model, ale to się nigdy nie stanie. Dzisiaj ten współczynnik jest zdecydowanie za niski. Nie patrzę na nieruchomości jako koszt, tylko jak na aktywo, które powinno dla nas pracować - mówił nam prezes Poczty.

Reklama

Kilka tygodni później ogłosił strategię dla nieruchomości spółki, która polega na komercjalizacji budynków,  w których cała lub część powierzchni jest niewykorzystana na działalność operacyjną. 

- Stylowe budynki w centrach miast, dzięki swojej architekturze i charakterowi, mogą stać się miejscem dla działalności edukacyjnej, kulturalnej, artystycznej, wystawienniczej, gastronomicznej czy usługowej. Chcemy, aby te przestrzenie służyły lokalnym społecznościom i odwiedzającym, tworząc nową jakość w polskich miastach - mówi prezes Poczty Polskiej, cytowany w komunikacie spółki.

Reklama

Takim budynkiem jest gmach poczty przy ul. Pocztowej w Katowicach. To jedyny obiekt w Katowicach, który PP oferuje w swojej nowej strategii. Jak można przeczytać w opisie nieruchomości, ma ona 4 kondygnacje i piwnicę. Łącznie to 6 004,63 m kw. powierzchni i 133 pomieszczeń. Na dziedzińcu znajduje się parking na 15 miejsc.

Jak pisze Poczta, Galerie Poczty Polskiej, w tym budynek przy ul. Pocztowej w Katowicach, mogą się stać "miejscami kultury, nauki, sztuki i biznesu, łączącymi funkcje społeczne z komercyjnymi."

Reklama

PP chciała w przeszłości sprzedać budynek przy ul. Pocztowej. Nie znalazł się jednak kupiec. W maju 2024 roku mieszcząca się tu placówka Poczty miała zostać przeniesiona na Plac Oddziałów Młodzieży Powstańczej. Plany te zablokował prezes Sebastian Mikosz. W wywiadzie z nami jasno dał do zrozumienia, że decyzja o likwidacji placówki została podjęta za jego plecami. 

Nie była to moja decyzja. Jak się dowiedziałem, zwłaszcza że chodziło o Katowice, które są mi bardzo bliskie i osobiście, i rodzinnie, to powiedziałem, że nie ma czegoś takiego, jak zamknięcie poczty z taką tradycją. Zamykanie placówek w takich miejscach byłoby głupotą. Bardzo bym chciał znaleźć rozwiązanie na to, żeby ten i jemu podobne budynki pracowały” i przynosiły nam dochody. Dopóki ja będę prezesem Poczty, to w tej kwestii nic się nie zmieni - mówił w wywiadzie prezes Poczty.

Reklama

Co ciekawe, kiedy zadzwoniliśmy do osoby opiekującej się ofertą wynajmu budynku przy ul. Pocztowej w Katowicach usłyszeliśmy, że jeśli będzie taka potrzeba (czyli jeśli będzie tego wymagał pomysł prywatnego inwestora), to placówka pocztowa może zostać przeniesiona w inne miejsce.

Poczta Polska nie podaje ceny i warunków wynajmu nieruchomości. Nie wyklucza też przeprowadzenia przetargu na najem części lub całości budynku.
 

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 29/12/2025 09:37
Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Stefek czyli Wandzia - niezalogowany 2025-12-29 09:40:40

    Poczta (nie tylko polska) po prostu nie ma pieniędzy. Od kiedy ludzie przestali pisać listy papierowe i powstały firmy kurierskie, budżet się ledwo domyka. Z tego punktu widzenia nie dziwi, że szukają pieniędzy, gdzie mogą, bo ciążą na nich ustawowe obowiązki operatora publicznego - czyli np. obsługa punktów pocztowych, które nigdy rentowne nie będą. Nie że jestem ich fanem, bo szlag mnie trafia, kiedy doręczają mi awiza zamiast listów, ale taka jest rzeczywistość.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    yahuDJ - niezalogowany 2026-01-21 07:42:50

    Poczta Polska upada - widać to od lat i nie ma mądrego by to uratować !!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo katowice24.info




Reklama
Najnowsze wiadomości