Reklama

W połowie roku okaże się czy budowa wielopoziomowego parkingu w strefie kultury będzie w ogóle możliwa

Grzegorz Żądło
SK Parking, czyli miejska spółka, która ma się zająć budową wielopoziomowego parkingu w strefie kultury, próbuje znaleźć finansowanie dla tej inwestycji. – Prowadzimy rozmowy z kilkoma bankami. Niestety, po podwyżce stóp procentowych w ubiegłym roku, bardzo znacząco wzrósł koszt obsługi kredytu – mówi Bronisława Kieczka, prezes zarządu SK Parking. Jeśli wspomniane rozmowy nie zakończą się pozytywnie, budowo parkingu może znacząco odsunąć się w czasie.

Rozmowy z bankami

Zapowiadana od kilku lat budowa wielopoziomowego parkingu w strefie kultury cały czas odsuwa się w czasie. Powody są różne, ale największy problem to finanse. Parking to inwestycja komercyjna, a więc musi się samofinansować. SK Parking, czyli spółka córka Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, nie ma własnych pieniędzy na budowę, więc całość kosztów ma zostać pokryta z kredytu. Tu zaczynają się schody. Kiedy plany budowy parkingu nabierały realnych kształtów koszt pieniądza był bardzo niski. Potem jednak przyszła pandemia i atak Rosji na Ukrainę. Pojawiła się ogromna inflacja. Zdrożały nie tylko materiały budowlane i robocizna, ale w górę znacząco poszły też stopy procentowe. Wszystko to powoduje, że cały czas trzeba aktualizować wirtualny jeszcze kosztorys budowy obiektu w strefie kultury. Początkowo była mowa o około 70 mln zł. Teraz to już około 100 mln zł. Droższa budowa, to wyższy kredyt. Wyższy kredyt, to większe odsetki. Wyższy koszt pozyskania finansowania, to potencjalnie wyższe opłaty za korzystanie z parkingu.

Zarząd SK Parking prowadzi obecnie rozmowy z kilkoma bankami. – Chcielibyśmy zamknąć temat finansowania do połowy tego roku. To są naprawdę bardzo trudne rozmowy, zwłaszcza, że nie wiemy, czy i kiedy oprocentowanie kredytów zacznie spadać – mówi Bronisława Kieczka, prezes SK Parking.

Abonamenty i na godziny

W związku z tym, że miasto przerzuciło budowę parkingu na KTBS, inwestycja będzie musiała na siebie zarabiać. Na siebie i kredyt. Dlatego biznesplan zakłada wynajem około 500 z 1363 miejsc na zasadzie abonamentu. Właściciele pobliskich biurowców podpisali już listy intencyjne w tej sprawie z KTBS. TDJ (biurowce KTW) chciałby wynająć 500 miejsc, a Globalworth (Silesia Star) – 300. Łącznie daje to zapotrzebowanie na 800 miejsc parkingowych, ale jak zapewnia zarząd SK Parking, aż tylu abonamentów nie będzie. Z dwóch powodów. Po pierwsze, parkowanie na godziny i rotacja przynoszą wyższe dochody, a po drugie, 60% miejsc nie może być stale zajętych. Z drugiej strony, wspomniane listy intencyjne pomagają w rozmowach o kredycie, bo banki widzą, że jest zapotrzebowanie na usługę, której budowę mają sfinansować.

Wstępne założenia mówią, że ma być kilka rodzajów abonamentów. Te najpopularniejsze, czyli pracownicze, miałyby obowiązywać od godz. 7 do 17. Inne mogłyby być całodobowe., a dla mieszkańców pobliskich osiedli popołudniowo-nocne. Do tego dochodzi wynajem miejsc dla organizatorów różnego rodzaju wydarzeń w MCK, Spodku czy NOSPR.

Chociaż pozwolenie na budowę parkingu zostało wydane już jesienią 2022 roku, projekt cały czas się zmienia. Ostatnio doszło np. 15 miejsc do parkowania motocykli oraz 24 stojaki na rowery.

Siatka i szkło na elewacji

Zgodnie z koncepcją pracowni Jerzego i Bartosza Gurawskich (ARPA) i Błażeja Szurkowskiego (SKI Studia) z Poznania, która wygrała konkurs organizowany przez SARP, konstrukcja parkingu stopniowo wznosi się od strony NOSPR w kierunku Muzeum Śląskiego.

Do wielopoziomowego garażu mają prowadzić 4 wjazdy i wyjazdy. Wjazd na poziom -1 oraz 0 znajdą się od strony południowej (od pl. Wojciecha Kilara). Dostęp dla aut na poziomy +1 oraz +2 parkingu zapewniony zostanie za pomocą dwóch zjazdów projektowanych od północy (od strony ul. Góreckiego). Każdy zjazd prowadzi na odrębną kondygnację parkingu. Poszczególne kondygnacje są połączone za pomocą szerokiej, dwukierunkowej rampy.

Do zewnętrznego wykończenia obiektu architekci przewidzieli siatkę architektoniczną montowaną między elementami konstrukcyjnymi budynku oraz siatkę cięto-ciągniona w kolorze zieleni, montowaną do stalowej podkonstrukcji.

Przewidziano również przeszkloną fasadę w sąsiedztwie strefy wejściowej na poziomie 0 oraz na ostatniej kondygnacji, gdzie planowana jest powierzchnia usługowa (około 1400 m kw.). Według zamysłu architektów, mogłoby się tam znaleźć np. centrum fitness.

Dach parkingu ma być zielony, ze specjalnie dobraną mieszanką roślin ozdobnych – tzw. łąką śląską. Projektowana łąka zostanie podzielona na obszary udostępnione dla ludzi, obszary, na których zlokalizowane zostaną hotele dla owadów i obszary z roślinnością ozdobną, ekstensywną.

Jeśli SK Parking podpisze umowę na finansowanie inwestycji do połowy tego roku, przetarg na wykonawcę mógłby zostać ogłoszony do końca roku. To jednak optymistyczny scenariusz. Sama budowa miałaby potrwać 18-24 miesiące. Na razie trudno jeszcze mówić o cenach za postój, ale godzina ma kosztować więcej niż w zwykłej, a mniej niż w śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania (na razie planowanej). Z kolei podstawowy abonament pracowniczy miałby kosztować mniej więcej tyle ile np. w centrach handlowych w centrum Katowic.

Obecnie postój w strefie kultury kosztuje 10 zł i 5 zł za godzinę. Niższą stawkę płacą posiadacze Katowickiej Karty Mieszkańca.


Tagi:

Komentarze

 1. Katowiczan 29 marca, 2023 at 9:45 pm - Reply

  To są jakieś jaja, współczesny Miś. W dzień od pon do piątku,.obecny parking w strefie kultury nie jest zapełniony nawet w połowie, może 20% wystarczy podjechać i zobaczyć na własne oczy. Gdzie parkują auta ? tam gdzie nie wolno, poza parkingiem, na zieleńcach, na zakazach, na chodnikach, na ścieżkach rowerowych wszędzie ale nie tam 🙂
  Na co większy parking,.skoro obecny nie jest w połowie wykorzystany ? Mamy już centra przesiadkowe z których nikt nie korzysta, to teraz wybudujmy parking z prawie nikt nie będzie korzystać ponieważ bedzie płatny? to w końcu chcemy auta w centrum miasta i korki ? Czy chcemy auta na parkingach centrów przesiadkowych ?

 2. piotr 28 marca, 2023 at 6:16 pm - Reply

  Śmiać się czy płakać nad tymi „urzędnikami” z UM Katowice ??
  Za 2 około dwa lata, po zasiedleniu wszystkich biurowców w utworzonych tam około 20 tysięcy miejsc pracy, będzie płacz na rozlanym mlekiem…
  W przeciwnym wypadku, przez wiele nastepnych lat, inwestorzy nie wybudują już nawet zieleniaka w pobliżu centrum.
  Za 2 lata, pieniądze będą się musiały znależć na ten oraz inne parking z dużą liczbą miejsc !!
  Tylko błagam nie piszcie już o rowerach…

  • patryk 28 marca, 2023 at 10:12 pm Reply

   Zakaz sprzedaży samochodów spalinowych wszedł w życie, Będą jeździć rowerami i jeść robaki bo tak chce Unia.

   • Sebastian 29 marca, 2023 at 7:07 am Reply

    Nie to jak powielać fałszywe informacje.
    Nieuki…

   • Grzegorz Żądło 28 marca, 2023 at 10:13 pm Reply

    Żaden zakaz nie wszedł w życie.

    • MM 29 marca, 2023 at 10:16 am Reply

     To może są różne źródła informacji?

     • Grzegorz Żądło 29 marca, 2023 at 10:27 am Reply

      Chyba nie rozumiem. Nie ma znaczenia źródło informacji w sytuacji, kiedy fakty są faktami.

      • MM 29 marca, 2023 at 12:18 pm Reply

       Dzień dobry,
       jak już pisałam wczoraj do Pana za pomocą arkusza kontaktowego macie jakiś błąd na stronie. Powyższy komentarz nie jest mojego autorstwa.

       • Grzegorz Żądło 29 marca, 2023 at 1:19 pm Reply

        Dzień dobry, odpisaliśmy, ale przyszła zwrotka. Nie odpowiadamy za nicki w anonimowych komentarzach. Jeśli ktoś podpisuje się dwoma literami, musi się liczyć z tym, że ktoś inny też użyje dwóch tych samych liter. To nie imię i nazwisko.

        • MM 29 marca, 2023 at 1:50 pm Reply

         OK, myślałam, że nie da się z dwóch różnych IP nadać u Was tego samego nicka 🙂

 3. Olek 27 marca, 2023 at 10:08 pm - Reply

  to się nazywa promocja komunikacji miejskiej

 4. euro 27 marca, 2023 at 5:27 pm - Reply

  miejsc parkingowych moze jeszcze zabraknac zwlaszcza ze wyskoich budynkow bedzie przybywalo …raczej matrwilbym sie o rozpoczecie budowy centrum multifunkcyjnego rank progresu ktory po inwestycjach w polsce zamiast na slasku poniosl straty finansowe..

 5. patryk 27 marca, 2023 at 5:09 pm - Reply

  Z estetycznego punktu widzenia nic brzydszego trafić się nie mogło strefie kultury.
  W samym sercu, betonowe słupy z siatką malowaną na zielono.
  Lepiej żeby to miejsce czekało na lepsze czasy pełniąc obecną funkcję. A po znalezieniu lepszego przeznaczenia, parkingi umieści się w podziemiu nowych budynków.
  Czy to Opera Narodowa, Balet, Operetka, Centrum Nauki, Centrum Edukacji Muzycznej. Muzeum Katowickiego/Polskiego Himalaizmu. Cokolwiek ambitnego pasującego do otoczenia.

 6. MM 27 marca, 2023 at 2:34 pm - Reply

  Póki co proponuję powołać spółkę córkę SK Parking, która zajmie się np. naganianiem klientów na parking, który kiedyś może powstanie za słuszną cenę.

 7. AA 27 marca, 2023 at 12:57 pm - Reply

  Skoro obecnie parking jest pusty – a przypominam że jest tam stawka preferencyjna dla Katowiczan -50% to po co budować w tym samym miejscu parking wielopoziomowy?
  Mogę za darmo oszacować wpływy z opłat:
  cena x zero zł = 0
  „Parking jest fajny pod warunkiem, że nie trzeba płacić. Płatny to nie parking – to zdzierstwo”. Powie 99% ankietowanych

 8. Marek 27 marca, 2023 at 11:42 am - Reply

  No tak, deweloper to ogarnie. Ze 3 wieżowce tam wejdą. Mieszkańcy nie jeżdżą wogole samochodami. Mają wspaniałe Metro-Busy. hehe
  Pewnie spostrzegawczy powie, że w Paryżu jeździ metro na kołach gumowych. To akurat prawda ale w bezkolizyjnym tunelu.

 9. Szymon 27 marca, 2023 at 7:26 am - Reply

  A nawierzchnia obecnego parkingu nadal nosi ślady driftu… no bo przecież nie opłaca się czyścić bo przecież zaraz budowa ;). Katowice w pigułce – lepiej coś nowego niż dbać o czystość.

Dodaj komentarz

*
*