Reklama

Urodziny metropolii będą huczne. 100 imprez i wycieczek na 5 lat GZM

Źródło: metropoliagzm.pl.

Redakcja
Z okazji piątych urodzin gminy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zapraszają na wycieczki, koncerty i imprezy. W sobotę, 2 lipca, będzie się bardzo dużo działo.

Metropolia obchodzi piąte urodziny. Z tej okazji przygotowano kilkadziesiąt wydarzeń w gminach należących do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Wszystko rozpocznie się o świcie od pleneru fotograficznego na hałdzie popłuczkowej Kopalni Fryderyk. Od godz. 8.00 będą kolejne atrakcje, w tym śniadanie wraz z atrakcjami dodatkowymi, czyli spacerem z botanikiem, cykl warsztatów edukacyjnych i zręcznościowych w wykonaniu grup animacyjnych, zajęcia ruchowe takie jak joga, oprawa muzyczna oraz plener malarski. To tylko jedna z lokalizacji, gdzie świętowane będą urodziny. W programie znalazło się wiele „mikrowypraw”. Oto kilka z nich:

Spacer po zabytkowym parku w Świerklańcu, podczas którego zwiedzający poznają historię potężnych Donnersmarcków. Grzegorz Kulik, śląski tłumacz i popularyzator kultury śląskiej, oprowadzi chętnych po bytomskim śródmieściu. Na boisku sportowym w Rudnej odbędzie się festiwal lokalnej kultury z wystawą lokalnych rękodzielników, konkursami, zabawami i animacjami dla dzieci. W Knurowie goście będą szukali z przewodnikiem filmowych tropów, ponieważ podążą szlakiem dawnych kin, działających tu na przestrzeni 112 lat. W Mysłowicach będzie można wybrać się z pewną historyczną postacią na kolejową wycieczkę z KWK Mysłowice do Trójkąta Trzech Cesarzy. Katowice zapraszają za to miłośników street artu na spacer szlakiem murali. W najstarszym mieście Zagłębia Dąbrowskiego, Czeladzi, podczas wycieczki uczestnicy zwiedzą m.in. Rynek, cmentarz żydowski, osiedle Piaski i Muzeum Saturn. Na platformie spotterskiej w pobliżu lotniska w Pyrzowicach będą przewidziane liczne atrakcje dla dzieci (animacje, tatuaże, bańki mydlane, malowanie twarzy) oraz osób dorosłych (symulator lotu, żyroskop – trenażer dla pilotów). Z kolei w Tychach będzie muzycznie, nie tylko dlatego, że odbędzie się wycieczka śladami legendarnego wokalisty grupy Dżem – Ryśka Riedla, ale również z racji koncertu nad Jeziorem Paprocańskim, gdzie zagrają Fifidroki i Dagadana.

To tylko kilka propozycji z bogatego programu wydarzenia „Kierunek GZM: Poznajmy się W Metropolii”. Łącznie mieszkańcy będą mogli wziąć udział w ponad 100 różnych wydarzeniach. Uczestnictwo w przygotowanych wydarzeniach jest bezpłatne. Niektóre z wydarzeń wymagają wcześniejszej rezerwacji, która jest możliwa w gminach (u organizatorów). 2 lipca wszyscy uczestnicy święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii będą mogli jeździć bezpłatnie komunikacją miejską za okazaniem biletu pobranego ze strony wydarzenia.

Wszystkie szczegóły TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*