Reklama

Radni uchwalili regulamin i stawki za postój na parkingach w strefie kultury

Zdjęcie archiwalne.

Grzegorz Żądło
Podczas dzisiejszej sesji radni jednogłośnie przyjęli regulamin korzystania z miejsc postojowych na parkingach A, B i C w strefie kultury. Nic już nie stoi więc na przeszkodzie do rozpoczęcia pobierania opłat za postój przy NOSPR i Muzeum Śląskim. Na razie jednak parkingi do końca lipca będą zamknięte, w związku z organizacją w Katowicach Światowego Forum Miejskiego i festiwalu Tauron Nowa Muzyka.

Podejść do wprowadzenia regulaminu korzystania z parkingów w strefie kultury było już kilka. Teraz wygląda na to, że w końcu zacznie on obowiązywać. Jeśli oczywiście wojewoda nie zakwestionuje uchwały i zostanie ona opublikowana w dzienniku urzędowym.

Jak ma wyglądać opłacanie parkowania w strefie kultury?

Przy wjeździe trzeba będzie pobrać z terminala bilet parkingowy. Jego opłacenie będzie możliwe w automatycznej kasie. Opłaty będą pobierane od poniedziałku do piątku w godz. 6:30 do 17, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy. Stawka za każdą rozpoczętą godzinę postoju wyniesie 5 zł dla posiadaczy Katowickiej Karty Mieszkańca oraz 10 zł dla pozostałych osób.

Po opłaceniu postoju, kierowca będzie miał 15 minut na wyjazd z parkingu. W przypadku przekroczenia tego czasu naliczona zostanie opłata za kolejną godzinę postoju.

Parkingi w strefie kultury będą wyłączone z użytkowania do 29 lipca. Chodzi nie tylko o Światowe Forum Miejskie, ale też festiwal Tauron Nowa Muzyka. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, zaraz potem zostaną wprowadzone opłaty. Będą obowiązywać do momentu rozpoczęcia budowy wielopoziomowego parkingu, który ma stanąć na obecnym parkingu powyżej NOSPR. Inwestycją zajmie się spółka córka KTBS. Prace budowlane będą mogły się rozpocząć najwcześniej w styczniu lub lutym 2023 roku.


Tagi:

Komentarze

 1. Kierowca Witek 28 maja, 2022 at 7:56 am - Reply

  Super, że ten parking będzie płatny. Dzięki temu będą tam wolne miejsca parkingowe. Będzie można w samym centrum za parę złotych zaparkować samochód, a nie tak jak to miało miejsce do tej pory, cały zajęty przez cały dzień bo darmowy. Nie mogę się doczekać aż rozszerzą strefę płatnego parkowania w Katowicach, dzięki temu zwiekszy sie rotacja zaparkowanych samochodów w centrum.

 2. Sebastian 26 maja, 2022 at 12:59 pm - Reply

  Czyli 45zł lub 90zł za dzień parkowania! (8h pracy + dojście) – skandal! Czy ten parking jest chociaż monitorowany? Choć i to nie tłumaczy tych chorych stawek. Płatny parking na Tysiącleciu – monitorowany, dozorowany – 30zł za DZIEŃ! Owszem, nie jest to Centrum ale takie wysokie stawki spowodują to, że kierowcy będą szukać darmowych parkingów, które są dalej – czyli np. na osiedlach, trawnikach… albo na deptaku na Mielęckiego!
  A polityka np. Kolei Śląskich nie zachęca do korzystania z ich usług!
  Włodarzom miasta trzeba powiedzieć jasno – odejdźcie czym prędzej!

  • P Śl 27 maja, 2022 at 6:26 pm Reply

   I wszscy pojadą na Tysiąclecie i do centrum przyjdą z buta mając parkingi w galeriach.

  • Sebastian 26 maja, 2022 at 1:02 pm Reply

   Dodam, że taka kwota zniechęca, żeby np. po pracy skoczyć jeszcze do jakiegoś sklepu w centrum itd. bo licznik za parking ciągle bije! Przy takich cenach stracimy wszyscy!

   • koala 27 maja, 2022 at 11:06 am Reply

    Nie podoba się, to dojedź komunikacją, a nie samochodem się pchasz.

    • MM 27 maja, 2022 at 11:39 am Reply

     Najpierw to komunikacja musiałaby być na tyle sprawna i atrakcyjna finansowo, żeby się ludziom opłacało z niej korzystać. A jak na razie to z tym jest coraz gorzej. Ceny komunikacji ciągle rosną, kursów coraz mniej a jeszcze do tego trasy są obcinane w ten sposób, że wymuszają dodatkowe przesiadki co powoduje wydłużenie czasu dojazdu, więc nie ma się co dziwić, że ludzie wybierają samochód jadąc do pracy do centrum Katowic.

Dodaj komentarz

*
*