Reklama

Przy stacji kolejowej w Podlesiu powstał parking

G. Ż.
Po czterech latach od pierwszych zapowiedzi, powstał w końcu parking przy stacji kolejowej w Katowicach Podlesiu. Mieszkańcy mogą na nim zostawić samochód i przesiąść się na pociąg. Łącznie jest tu 51 miejsc postojowych, w tym 2 dla osób niepełnosprawnych.

Po raz pierwszy pomysł budowy parkingu w Podlesiu pojawił się w połowie 2018 roku, kiedy stało się jasne, że miasto nie będzie mogło zbudować tu centrum przesiadkowego. Wszystko dlatego, że PKP PLK trzymają rezerwę terenu pod budowę dodatkowych torów kolejowych. Te mają powstać w ramach przebudowy linii E65, na którą został niedawno ogłoszony przetarg.

Nowe przystanki, wiadukty i więcej torów. Jest przetarg na kolejową inwestycję w Katowicach [WIZUALIZACJE]

Rozmowy z kolejową spółką o czasowym wydzierżawieniu terenu trwały długo. Ostatecznie miasto zyskało prawo do użytkowania ok. 1450 m kw. powierzchni pomiędzy torami i ul. Uniczowską, tuż przy stacji kolejowej. Mieszkańcy od dawna zostawiali tu samochody na dzikim parkingu, teraz mogą to robić w bardziej cywilizowanych warunkach.

Budowa parkingu kosztowała 250 000 zł. Trzeba było wyciąć 7 dużych i około 20 mniejszych drzew, przełożyć podziemne uzbrojenie oraz zrobić odwodnienie i oświetlenie. Nie powstała dodatkowa infrastruktura dla rowerów, bo kilkadziesiąt metrów dalej, przy przystanku autobusowym Podlesie Dworzec PKP, znajdują się dwie wiaty.

Parking ma mieć charakter tymczasowy. Jednak w praktyce ta tymczasowość może trwać zarówno 5, jak i 10 lat. Nie wiadomo bowiem kiedy PKP PLK zrealizują przebudowę linii E65, a dopiero po jej zakończeniu, w Podlesiu ma się rozpocząć budowa klasycznego centrum przesiadkowego.

Parking przy stacji kolejowej w Podlesiu jest bezpłatny.


Tagi:

Komentarze

  1. rexio 15 marca, 2022 at 11:38 am - Reply

    I to jest prawdziwe centrum przesiadkowe. Działa, ludzie zostawiali tam samochody by wsiąć w pociąg i dopiero potem miasto zrobiło cywilizowany parking. Za to centrum przesiadkowe na Brynowie za miliony świeci pustkami.

Dodaj komentarz

*
*