Reklama

Prezydent chciał sprzedać deweloperowi działki przeznaczone na zieleń. Po naszej publikacji zmienił zdanie i kupuje sąsiednią nieruchomość

Grzegorz Żądło
Wracamy do sprawy działek w Dębie, które prezydent Katowic chciał sprzedać deweloperowi, mimo że w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczone są na zieleń. Po naszych publikacjach zmienił zdanie i zapowiedział, że miasto będzie próbowało odkupić udziały innych właścicieli, a sprawa sprzedaży należącego do miasta terenu jest już nieaktualna. Dodatkowo, Katowice kupią niedługo sąsiednią działkę, też przeznaczoną na zieleń.

Przypomnijmy, 12 października 2021 roku ujawniliśmy, że miasto chce sprzedać deweloperowi, spółce Maksimum, swoje udziały (284 z 864) w trzech działkach o łącznej powierzchni 14 063 m kw. Prezydent Marcin Krupa wydał już zarządzenie w tej sprawie.

[TYLKO U NAS] Miasto sprzedaje deweloperowi teren, na którym miał powstać park. To ten sam inwestor, który chce budować na byłych kortach 18-piętrowe budynki

Katowice mają największy udział w działkach o nr 116, 117/1 i 117/3. Ta pierwsza ma jeszcze 7 współwłaścicieli, w tym 6 osób prywatnych i Spółkę Maksimum Sp. z o.o. Holding S.K.A. (29/864). Sytuacja własnościowa dwóch pozostałych działek jest jeszcze bardziej skomplikowana. Miasto ma 284/864, a pozostała część należy do 11 właścicieli. Udział spółki Maksimum jest niewielki (29/864).

Po naszym tekście, mieszkańcy i radni dzielnicowi zaczęli protestować. Prezydent zmienił więc zdanie i zapowiedział, że miasto podejmie próbę uregulowania spraw własnościowych na wspomnianych działkach, tak żeby możliwe było urządzenie na nich terenu zielonego.

Największym problemem jest brak kontaktu z uwidocznionymi w księdze wieczystej prywatnymi właścicielami działek lub ich spadkobiercami, jeśli tacy istnieją. Poszukiwania spadkobierców odbywają się poprzez ogłoszenia w prasie. Na razie, bez efektu.

W przypadku działki nr 116, nie jest znane miejsce pobytu 4 z 6 współwłaścicieli. Jeśli zaś chodzi o działki 117/1 i nr 117/3 taka sytuacja dotyczy 6 z 8 osób fizycznych.

Nie wiadomo jak zakończy się poszukiwanie współwłaścicieli działek, ale nie czekając na rozwiązanie tej sprawy, prezydent Katowic zdecydował o zakupie na rzecz miasta od prywatnej osoby sąsiedniej działki (117/5), która w planie zagospodarowania przestrzennego też przeznaczona jest na zieleń. Ma powierzchnię 714 m kw. i ma kosztować 749 700 zł netto.

Trwa ustalanie terminu podpisania aktu notarialnego.


Tagi:

Komentarze

  1. Lidia 2 lutego, 2022 at 9:22 pm - Reply

    Spółka Maksimum Sp. z o.o. Holding S.K.A. właśnie kupiła od Marszałka woj Śląskiego działkę 74/4 w dzielnicy Józefowiec-Wełnowiec wydzieloną z ogrodu szpitala przy ulicy Józefowskiej. Plan zagospodarowania dla tej działki to UZ usługi zdrowotne. Czyżby Spółka Maksimum Sp. z o.o. Holding S.K.A. chciała budować szpital lub dom opieki?

Dodaj komentarz

*
*