Reklama

Nowe granice strefy płatnego parkowania. Wybrano firmę, która dostarczy parkomaty

Redakcja
Radni przegłosowali dzisiaj uchwałę w sprawie strefy płatnego parkowania w Katowicach. To uchwała intencyjna, na podstawie której będzie można rozszerzyć SPP. Jednak zanim się to stanie, potrzeba nowych parkomatów. MZUiM wybrał właśnie najlepszą ofertę.

O zmianie zasad parkowania w Katowicach mówi się od zeszłego roku. W połowie 2021 przeprowadzono konsultacje w tej sprawie. Choć nowe granice strefy płatnego parkowania zostały już ustalone, to brakowało odpowiedniej uchwały. Po dzisiejszej sesji formalności zostały dopełnione. Radni przegłosowali jednogłośnie uchwałę dotyczącą zmian. Utworzona zostanie Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania (ŚSPP), s Strefa Płatnego Parkowania (SPP) będzie znacznie szersza.

Granicami tej pierwszej strefy są ulica Mickiewicza i aleja Roździeńskiego od północy, od wschodu – ul. Bankowa i ul. Francuska. Od zachodu ŚSPP będzie zaczynała się na ul. Marii Goeppert-Mayer oraz Mikołowskiej. Południową granicę będą stanowiły ulice Jagiellońska i Kopernika. To dopiero początek zmian, ale w tym roku na tym się skończy. Jak pisaliśmy niedawno, na razie uda się utworzyć jedynie strefę śródmiejską. Można powiedzieć, że rozszerzenie istniejącej strefy parkowania na tym etapie będzie „kosmetyczne”, bo zmieni się nieznacznie.

Prawdziwe zmiany będą czekały kierowców w przyszłym roku, gdy strefa zostanie poszerzona o część Bogucic, Zawodzia, os. Paderewskiego i Koszutkę. Poza tym wprowadzone zostaną wtedy nowe stawki za parkowanie. Drożej ma być w śródmiejskiej strefie, a taniej na jej obrzeżach. Jeśli stawka zostanie ustalona zgodnie z wynikami konsultacji społecznych, to pierwsza godzina w ŚSPP będzie kosztować 5 zł, a w SPP – 3,6 zł.

Głównym powodem wolnego tempa rozszerzania strefy jest brak parkomatów. Choć MZUiM teraz jest już bliski rozstrzygnięcia przetargu na dostawę i montaż 350 nowych urządzeń. Wczoraj opublikowano informację o wyłonieniu najkorzystniejszej oferty. Jeśli umowa zostanie podpisana, to realizacją zamówienia zajmie się firma Automatikon Sp. z o.o. z Jaworza, która zaproponowała najniższą cenę spośród wszystkich oferentów. Nowe parkomaty będą kosztowały 9 420 799,56 zł brutto. To o ponad 5,5 mln zł mniej niż szacował MZUiM, który był gotowy przeznaczyć na to zamówienie 15 mln zł.

Pierwsze 100 parkomatów ma zostać dostarczonych od 1 do 23 września 2022 roku. Z kolei druga transza (250 sztuk) od 1 lutego do 31 marca 2023. W tych terminach maszyny mają już być zamontowane, a oprogramowanie uruchomione. Dodatkowo, wykonawca ma też przeszkolić pracowników MZUiM w zakresie obsługi całego systemu.


Tagi:

Komentarze

  1. Bm 5 marca, 2022 at 8:01 pm - Reply

    Ludzie nie kupować również produktów z Serbii która wspiera ruskich kod to początek 860 !!!! Stop wojnie !!!! Wolna Ukraina naprzód Ukraińcy !!!!

  2. Radzio 4 marca, 2022 at 6:33 am - Reply

    Jestem bardzo ciekawy jak będzie to wyglądało, skończy się na tym że wszyscy będą rozjeżdżać okoliczne osiedla, bo centra przesiadkowe umiejscowione są bez sensu a transport publiczny drogi. Już nie mówię o mieszkańcach centrum i pracownikach tych wszystkich firm.

Dodaj komentarz

*
*