Reklama

„Nie dla dewastacji dzielnicy przez szybką kolej”. Protest przeciwko CPK w Katowicach

Redakcja
„Nie dla dewastacji dzielnicy przez szybką kolej”. Pod takim hasłem odbędzie się w nadchodzącym tygodniu manifestacja w Piotrowicach. To już kolejny protest przeciwko CPK.

Temat Centralnego Portu Komunikacyjnego cały czas budzi duże emocje. W ostatnim czasie mieszkańcy kilku gmin postanowili odważniej sprzeciwić się planom budowy nowej infrastruktury kolejowej dla kolei dużych prędkości. Przypomnijmy, że jedna ze „szprych”, która ma zapewnić transport do portu lotniczego w mazowieckim Baranowie, będzie przebiegać przez wiele gmin w woj. śląskim. Nowa linia kolejowa ma połączyć Ostrawę z Katowicami. Planów obawiają się mieszkańcy, bo taka budowa oznaczałaby dużą ingerencję nie tylko w ich nieruchomości, ale również tereny zielone.

Od niedawna protesty zaczęły przybierać formę blokad na drogach. W zeszły weekend ruch na „wiślance” utrudniali mieszkańcy Orzesza i Mikołowa. Teraz podobne wydarzenie zaplanowali radni z Katowic. Jak można przeczytać na plakacie manifestacji, chcą pokazać sprzeciw wobec dewastacji południowych dzielnic Katowic – Zarzecza, Podlesia i Piotrowic – przez budowę infrastruktury dla kolei dużej prędkości. Nie zgadzają się na hałas, niszczenie środowiska, wywłaszczenia i wyburzenia. We wtorek, 8 lutego, odbędzie się zgromadzenie publiczne na nowym rondzie w Piotrowicach u zbiegu ulic Kościuszki i Armii Krajowej. Protest ma rozpocząć się o godz. 17.00 i potrwać godzinę. Więcej TUTAJ.


Tagi:

Komentarze

 1. Konrad 7 lutego, 2022 at 11:34 am - Reply

  PIS DA? Nie sądzę.

  • kukura 7 lutego, 2022 at 1:54 pm Reply

   Ale mimo wszystko PISda.

 2. Driver 6 lutego, 2022 at 10:20 pm - Reply

  Czy radni PO mogliby w ramach protestu zablokować np. dostęp do swoich biur? W razie potrzeby skorzystamy z podobnych biur w Berlinie

 3. Luk 6 lutego, 2022 at 9:15 pm - Reply

  A ci mądrzy protestujący są są stanie wyjaśnić co zwykli kierowcy mają wspólnego z budową szybkiej kolei i jak utrudnienie im życia ma spowodowac że kolej nie powstanie? Przez takie działania tylko zrażają do siebie i sprawiają ze więcej ludzi poprze puszczenie im pociągu przez ogrodek

 4. Sk 6 lutego, 2022 at 3:21 pm - Reply

  Tylko kolej jest alternatywą dla samochodów więc niech budują i nie przeszkadzają w budowie !!!!

  • Damian 7 lutego, 2022 at 5:04 pm Reply

   Rozwalenie lasów i środowiska naturalnego pod tory to jest ekologia? Pracownik Budimexu? Ta firma ostrzy sobie już zęby na budowanie torów w naszych lasach, nawet nieśmiało już zatrudniają pod ten projekt. Już pokazali w Puszczy Białowieskiej jak potrafią degradować środowisko, teraz się ślinią na nasze śląskie lasy.

   • pex 8 lutego, 2022 at 9:31 am Reply

    W jaki sposób chciałbyś rozwijać ekologiczny transport publiczny bez ingerencji w środowisko naturalne?

  • Mikelo 6 lutego, 2022 at 9:47 pm Reply

   Podaj namiary na Twoje działki, chętnie wyburzymy Ci dom pod jakiś ważny projekt.

   • ketonal 6 lutego, 2022 at 10:52 pm Reply

    Nie ma sprawy, czego się nie robi dla ekologii. Przy okazji dostane odszkodowanie na zakup działki i budowe nowego domu.

    • Markos 7 lutego, 2022 at 5:00 pm Reply

     Jakiej ekologii? Z tego co wiem, to niemalże cały prąd w PL powstaje z węgla brunatnego i kamiennego. Energia z tych elektrowni znacznie bardziej zanieczyszcza środowisko, niż generujący identyczną energię sprawny samochód spalinowy spełniający najnowsze normy Panie ekologu. Tak samo ekologiczne są samochody elektryczne na prąd z elektrowni węglowej.

     • pex 8 lutego, 2022 at 9:26 am Reply

      Słyszałeś o czymś takim jak transport publiczny? Nie ważne czym zasilany, jest bardziej efektywny bo jest masowy. JEdna lokomotywa i 800 pasażerów.

    • P Śl 7 lutego, 2022 at 12:41 pm Reply

     Przy okazji dostanie odszkodowanie na zakup działki i budowę domu. Hehehe. W polsatowskim programie Nasz Nowy Dom była kobieta, której robili remont w Żarkach i jak powiedziała mieszkała w Ożarowicach, ale budowali A1 i ją wysiedlili i nie było jej stać, żeby postawić nowy dom w Ożarowicach, więc tyle w temacie. Są wyburzenia to państwo samo powinno budować (chyba że jest inna wola właściciela), a nie rzucim ochłapy i se radź.

    • Sz. 7 lutego, 2022 at 10:01 am Reply

     Chyba kraje pomyliles kolego. W PiSlandzie na budowe nowego domu to se możesz wziąć kredyt a nie odszkodowanie.

     „Jeżeli natomiast na nieruchomości znajduje się budynek mieszkalny lub budynek, w którym został wyodrębniony lokal mieszkalny – kwotę odszkodowania powiększa się o 10 000 zł w odniesieniu do tej nieruchomości.”

     • pex 8 lutego, 2022 at 9:29 am Reply

      Wartości nieruchomości nie da się obliczyć bez budynku który jest jej częścią. Każdy rzeczoznawca ci to powie.

Dodaj komentarz

*
*