Reklama

Na Mariackiej powstaną mieszkania dla seniorów

Grzegorz Żądło
Prezydent Marcin Krupa zapowiedział dziś, że w kamienicach przy ul. Mariackiej i ul. Warszawskiej powstaną mieszkania dla seniorów. Jak się dowiedzieliśmy, pierwsze prace remontowe mogłyby ruszyć pod koniec 2019 roku.

Chodzi o kamienice o nr 30, 32 i 34 przy ul. Mariackiej oraz ul. Warszawskiej 35. Od lat stoją puste i są w bardzo złym stanie technicznym. Tak naprawdę, największą wartością tych nieruchomości są działki. Od kilkunastu miesięcy planami zagospodarowania kamienic zajmowało się katowickie TBS. Koncepcji było kilka. Ostatnio zgłosił się inwestor z Austrii, który chciał w budynkach zrobić akademiki. Jednak stan techniczny kamienic powoduje, że koszt modernizacji 1 m kw. to około 8 tys. zł. Takie koszty prywatnych inwestorów nie interesują. Poza tym nieruchomości są wpisane do rejestru zabytków, a konserwator wojewódzki miał wiele uwag do wyburzenia oficyn, a ścianach frontowych nie wspominając. Dlatego inwestycję weźmie na siebie miasto. Zamiast akademików, będą mieszkania dla seniorów. Łącznie na powierzchni 2100 m kw. ma powstać 49 lokali. 30 z nich ma zostać przeznaczonych dla

seniorów. Pomysł jest taki, żeby na Mariacką i Warszawską przenosić osoby, które obecnie zajmują duże mieszkania komunalne. Niekoniecznie potrzebują dużego metrażu, za to chętnie skorzystają z takich udogodnień jak centralne ogrzewanie czy winda. Czynsz ma wynosić około 14-15 zł za metr, ale z ewentualną rządową dopłatą, ta kwota może być znacznie niższa.

 

Jest szansa, że do końca roku nieruchomości zostaną aportem wniesione do KTBS. Potem zostanie ogłoszony konkurs na projekt. Następnym krokiem będzie wyłonienie wykonawcy, tak żeby pod koniec 2019 roku można było ruszyć z pracami. Te mają kosztować około 22,5 mln zł. TBS szuka źródeł finansowania. W grę wchodzi Bank Gospodarstwa Krajowego albo unijny mechanizm pożyczkowy Jessica.


Tagi:

Komentarze

  1. Jarek 17 maja, 2019 at 3:34 pm - Reply

    Niech się ktoś stuknie w głowę! Seniorami potrzebują spokoju, a na Mariackiej w weekend jest tak głośno, że tam spać nie można. Chcą połączyć ogień z wodą! Urzędnicy, prezydencie więcej rozsądku i empatii !!!!

Dodaj komentarz

*
*