Reklama

Na listach PiS do rady miasta brakuje dwóch obecnych radnych. Jest za to były wiceprezydent

Mariusz Skiba (z prawej) będzie kandydował do rady miasta. Dawid Kamiński (z lewej) również, ale już nie z PiS.

Grzegorz Żądło
Prawo i Sprawiedliwość skompletowało listy kandydatów do Rady Miasta Katowice. Partia nie zdołała znaleźć chętnych na wszystkie możliwe miejsca, dlatego na południu miasta nie wykorzysta pełnej puli.

Szukanie kandydatów na radnych tym razem szło PiS-owi bardzo trudno. Od dłuższego czasu struktury partii w Katowicach są w poważnym kryzysie. Ponad rok temu doszło do przewrotu w klubie radnych. Na chwilę Piotr Pietrasz stracił władzę, którą przejął Bartosz Wydra. Potem jednak sytuacja się odwróciła. W konsekwencji z klubu odeszli Dawid Kamiński i Wydra. Ten pierwszy kandyduje teraz z Forum Samorządowego i Marcin Krupa, a Wydra nie startuje wcale. Na listach zabrakło też miejsca dla Wiesława Mrowca. Kiedy trwały roszady w klubie radnych, Mrowiec poszedł na zwolnienie lekarskie. Od około półtora roku nie uczestniczy w posiedzeniach komisji i rady miasta. Jeszcze kilkanaście dni temu nieoficjalnie mówiło się, że będzie jedynką w jednym z okręgów, ale ostatecznie nie będzie kandydował. Podobnie jak były wiceprezydent Katowic Michał Luty. Wystartuje za to inny były wiceprezydent, Leszek Piechota, który na przełomie 2017 i 2018 roku zamienił w Senacie Platformę Obywatelską na PiS. Będzie jedynką w okręgu nr 4, obejmującym m.in. os. Tysiąclecia, os. Witosa i Załęże.

Na południu listę otwiera były wiceprezydent Mariusz Skiba. To właśnie w okręgu nr 1 PiS nie zdołało zapełnić wszystkich dostępnych miejsc na liście i wystawi 9 kandydatów.

W okręg nr 2 wystartuje Piotr Trząski, który przez krótki czas był szefem struktur PiS w Katowicach. W okręgu nr 3 (m.in. Śródmieście, Dąb, os. Paderewskiego) listę otwiera Piotr Pietrasz. Na Koszutce, Zawodziu i Bogucicach partia postawiła na radną Krystynę Panek.

Wśród kandydatów nie ma zbyt wielu szerzej znanych osób. Są partyjni działacze i radni dzielnicowi.

PiS nadal nie wybrało kandydata na prezydenta Katowic. Jak poinformował nas dzisiaj Piotr Pietrasz, to decyzja komitetu politycznego partii, na podjęcie której jest jeszcze czas. Ostateczny termin rejestracji kandydatów na prezydentów, burmistrzów i wójtów mija 14 marca.

Kandydaci PiS w wyborach do Rady Miasta Katowice:

Okręg nr 1

1/ Mariusz Skiba

2/ Grzegorz Czoik

3/ Dorota Leśniak

4/ Janusz Czajka

5/ Hanna Duda

6/ Joanna Kempska

7/ Teresa Lisińska

8/ Anna Grysko

9/ Zbigniew Mardoń

Okręg nr 2

1/ Piotr Trząski

2/ Rajmund Rał

3/ Barbara Wilk

4/ Ryszard Bujdarz

5/ Marta Bober-Chromy

6/ Ewa Błasiak

7/ Ryszard Emerich

Okręg nr 3

1/ Piotr Pietrasz

2/ Irena Bruszewska-Dubiel

3/ Andrzej Czajkowski

4/ Kazimierz Szymiczek

5/ Adam Gilewski

6/ Maria Durska

7/ Halina Skuza

Okręg nr 4

1/ Leszek Piechota

2/ Jerzy Bąk

3/ Michał Róg

4/ Barbara Cień

5/ Magdalena Nosek

6/ Henryk Zawodny

7/ Zofia Osiecka

Okręg nr 5

1/ Krystyna Panek (K)

2/ Bogdan Pach

3/ Irena Mazuruk (K)

4/ Czesława Haczkowska (K)

5/ Józef Moń

6/ Sabina Miga (K)

7/ Jan Kawałko


Tagi:

Komentarze

 1. Roland 5 marca, 2024 at 3:13 pm - Reply

  Zostawmy poglądy polityczne na boku.
  Ale to co sobą zaprezentowali wymienieni tu kandydaci z jedynek w poprzedniej kadencji, to niestety żenada – Piotr Pietrasz i Krystyna Panek potulnie głosujący za patodeweloperką na Burowcu, więc w przebudzenie teraz w sprawie “ochrony buków w Murckach” kompletnie niewiarygodne. Mariusz Skiba jako wice robił wszystko pod Marcina Krupę, zero samodzielności, a po spotkaniu Piotra Ja-Tylko-Stwarzam-Pozory Trząskiego z PIS z przedstawicielami Burowca, przed kluczowym głosowaniem w RM 9 maja ub.r., wiadomo że na tego człowieka mieszkańcy liczyć nie mogą.
  Burowiec na tej czwórce się zawiódł, byli niewiarygodni.

  • Bartek 5 marca, 2024 at 6:31 pm Reply

   Bardzo dobry komentarz. Czyny świadczą o człowieku a nie słowa.

   • gizmo 6 marca, 2024 at 8:36 am Reply

    Powiedz to największemu kłamcy z wszystkich platfusów. Zgadnij komu.

Dodaj komentarz

*
*