Reklama

Miasto wydzierżawiło deweloperowi teren przy strefie kultury na parking. W biurowcach brakuje miejsc dla najemców

Grzegorz Żądło
Przez trzy lata firma TDJ, która wybudowała przy Spodku dwa biurowce, będzie dzierżawić teren przy strefie kultury na parking dla swoich najemców. Później ma wykupić abonament na kilkaset miejsc w wielopoziomowym parkingu, który spółka-córka KTBS ma wybudować w miejscu istniejącego przy NOSPR.

Miasto wydzierżawiło spółce TDJ Estate 15 942 m kw. przy ul. Góreckiego. Chodzi o część działek nr 1/21, 74/59, 74/107 oraz działki nr 74/51, 74/52, 74/99, 21/38, 73/8, 74/95, 78/7, 74/57, 74/97, 74/103. Umowa obowiązuje od 1 czerwca 2022 do 31.05.2025. Jak informuje urząd miasta, „czyli do momentu wybudowania parkingu wielopoziomowego w sąsiedztwie NOSPR”. Spółka TDJ wydzierżawiła teren bez przetargu, bo przy umowach do 3 lat, nie jest on wymagany. Miesięcznie płaci 12,8 tys. zł brutto.

Jak poinformowało nas biuro prasowe TDJ, „działki od miasta zostały wydzierżawione w celu zapewnienia dodatkowych miejsc parkingowych na potrzeby użytkowników kompleksu biurowego .KTW.” 

Zapytaliśmy, czy w takim razie oznacza to, że pod biurowcami KTW i KTW II deweloper zbudował zbyt mało miejsc parkingowych? – Liczba miejsc parkingowych powstała w ramach kompleksu biurowego .KTW jest optymalna i zgodna z wydaną decyzją warunków zabudowy oraz pozwolenia na budowę. Rezerwowe miejsca parkingowe są odpowiedzią na dodatkowe zapotrzebowanie naszych pracowników i najemców – tłumaczy w imieniu TDJ Estate Ewa Kopeć, z Imago PR.

Czyli wprawdzie liczba miejsc w biurowcach jest optymalna, ale tak naprawdę jest ich za mało.

Pragniemy podkreślić, że zgodnie z umową dzierżawy parking w całości przygotowany przez TDJ i sfinansowany ze środków własnych firmy jest również udostępniany gościom NOSPR, którzy biorą udział w koncertach oraz uczestnikom konferencji organizowanych przez PTWP – dodaje Kopeć. Zapytaliśmy na jakich zasadach odbywa się udostępnianie parkingu, ale konkretnej odpowiedzi nie dostaliśmy. – Zasady odpłatności za parking są każdorazowo przedmiotem indywidualnych ustaleń z partnerami.

Zapytaliśmy też TDJ, jak zwiększanie liczby miejsc parkingowych, a co za tym idzie, przyczynianie się do zwiększenia ruchu kołowego w centrum Katowic, ma się do deklaracji firmy odnośnie ekologii i prowadzenia biznesu w sposób zrównoważony. Okazuje się, że zdaniem dewelopera, nie ma tu sprzeczności.

Oczywiście zachęcamy najemców do korzystania z komunikacji publicznej i centrów przesiadkowych i jest to dla nas priorytet, a nasze deklaracje związane z ekologicznym podejściem do prowadzenia biznesu są jak najbardziej aktualne. Działania dotyczące ekologii i zrównoważonego transportu zawarliśmy w „Przewodniku Najemcy”, który wręczamy firmom wprowadzającym się do biurowca. Ściśle współpracujemy też z ZTM w celu promocji zrównoważonego transportu w ramach Metropolii. Jako inwestor jesteśmy sponsorem miejskiej stacji rowerowej, a w ramach kompleksu biurowego .KTW posiadamy pełną infrastrukturę przygotowaną dla rowerzystów – nie tylko stojaki rowerowe, ale również w pełni wyposażone szatnie i prysznice. Promujemy korzystanie z ekologicznych środków transportu, jednak każdorazowe decyzje pracowników oraz zarządów naszych najemców związane z formą dojazdu do pracy są od nas niezależne. Ponadto zmiany związane trybem pracy oraz wizyty gości powodują tymczasowe zwiększenie zapotrzebowania na miejsca parkingowe – wylicza Ewa Kopeć z Imago PR.

Jak udało nam się dowiedzieć, w nowym wielopoziomowym parkingu, który powstanie przy NOSPR, TDJ będzie chiał wynająć około 300 miejsc.


Tagi:

Komentarze

 1. […] PRECZYTAJ TEŻ: Miasto wydzierżawiło deweloperowi teren przy strefie kultury na parking. W biurowc… […]

 2. Karol 5 listopada, 2022 at 2:37 pm - Reply

  12800:300=42,7 złotych na miesiąc za każde miejsce. A plan był 10 zŁotych za godzinę…

 3. Enka 4 listopada, 2022 at 5:12 pm - Reply

  Nie ma jak zrównoważona współpraca miasto – prywatny biznes.

 4. Luk 4 listopada, 2022 at 6:24 am - Reply

  No to mamy prawdziwy powód przekształcenia parkingu w płatny. A zaraz miasto za naszą kasę wybuduje zadaszony, pewnie monitorowany parking dla obcej spółki. Brawo. Najlepsze miasto w Polsce do budowania, postaw budynek z kilkoma miejscami, resztę wybuduje i wydzierżawi miasto.

 5. Grucha 3 listopada, 2022 at 3:39 pm - Reply

  Teren na parking za półdarmo, a potem miejsca na parkingu budowanym przez miasto za 100 baniek, pewnie też za półdarmo. Układzik hula w najlepsze

 6. leszek 3 listopada, 2022 at 2:45 pm - Reply

  w katowicach potrzebne sa parkingi wielopoziomowe, biurowce i apartamentowce brak realizacji jupiter plaza czy centrum multifunkcyjnego nieodpowiedzialnej firmy rank progres powinno skonczyc sie sadem jak w przypadku jeszcze kilku innych firm ,objekty powstajace w katowicach powinny byc wyzsze i oferowac wieksza ilosc miejsc parkingowych …

 7. Układ 3 listopada, 2022 at 2:01 pm - Reply

  Układ DEWELOPERSKI z UM Katowice. Przypominam o aktualnej stawce za dzierżawę terenu w Kato pod parking to 2.- zł za 1 m² . Miliarderzy rządzą

 8. miko 3 listopada, 2022 at 11:56 am - Reply

  Przecież KTW ma świetne skomunikowanie zbiorkomem, z nowych inwestycji biurowych lepsze ma chyba tylko biurowiec połączony z hotelem na Młyńskiej.
  Ale chyba jeszcze dużo wody w Rawie upłynie, zanim samochód przestanie u nas być wyłączną opcją dojazdu dla większości pracowników…

 9. Tt 3 listopada, 2022 at 11:05 am - Reply

  mafia katowicka ma się dobrze czego się spodziewać po takich ludziach jak prezydent Katowic układ goni układ !!!!

 10. Now 3 listopada, 2022 at 11:02 am - Reply

  nie ma jak wyciskanie ludzia kłamstwa w żywe oczy ale to już standard deweloperski i prezydencki w Katowicach!!!!

 11. Przedsiębiorca 3 listopada, 2022 at 10:07 am - Reply

  Dzierżawa 15 942 mkw za 12,8 tys. zł brutto bez przetargu to chyba żart!

  Chętnie wydzierżawię za dwa razy tyle.

 12. AA 3 listopada, 2022 at 9:56 am - Reply

  Bardzo dobrze że w artykule Pan redaktor podał konkretne kwoty.
  No to liczymy:
  Miesięczny koszt wynajmu 1m2 ~0,80 zł
  Jedno miejsce postojowe to 10m2 czyli 8 zł miesięcznie
  Biorąc pod uwagę że to SAMO centrum miasta to chyba ponury żart
  Obecnie parkując mój samochód w strefie płatnego parkowania przez 2h zapłacę więcej niż dzierżawca za cały miesiąc.

  Chętnie przygarnę i wydzierżawię taką działkę w centrum – czy ktoś wie do kogo w UM mam się zgłosić by dostać takie stawki?

 13. P Śl 3 listopada, 2022 at 9:52 am - Reply

  A ile to miejsc parkingowych? Z powierzchni patrząc – jedno miejsce to 11,5m, więc zmieściłoby się tam 1386 aut, ale licząc, że zmieści się 300 (tyle ile chcą wynająć) daje 42 zł miesięcznie. Podczas gdy mieszkaniec Katowic płaci pod NOSPR więcej za 1 dzień, a osoba spoza ponad 2 razy więcej, nie no fajnie, fajnie 🙂

 14. MM 3 listopada, 2022 at 9:16 am - Reply

  I tak właśnie wygląda zrównoważony transport w Katowicach w praktyce. Pracownicy biurowi gdzieś mają centra przesiadkowe i komunikację miejską. Wolą jeździć swoimi samochodami. Zresztą zaskoczenia nie ma, to było do przewidzenia. Tego się można było spodziewać, że tak właśnie będzie sprawa dojazdów do biurowców wyglądała. Tylko nasi kochani urzędnicy nie wiedzieć czemu łudzili się, że będzie inaczej.
  Więc może wybudujmy jeszcze więcej biurowców i osiedli deweloperskich a problem samochodozy w centrum na pewno zniknie.

 15. Piotr 3 listopada, 2022 at 9:08 am - Reply

  Dla niewtajemniczonych podaje liczbę miejsc parkingowych, które wybudowano w zbliżonym powierzchniowo do KTW 1 i 2, Global Office Park – 2138 !! Nawet uwzględniając, że w GOP, powstanie 670 kawalerek na wynajem. to różnica jest rażąca… Więc gdyby nie inwestycja UM Katowice w parkingi w Strefie Kultury to… ?? Dlaczego jedni potrafią zainwestować a drudzy czekają świadomie (!!) na inwestycje ze strony UM Katowice ??!!

Dodaj komentarz

*
*