Reklama

Miasto będzie mogło co roku podwyższać czynsz w mieszkaniach komunalnych

Grzegorz Żądło
To jedna z głównych zmian, które znalazły się w uchwale “Program gospodarowania mieszkaniowym zasobem miasta Katowice na lata 2017-2021”. Na ostatniej sesji przegłosowali ją radni. Inna zmiana to poszerzenie obszaru ścisłego centrum Katowic o ul. Uniwersytecką. Oczywiście ta ulica od zawsze była w centrum, ale zapis w chwale ma istotne znaczenie. Od teraz na Uniwersyteckiej nie będzie można tworzyć lokali socjalnych.

Obowiązująca do tej pory uchwała przewidywała, że czynsze w mieszkaniach komunalnych mogły wzrastać co dwa lata. Od teraz, miasto będzie je mogło podwyższać co roku. Chodzi m.in. o pozyskanie pieniędzy na remonty. Nowe przepisy nie przesądzają o corocznych podwyżkach, bo każdorazowo będą one wprowadzane zarządzeniem prezydenta. Tak więc wiele będzie zależało od jego decyzji.

Poszerzenie obszaru ścisłego centrum o ul. Uniwersytecką związane jest z zakończeniem przebudowy strefy Rondo-Rynek. Nieoficjalnie chodzi o to, że podniosła się jakość tej przestrzeni, więc lokale socjalne w bliskim sąsiedztwie już do niej nie pasują. Na razie nie ma planów odnośnie dalszego poszerzenia strefy ścisłego centrum, choć niewykluczone, że w przyszłości wejdą do niej kolejne ulice.

Obecnie ścisłe centrum w rozumieniu uchwały o gospodarowaniu zasobem mieszkaniowym gminy to obszar pl. Wolności po obrysie, ul. Matejki do skrzyżowania z ul. Mikołowską i ul. Słowackiego, ul. Słowackiego do ul. Dworcowej (wjazd do tunelu), ul. Dworcowa do skrzyżowania z ul. Kościuszki, dalej wzdłuż torów kolejowych do ul. Damrota, ul. Damrota do ul. Warszawskiej, ul. Warszawska do skrzyżowania z ul. Szkolną, ul. Szkolna do ul. Moniuszki, ul. Moniuszki do skrzyżowania z ul. Uniwersytecką, ul. Uniwersytecka do skrzyżowania z ul. Piastowską, ul. Piastowska do al. Korfantego, al. Korfantego do punktu położonego na wysokości północnej krawędzi budynku nr 9, dalej linią łączącą ten punkt z ul. Wincklera, ul. Wincklera do ul. Skargi, ul. Skargi do ul. Sokolskiej, ul. Sokolska do pl. Wolności.
Budynki zlokalizowane po obu stronach ulic określonych jako linia graniczna pozostają w strefie.

Treść uchwały dostępna jest TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*