Reklama

Katowicki deweloper kupuje wielki teren po kopalni

Źródło: sip.katowice.eu.

Grzegorz Żądło
Opal Maksimum, firma należąca do Krystiana Miklisa, wygrał przetarg na sprzedaż ogromnego terenu po kopalni Kleofas. Jeśli wszystkie formalności zostaną dopełnione, w ciągu kilku, kilkunastu tygodniu katowicka spółka stanie się właścicielem ponad 22 hektarów przy ul. Obroki.

Pod koniec grudnia 2021 roku napisaliśmy, że Spółka Restrukturyzacji Kopalń wystawiła na przetarg teren po KWK Kleofas. Do kupienia było 22,1884 ha terenu, na który składają się 22 niezabudowane działki (prawo użytkowania wieczystego) oraz dwie działki, na których stoi kilka nieruchomości. To m.in. budynek rozdzielni głównej oraz budynek maszyny wyciągowej Fortuna I. Obydwa obiekty, podobnie jak budynek kondensacji, objęte są ochroną konserwatorską.

Działki znajdują się przy ul. Obroki, na północ od sklepu Lidl i na południe od torów kolejowych. Tereny objęte są miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego z 2011 roku, który przewiduje na nich zabudowę usługową użyteczności publicznej i/lub parków technologicznych, zabudowę usługową sportu i rekreacji oraz zieleni urządzonej, zabudową usługową użyteczności publicznej i komunikacji samochodowej oraz drogi różnej klasy.

Przetarg na sprzedaż terenu po kopalni Kleofas odbył się 14 stycznia. Był tylko jeden oferent – Opal Maksimum. To znany katowicki deweloper, który skupuje różnego rodzaju nieruchomości i albo je potem sprzedaje z zyskiem, albo na nich buduje. Firma zajmuje się też modernizacją i zmianą funkcji kupionych budynków, jak np. stary dworzec czy biurowiec na rogu ulic Mickiewicza i Sokolskiej.

W związku z tym, że Opal nie miał konkurencji, kupi ponad 22 hektary za cenę wywoławczą, czyli 28,8 mln zł. Piszemy kupi, bo wygranie przetargu nie oznacza jeszcze formalnie transakcji. Teraz potrzebne są zgody odpowiednich organów po stronie SRK, a potem przelanie całej kwoty i podpisanie aktu notarialnego.

Zakup terenu po KWK “Kleofas” to jedna z większych transakcji na katowickim rynku nieruchomości w ostatnich latach.

Przypomnijmy, kopalnia węgla kamiennego „Kleofas” rozpoczęła działalność w 1840 roku. Węgiel wydobywała do listopada 2004 roku. Potem przeszła do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. SRK wyburzyła część obiektów, w tym m.in. halę sportową, w której trenowali bokserzy 06 Kleofas Katowic.

SRK wystawiła też na przetarg inny teren po „Kleofasie”. To dwie działki o łącznej powierzchni 2,9432 ha, na których zostały wyburzone budynki po byłej kopalni. Mieściły się tu też zlikwidowane już osadniki wód dołowych. Teraz to teren porośnięty drzewami i krzewami oraz trawą.

Cena wywoławcza wynosi 3,9 mln zł. W styczniu nikt do przetargu nie przystąpił. Kolejny odbędzie się 7 lutego.


Tagi:

Komentarze

 1. bukmacherzy 22 maja, 2023 at 10:15 pm - Reply

  Do tej drugiej – SRK wystawiła też na przetarg inny teren po „Kleofasie”. To dwie działki o łącznej powierzchni 2,9432 ha, na których zostały wyburzone budynki po byłej kopalni. Mieściły się tu też zlikwidowane już osadniki wód dołowych – zgłosi się miasto K i kupi.

 2. Shaman 31 stycznia, 2022 at 3:01 pm - Reply

  Mega atrakcyjna lokalizacja, obecnie trudno o lepszą. Najgorsze jednak jest to, że z chęci maksymalizacji zysków powstanie tam kolejn osiedle, gdzie wprost ludzie zaglądają sobie do okien a trawnik większy niz 3x3m jest niespotykaną rzadkością.

 3. Kasia 24 stycznia, 2022 at 11:08 am - Reply

  CO ustawione? Ludzie, tacy mądrzy jesteście to sami wystartujcie w przetargu i kupcie tą nieruchomość. Ajjj, zapomniałam, nie stać Was – bo zamiast pracować to tylko psioczyć umiecie.

  • Stasia 16 grudnia, 2022 at 10:06 am Reply

   Ty wystartowałaś i przegrałaś? Więc pewnie znasz specyfikacje i wiesz, jak łatwo kupić takie “nieatrakcyjne” działki.

 4. Jobnotice 20 stycznia, 2022 at 12:41 am - Reply

  …kolejny gorący temat :/

 5. Patriota 19 stycznia, 2022 at 11:29 pm - Reply

  Ustawiona sprzedaż tak jak stary dworzec to czerwona mafia. tatuś pracował w handlu zagranicznym za komuny

  • kukura 20 stycznia, 2022 at 5:35 pm Reply

   Jeśli nie zadawał się z solidaruchami to dobrze.

 6. Darek 19 stycznia, 2022 at 5:09 pm - Reply

  Czyli teren kupiła “czerwona mafia”

 7. P Śl 19 stycznia, 2022 at 4:01 pm - Reply

  Czyli nowej zajezdni Obroki nie będzie? Uff, całe szczęście.

Dodaj komentarz

*
*