Reklama

Katowice przygotowały mieszkania dla uchodźców z Ukrainy. Wkrótce rozpocznie się nabór

Grzegorz Żądło
24 mieszkania będą mieli do dyspozycji w Katowicach uchodźcy z Ukrainy. Lokale są już po remoncie, umeblowane i wyposażone w podstawowe sprzęty. Wkrótce rozpocznie się nabór chętnych. Wszystkie koszty przygotowania lokali poniosła Unia Europejska.

Mieszkania zostały przygotowane głównie w Ligocie i Szopienicach. Kilka jest też w Śródmieściu i w Bogucicach. Łącznie to 11 lokali jednopokojowych i 13 dwupokojowych. Chociaż oficjalnie to mieszkalnia socjalne, to mają wyższy standard niż tradycyjne lokale socjalne w Katowicach. Wszystkie są po remoncie i mają centralne ogrzewanie. Dodatkowo zostały wyposażone w meble kuchenne (szafka zlewozmywakowa,  szafki stojące i wiszące), stół i krzesła, a także lodówkę, pralkę i czajnik elektryczny. Dodatkowo znajdują się w nich wersalki, rozkładane fotele z funkcją spania, szafy, komody, stoliki kawowe, biurka i fotele biurowe, a także w zestawy garnków i patelni, komplet szklanek, talerzy, sztućców, deski do krojenia, zestaw noży kuchennych, wieszak łazienkowy, komplet ręczników, kołdry, koce i poduszki.

Lokale będą uchodźcom użyczane, a nie wynajmowane. W praktyce nie robi to większej różnicy, ale pod względem prawnym ma to istotne znaczenie. W myśl ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa w zakresie tego użyczenia nie stosuje się np. przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów czy mieszkaniowym zasobie gminy. Mówiąc wprost, przy użyczeniu łatwiej jest pozbyć się lokatora.

Mieszkania mogą trafić do uchodźców, którzy:
1) przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności w miejscach zbiorowego zakwaterowania lub przeznaczonych do krótkotrwałego pobytu osób lub u osób prywatnych,
2) spełniają warunek legalności pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, o którym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Miasto przygotowało szczegółowe kryteria oceny punktowej wniosków. Najwięcej punków – 50 – można będzie dostać za samotne wychowywanie dzieci. 30 pkt. dostanie osoba pracująca lub taka, której członek rodziny pracuje. Na 20 pkt. będą mogły liczyć osoby przebywające na terenie miasta Katowice. Kolejne 15 pkt. będzie przysługiwać za przebywanie wnioskodawcy w miejscu zbiorowego zakwaterowania lub przeznaczonym do krótkotrwałego pobytu osób. Jeśli ktoś mieszka u osób prywatnych, dostanie 8 pkt.

Jeśli wnioskodawca lub członek jego rodziny ma orzeczenie o niepełnosprawności, może liczyć na dodatkowe 5 pkt. W przypadku uczęszczania dzieci do żłobka, przedszkola, szkoły podstawowej lub ponadpodstawowej na terenie
Katowic przysługują 4 pkt. Prowadzenie w Katowicach działalności na rzecz integracji uchodźców ze społecznością
lokalną zostało wycenione na 15 pkt.

Po zakończeniu naboru, który ma zostać ogłoszony w najbliższym czasie, na podstawie punktacji zostanie sporządzona lista chętnych, którzy będą mogli zawrzeć umowę użyczenia.

Zgodnie z założeniami projektu, jeśli uchodźcy nie będą już potrzebować pomocy, lokale przeznaczone zostaną do wynajęcia na rzecz osób uprawnionych do zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu na podstawie odrębnych przepisów.

Projekt ma na celu ekonomiczne usamodzielnienie obywateli Ukrainy. Dlatego też kryteria zakładają preferencje dla osób, które podejmują w Katowicach legalną pracę czy też posyłają dzieci do szkół. Po zakończeniu użyczenia mieszkania będą do dyspozycji w miejskiej puli lokali. Należy podkreślić, że pozyskanych środków nie można było przeznaczyć na żaden inny cel, tak więc ewentualna rezygnacja oznaczałaby, że nie zostałyby wyremontowane lokale miejskie – mówi Sandra Hajduk, rzecznik prasowy UM Katowice.

Koszt wyremontowania i wyposażenia mieszkań dla uchodźców z Ukrainy wyniósł 2,7 mln zł. Pieniądze w całości pochodził z funduszy europejskich.


Tagi:

Komentarze

 1. Asia 13 lutego, 2024 at 9:32 pm - Reply

  nie ma takiego państwa, jeszcze jak Unia. W Polsce mieszkam.

 2. gizmo 13 lutego, 2024 at 3:57 pm - Reply

  Dzisiaj Donek zrezygnował z 6 bilionów reparacji od Niemiec. Tak mamy klimat, a wy z igły widły robicie.

 3. Mateusz 13 lutego, 2024 at 2:39 pm - Reply

  Przerażające, jak dużo w komentarzach ksenofobii i rosyjskiej propagandy. Ja jako mieszkaniec Katowic bardzo się cieszę. Trochę późno – ale lepiej późno, niż wcale.

  • Asia 13 lutego, 2024 at 9:31 pm Reply

   czy z przyznania praw wyborczych uchodźcom z Ukrainy jak proponuje Bodnar minister sprawiedliwości też się będziesz cieszył? zastanów się zanim odpowiesz.

   • Mateusz 14 lutego, 2024 at 9:39 am Reply

    Rozmawiamy tutaj o mieszkaniach dla uchodźców, nie o prawach wyborczych. Nie uważasz, że należy pomóc ludziom uciekającym przed wojną? Nie chciałabyś, żeby tobie ktoś tak pomógł, gdybyś ty musiała uciekać?

    To nie jest żadna strata dla Polaków, szczególnie, że remonty zostały przeprowadzone za unijne (więc w większości niemieckie, francuskie, holenderskie, tylko w niewielkiej części polskie), a po wojnie mieszkania będą dostępne jako mieszkania socjalne dla Polaków – co można przeczytać w artykule, kraju chciałoby się być rzeczowym, a nie tylko siać nienawiść. Więc – docelowo ktoś zapłaci za mieszkania dla nas. Sytuacja win-win.

    A prawo głosu w wyborach *samorządowych*, bo tylko co takich były nawet nie propozycje, tylko luźne dywagacje? W zasadzie czemu nie. Tak samo, jak Polacy mogą głosować w wyborach samorządowych w wielu krajach bez posiadania obywatelstwa. Miało by to sens – w końcu to też mieszkańcy miasta.

    • Asia 15 lutego, 2024 at 5:19 pm Reply

     po zachowaniu prezyd. Żeleńskiego Względem Dudy w onz moje oburzenie było wielkie, ale zachęcam pomimo to wszystkich do pomagania uchodźcom, ale też do świadomego obserwowania otoczenia międzynarodowego. Nadchodzą złe czasy, a nasi sąsiedzi w złych czasach nie pokazali się z przyjaznej strony. powiem inaczej, lepiej nie mieć sąsiada ze wschodu za ścianą bo kiedyś różnie to może być.

    • gizmo 14 lutego, 2024 at 3:48 pm Reply

     Mieszkaniec to nie obywatel. Dlatego.

    • do M 14 lutego, 2024 at 12:16 pm Reply

     A ile mieszkań będą mieli do dyspozycji w Katowicach uchodźcy ze Strefy Gazy czy innych gdzie toczy się wojna?

     • Łukasz Kądziołka 14 lutego, 2024 at 12:22 pm Reply

      A ile uchodźców „ze Strefy Gazy czy innych gdzie toczy się wojna” przyjechało do Polski?

   • dan 14 lutego, 2024 at 7:57 am Reply

    no to mamy pierwszego ukraińskiego ministra Bodnarenko. On nawet pochodzi z Ukrainy.

    • gizmo 14 lutego, 2024 at 3:51 pm Reply

     Pierwszy był Tomasz Siemoniuk, ten, który żołnierzy masowo zwalniał nawet po Krymie i poligony wystawiał na przetarg.

 4. Kris 12 lutego, 2024 at 5:59 pm - Reply

  racja resztę mieszkań komunalnych w opłakanym stanie ale Ukraińcom to macie pieniądze żeby remontować żal

 5. Oleg 12 lutego, 2024 at 2:11 pm - Reply

  Życ, nie umierać w takich Katowicach

 6. tyle w temacie 11 lutego, 2024 at 4:39 pm - Reply

  Spoko. Polscy frajerzy niech dalej czekają latami na mieszkanie. Polska to chyba jedyny kraj na świecie, który swoich obywateli traktuje jak dojną krowę wysysając ich do cna i nie dając absolutnie nic w zamian, za to zadowalający wszystkich innych z nie polskim obywatelstwem.

 7. $$ 11 lutego, 2024 at 3:51 pm - Reply

  unia nie ma żadnych swoich pieniędzy tylko te które wam zabierze

 8. mieszkaniec 11 lutego, 2024 at 8:58 am - Reply

  to niech sobie ich weźmie ta unia do siebie !

  • Paszol won 11 lutego, 2024 at 4:59 pm Reply

   Aaaa to ty w unii nie mieszkasz? Piszesz z Rosji, zgadza się?

   • gizmo 14 lutego, 2024 at 4:12 pm Reply

    Obcych chętnie przyjmujesz, a swoich Paszol won wyganiasz. Może od razu witaj się tradycyjnym, ciepłym Hände hoch.

    • paszol won wania 14 lutego, 2024 at 4:29 pm Reply

     jesli dla ciebie ruscy to swoi to tak..paszol won!
     a kicek na dole nie mieszka w unii..no cóż..

     • gizmo 14 lutego, 2024 at 7:36 pm Reply

      My do Ciebie życzliwie jak Polak do Polaka, a ty do nas po niemiecko-rusku? kolega.

   • Kicek 14 lutego, 2024 at 7:40 am Reply

    Nie istnieje kraj unia. Mieszkam w Polsce na Śląsku.

    • gizmo 15 lutego, 2024 at 3:53 pm Reply

     Już niedługo, Donek zgodził się przyjąć migrantów (nie mylić z uchodźcami). i parę innych drobiazgów jak likwidacja niezależnych państw narodowych.

Dodaj komentarz

*
*