Reklama

Jest przetarg na budowę nowej siedziby katowickich prokuratur w Załężu

Grzegorz Żądło
Prokuratura Okręgowa w Katowicach ogłosiła przetarg na budowę swojej nowej siedziby, w której mają się też mieścić cztery katowickie prokuratury rejonowe. Budynek powstanie pomiędzy ul. Gliwicką i DTŚ-ką i może kosztować nawet ponad 400 mln zł. Potencjalni wykonawcy mają czas na składanie ofert do 18 czerwca, a na wykonanie prac wybrana firma będzie miała niecałe cztery lata.

Nowa siedziba katowickich prokuratur ma powstać na działkach o numerach ewidencyjnych 13/43 oraz 15/18 i powierzchni 3,5 hektara, które mieszczą się pomiędzy ulicą Gliwicką a DTŚ-ką. Ze wschodu teren graniczy ze Zborem Zielonoświątkowym Betania. Z kolei naprzeciwko, po drugiej stronie DTŚ, mieści się sklep Auchan.

Projekt z konkursu

Konkurs na siedzibę prokuratur w Katowicach został rozstrzygnięty wiosną 2021 roku. Zainteresowanie nim od początku było duże, choć ten budynek to duże wyzwanie dla architektów. Konkurs był dwuetapowy. Pierwszy etap polegał na przygotowaniu opracowania studialnego, a drugi wymagał stworzenia o wiele bardziej szczegółowych koncepcji urbanistyczno-architektonicznych. Zgłosiło się ponad 70 zespołów architektów, a spośród nich do konkursu zostały dopuszczone 63. Ostatecznie, w pierwszym etapie złożonych zostało 28 prac, a do drugiego przeszło 6 pracowni. Sąd konkursowy nagrodził trzy.

Zdaniem komisji – w której skład weszli nie tylko architekci, ale również przedstawiciele prokuratur oraz prezydent Katowic – najlepsza okazała się koncepcja pracowni Ostrowscy Architekci z Katowic. „Jednoznaczny w wyrazie architektonicznym obiekt przyszłej siedziby prokuratur stanowić będzie wartościowy akcent wjazdowy do miasta” – napisano w uzasadnieniu werdyktu.

Budynek ma mieć powyżej 23 tys. m kw. powierzchni i będzie miał 24 metry wysokości. 16 865 m kw. mają zająć parkingi i miejsca postojowe wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Łącznie zaplanowano 582 miejsca postojowe.

Dwa budynki w kształcie liter “U”

Siedziba prokuratur zaprojektowana przez katowickich architektów zostanie posadowi0na na potężnej skrzyni garażowej na poziomie zero, w której zaparkuje prawie 500 samochodów. Wjazd będzie poprowadzony od strony DTŚ-ki oraz ulicy Gliwickiej. W ten sposób architekci zniwelowali różnicę wysokości na działce. Sama budowla nie będzie wysoka. Stanowić ją będą dwa budynki w kształcie liter „U”. Są one połączone ze sobą łącznikami i poprzez przepierzenia, mają wewnętrzne zielone dziedzińce. Zielona ma być też przestrzeń na dachach, które będą dostępne dla pracowników. Patrząc z powietrza, mają przypominać symbol graficzny paragrafu – §. Elewacje zostały zainspirowane prokuratorską togą. Chodzi o pionowe pasy, czyli lamele koloru czerwonego. Takimi akcentami jest wykończony strój prokuratora.

Pozwolenie na budowę nowej siedziby prokuratur zostało wydane już ponad dwa lata temu. Jednak cały czas nie było finansowania dla tej inwestycji. Co ciekawe, wiosną 2022 roku jest koszt szacowano na około 190 mln zł. Teraz zarezerwowana kwota wzrosła już do 425 mln zł. Prokuratura Okręgowa dostała zapewnienie finansowania przez Prokuraturę Krajową.

Duża wycinka drzew

Teren, na którym powstanie nowa siedziba prokuratury, jest gęsto porośnięty drzewami. Większość z nich trzeba będzie wyciąć. Prezydent Katowic 21 listopada 2023 roku wydał już decyzję w tej sprawie. Inwestor uzyskał pozwolenie na usunięcie 988 drzew. Jednocześnie został zobowiązany m.in. do wykonania nasadzeń zastępczych 634 drzew i 100 m kw. krzewów. Nie wszystkie nowe drzewa znajdą się na terenie objętym inwestycją. W rejonie usuwanych drzew nasadzonych zostanie 407 sztuk z gatunków takich jak: klon polny, klon jawor, głóg dwuszyjkowy odmiana pełnokwiatowa szkarłatna, głóg jednoszyjowy, platan klonolistny odmiana stożkowa, śliwa wiśniowa „Pissardi”, wiśnia piłkowana „Amanogawa”, dąb szypułkowy odmiana kolumnowa, lipa drobnolistna a  także 100 m2 krzewów. – W ten sposób na terenie nieruchomości objętej inwestycją powstaną ogólnodostępne tereny zielone o powierzchni około 11.000 m2, które służyć będą okolicznym mieszkańcom – informuje Aleksander Duda, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

Część istniejącej zieleni ma zostać wykorzystana przy tworzeniu skweru, który powstanie w zachodniej części działki i ma być ogólnodostępny. Pomiędzy drzewami powstaną ciągi piesze, droga rowerowa oraz mała architektura.

Z decyzji środowiskowej wynika, że na terenie, na którym zostanie zbudowana siedziba prokuratury, rosną też drzewa, które na wysokości 5 cm mają obwód pnia poniżej 50, 60 lub 85 cm (w zależności od gatunku). Takie drzewa można usunąć bez pozwolenia.

Na terenie pomiędzy ul. Gliwicką i DTŚ rosną przede wszystkim brzozy brodawkowate, topole osiki, robinie białe i mieszańce topoli amerykańskiej.

Jeśli wykonawca zostanie wyłoniony w pierwszym przetargu, będzie musiał zakończyć prace budowlane najpóźniej do 30 czerwca 2028 roku.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*