Reklama

Dworzec autobusowy przy ul. Piotra Skargi przeszedł do historii [ZDJĘCIA]

Grzegorz Żądło
31 grudnia był ostatnim dniem funkcjonowania dworca autobusowego przy ul. Piotra Skargi. Po tym jak właściciel działki wypowiedział dzierżawcy umowę, ten zabrał swoje rzeczy, a dworzec został zamknięty. Byliśmy na dworcu kilka godzin przed jego zamknięciem, czego efektem jest fotoreportaż, który można zobaczyć pod tekstem.

Los dworca autobusowego przy ul. Piotra Skargi był przesądzony już od kilku lat. Wprawdzie w 2015 roku jego dzierżawca, firma DAK, zaprezentował plan przebudowy, ale firma nigdy nie uzyskała pozwolenia na inwestycję od urzędu miasta. Kiedy miasto rozpoczęło budowę dworca przy ul. Sądowej, ten dotychczasowy miał funkcjonować tylko do momentu uruchomienia nowego. Stało się jednak inaczej, bo urząd miasta zupełnie nie przygotował się do otwarcia Sądowej. W dniu uruchomienia dworca miasto miało podpisane umowy tylko z 4 przewoźnikami. Pozostali nie chcieli wcale przechodzić na Sądową, mimo że za wjazd na nowy dworzec płacą jedynie 1 zł, podczas gdy przy Piotra Skargi płacili co najmniej kilkanaście złotych. Miasto próbowało więc “zachęcić” przewoźników innym sposobem, np. poprzez wypowiedzenie im umów na obsługę przystanku przy dawnym Hotelu Silesia. Nawet jednak wtedy, przewoźnicy woleli przenieść się na stary, a nie nowy dworzec. Miastu pomogło dopiero Echo Investment, które wypowiedziało umowę dzierżawcy dworca przy ul. Piotra Skargi. Okres wypowiedzenia skończył się 31 grudnia i to był ostatni dzień funkcjonowania dworca.

Zgodnie z informacją urzędu miasta, od 1 stycznia 2021 roku umowę na korzystanie z dworca przy ul. Sądowej zawarło z miastem 26 przewoźników. Co z pozostałymi? Gdzie się obecnie zatrzymują na terenie Katowic? Nie wiadomo. Urząd miasta nie odpowiedział na nasze pytania w tej sprawie.

PRZECZYTAJN TEŻ: Dzierżawca dworca przy ul. Piotra Skargi: Miasto traktuje przewoźników przedmiotowo. Dlatego nie chcą przechodzić na dworzec przy ul. Sądowej [WYWIAD]

W związku z tym, że teren był tylko dzierżawiony, zdecydowana większość budynków i urządzeń pozostała na nim. Będą burzone w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Echo Investment planuje bowiem przy ul. Piotra Skargi wybudować biurowiec.


Tagi:

Komentarze

 1. Piotr 4 stycznia, 2021 at 8:23 am - Reply

  Jedynie co władza w Kato robi dla mieszkańców to hucznie ogłasza konkurs Mieszkania za remont.
  Koszty remontu tych ruin zaczynają się od 40 tyś jak ktoś sobie sam będzie robił.
  A kryteria,żeby człowiek mógł uczestniczyć w tym psełdo konkursie wymyślił jakiś człowiek który brał udział w konkursie “kretyn roku”

 2. Katowiczanin 3 stycznia, 2021 at 3:22 am - Reply

  Masakra wybudować biurowiec w miejscu dawnego dworca autobusowego, kolejny nikomu niepotrzebny biurowiec. Dawniej przy placu Szewczyka przy dworcu w Katowicach był wspaniały dworzec autobusowy z którego odjeżdżały autobusy miejskie w każde miejsce Katowic i po za miasto. Jeżeli został wybudowany nowy dworzec autobusowy niedaleko dworca kolejowego to ten przy ulicy Skargi powinien zostać wyremontowany i udostępniony dla autobusów ZTM, żeby przenieść resztę autobusów zatrzymując się na środku ulicy Skargi, Mickiewicza, Placu Wolności. Odkąd kiedy stary dworzec przy Szewczyka przestał istnieć i reszta autobusów danego KZK GOP została porozrzucana po całym mieście np. Zawodzie, Brynów, Plac Wolności lub pod dworcem w Katowicach dojazd do Centrum Miasta to tragedia.

  • RomanHelmet 3 stycznia, 2021 at 12:09 pm Reply

   Leśne dziadki z komuszą mentalnością znowu w internetach chcą meblować przestrzeń publ w Katowicach, za nie swoje pieniądze. Nowy dworzec jest na Sądowej, a nowy biurowiec z otwartym na mieszkańców przyziemiem, przyciągający firmy i rynek nowoczesnych usług do centrum, to zbawienie dla tego chlewu jakim był pl. Skargi z meliną PKS

   • Grucha 4 stycznia, 2021 at 11:59 am Reply

    Ile za takie wpisy teraz płacą?

   • Igor 3 stycznia, 2021 at 11:33 pm Reply

    Ty masz za to mentalność jarmarczno-kiczowatą. I nie czytasz ze zrozumieniem… Akurat biurowców w Kato budowanych jest zbyt dużo, a mówienie o ich pozytywnym wpływie na usługi dla mieszkańców, to koncert życzeń, a nie fakty. Pomysł by w miejscu Skargi powstały przystanki komunikacji miejskiej jest świetny, bo w centrum zlikwidowano największe centrum przesiadkowe przy starym dworcu i odtąd ludzie biegają pomiędzy GK, Placem Wolności, Sokolską i Korfantego. Może gdy ktoś nie jeździ komunikacją, to nie wie jak uciążliwe są przesiadki w centrum. A przecież tendencja jest taka by stawiać na komunikację miejską. Ja jeżdżę komunikacją i nie emituję dodatkowego syfu do powietrza, Katowiczanin pewnie też, bo rozumie problem. Ty widać nie rozumiesz.

   • Mike 3 stycznia, 2021 at 3:27 pm Reply

    Dokładnie. Roman pełna racja.

 3. Luk 2 stycznia, 2021 at 9:20 pm - Reply

  Echo sponsor kampani krupy uszoka odrazu dostal pozwolenie !!! A porzednia firma nie he he niezle gierki w katowicach oby znow powstal reportaz o katowicach na 1 bo materialow jest duzo co wladza robi !!!

Dodaj komentarz

*
*