Reklama

Debiut nowej Pesy w Tramwajach Śląskich. Służbę skończył wagon 105N z 1975 roku

Na tory Tramwajów Śląskich wyjechał pierwszy z dziesięciu nowych tramwajów Pesy. Nowoczesny, niskopodłogowy wagon zastąpił najstarszy liniowo kursujący tramwaj w Polsce – model 105N z 1975 roku. To początek dostaw pojazdów kupionych dzięki środkom z Krajowego Planu Odbudowy.

Tramwaj Pesy dotarł do zajezdni w Zawodziu w marcu, a 25 czerwca po raz pierwszy przewiózł pasażerów. Wagon typu 2017N-10 został zaprezentowany w zajezdni Bytom Stroszek. Nowy prezes spółki podkreślał, że to jeden z najnowocześniejszych modeli tramwajów, który zastąpił najstarszy liniowo eksploatowany wagon 105N w Polsce z 1975 r.

 - Każdego dnia z naszych usług korzysta ok, 150 tys. osób. Tylko w ubiegłym roku przewieźliśmy 58,2 mln pasażerów. Jeszcze w tym roku w 13 miastach Aglomeracji, zgodnie z planowanymi odbiorami, pojawi się co najmniej 25 nowych wagonów - zapowiada Krzysztof Mikuła, prezes spółki Tramwaje Śląskie S.A.

Reklama

Pierwszy tramwaj zadebiutował wczoraj, a dzisiaj na tory wyjadą dwa kolejne, które obsłużą linię nr 7. Nowy wagon jest pierwszym z dziesięciu zamówionych w ramach kontraktu o wartości 138,9 milionów złotych netto. W tym 93,5 milionów złotych wynosi wsparcie z Krajowego Planu Odbudowy.

25-metrowe wagony Pesy mogą przewieźć do 167 pasażerów (w tym 59 na miejscach siedzących). Są wyposażone w m.in. klimatyzację, stacje ładowania USB, Wi-Fi, platformę ułatwiającą wsiadanie i wysiadanie osobom niepełnosprawnym oraz nowoczesny system informacji pasażerskiej. - To bardzo nowoczesny tramwaj, zaawansowany technicznie, przyjazny środowisku i spełniający wszystkie obowiązujące dzisiaj w transporcie publicznym normy - mówi Jakub Jasiński, wiceprezes ds. technicznych w PESA SA.

Reklama

Dziesięć wagonów bydgoskiej Pesy to nie koniec zakupów w Tramwajach Śląskich. Spółka czeka na dostawę sześciu dwukierunkowych Modertransu o długości 15 metrów zakupionych również dzięki środkom z KPO.

To wszystko część dwóch dużych kontraktów. Docelowo na tory w ciągu dwóch kolejnych lat wyjedzie 50 nowych tramwajów. W lutym zeszłego roku Tramwaje Śląskie zamówiły w sumie 50 nowych tramwajów – czterdzieści 25-metrowych pojazdów Pesy i dziesięć 13-metrowych pojazdów Modertransu. Łączny koszt to 777 mln zł brutto.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo katowice24.info




Reklama
Najnowsze wiadomości