Na tory Tramwajów Śląskich wyjechał pierwszy z dziesięciu nowych tramwajów Pesy. Nowoczesny, niskopodłogowy wagon zastąpił najstarszy liniowo kursujący tramwaj w Polsce – model 105N z 1975 roku. To początek dostaw pojazdów kupionych dzięki środkom z Krajowego Planu Odbudowy.
Tramwaj Pesy dotarł do zajezdni w Zawodziu w marcu, a 25 czerwca po raz pierwszy przewiózł pasażerów. Wagon typu 2017N-10 został zaprezentowany w zajezdni Bytom Stroszek. Nowy prezes spółki podkreślał, że to jeden z najnowocześniejszych modeli tramwajów, który zastąpił najstarszy liniowo eksploatowany wagon 105N w Polsce z 1975 r.
- Każdego dnia z naszych usług korzysta ok, 150 tys. osób. Tylko w ubiegłym roku przewieźliśmy 58,2 mln pasażerów. Jeszcze w tym roku w 13 miastach Aglomeracji, zgodnie z planowanymi odbiorami, pojawi się co najmniej 25 nowych wagonów - zapowiada Krzysztof Mikuła, prezes spółki Tramwaje Śląskie S.A.
Pierwszy tramwaj zadebiutował wczoraj, a dzisiaj na tory wyjadą dwa kolejne, które obsłużą linię nr 7. Nowy wagon jest pierwszym z dziesięciu zamówionych w ramach kontraktu o wartości 138,9 milionów złotych netto. W tym 93,5 milionów złotych wynosi wsparcie z Krajowego Planu Odbudowy.
25-metrowe wagony Pesy mogą przewieźć do 167 pasażerów (w tym 59 na miejscach siedzących). Są wyposażone w m.in. klimatyzację, stacje ładowania USB, Wi-Fi, platformę ułatwiającą wsiadanie i wysiadanie osobom niepełnosprawnym oraz nowoczesny system informacji pasażerskiej. - To bardzo nowoczesny tramwaj, zaawansowany technicznie, przyjazny środowisku i spełniający wszystkie obowiązujące dzisiaj w transporcie publicznym normy - mówi Jakub Jasiński, wiceprezes ds. technicznych w PESA SA.
Dziesięć wagonów bydgoskiej Pesy to nie koniec zakupów w Tramwajach Śląskich. Spółka czeka na dostawę sześciu dwukierunkowych Modertransu o długości 15 metrów zakupionych również dzięki środkom z KPO.
To wszystko część dwóch dużych kontraktów. Docelowo na tory w ciągu dwóch kolejnych lat wyjedzie 50 nowych tramwajów. W lutym zeszłego roku Tramwaje Śląskie zamówiły w sumie 50 nowych tramwajów – czterdzieści 25-metrowych pojazdów Pesy i dziesięć 13-metrowych pojazdów Modertransu. Łączny koszt to 777 mln zł brutto.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze