Reklama

Biurowa inwestycja w centrum Katowic za prawie 200 mln złotych ma ruszyć w tym roku

Ł. K.
Duża biurowa inwestycja w ścisłym Katowic. Ogrodzona działka po dworcu autobusowym ma w końcu zostać zabudowana. Deweloper chce ruszyć z pracami w tym roku.

Najpierw Galeria Libero, później Face2Face, a kolejnym krokiem deweloperskiej spółki z Kielc będzie w Katowicach biurowiec. Echo Intvestment do zabudowania działki u zbiegu ulic Sokolskiej i Skargi przygotowuje się od kilku lat. W 2018 roku deweloper kupił ten teren o powierzchni niespełna 3700 m kw. Jednak w dalszym ciągu działał tu dworzec autobusowy. Jego dzierżawca otrzymał wypowiedzenie z końcem 2020. Nieoficjalnie wiadomo, że w sprawę zaangażowany był urząd miasta. Władzom Katowic zależało na tym, żeby przewoźnicy przestali się tam zatrzymywać. Powodem było zakończenie budowy dworca przy ul. Sądowej. Mimo to znacznie niższych cen, nowa lokalizacja nie przyciągała firm transportowych. Ostatecznie, ponad rok temu, teren dworca autobusowego został ogrodzony. Wtedy pytaliśmy dewelopera o to, dlaczego nie postanowiono kontynuować współpracy z dzierżawcą do czasu rozpoczęcia prac. Odpowiedzi nie otrzymaliśmy.

PRZECZYTAJ TEŻ: Dworzec autobusowy przy ul. Piotra Skargi przeszedł do historii [ZDJĘCIA]

Od tamtej pory nic się nie zmieniło. Działka wygląda tak samo, jak na początku 2021 roku. Dlatego ponownie zapytaliśmy o plany dewelopera. – Jesteśmy na etapie prac koncepcyjnych, a budowa mogłaby się rozpocząć jeszcze w tym roku – odpowiada Weronika Ukleja-Sałak, rzecznik prasowy Echo Investment S.A.

PRZECZYTAJ TEŻ: Busy nie zniknęły z ul. Piotra Skargi. Przewoźnicy nie odpuszczają

To potwierdzenie informacji z raportu grupy kapitałowej za III kwartał 2021 roku. Według niego biurowiec o całkowitej powierzchni wynajmu 26,5 tys. m kw. miałby zacząć powstawać w II kwartale 2022, a budowa powinna zakończyć się w IV kwartale 2023 roku. Szacowany koszt to 199,4 mln zł. Przypomnijmy, że pierwotnie inwestycja miała zakończyć się w tym roku, a jej powierzchnia najmu nie przekraczała 23 tys. m kw.

Na razie inwestor nie chwali się planowanym wyglądem budynku.


Tagi:

Komentarze

 1. Monika 25 stycznia, 2022 at 8:19 am - Reply

  Coraz więcej biurowców, coraz więcej osiedli deweloperskich a potem zdziwienie, że w Katowicach przybywa samochodów. Czego się Krupa spodziewa, że ci wszyscy ludzie z biurowców i nowych osiedli nie mają samochodów? Że będą jeździli coraz bardziej kulejącą komunikacją miejską, w której brakuje kierowców i motorniczych tramwajów bo kiepsko zarabiają i odchodzą?

 2. Mariusz 25 stycznia, 2022 at 4:32 am - Reply

  Na siłę zmieniają ludzkie przyzwyczajenia.. dworzec był w dobrym miejscu. a ten nowy jakoś tak dziko na uboczu…

  • Piotr 25 stycznia, 2022 at 7:33 am Reply

   Chyba zapomniałeś, że ten dworzec był piękny jak puste pół litra… 😉

   • Grucha 25 stycznia, 2022 at 12:05 pm Reply

    Nie był piękny ale co było tutaj ładne w tamtych czasach? Za to skutecznie spełniał swoją funkcję. Teraz masz „piękną” galerię, która stanowi generator wiecznych korków w centrum

    • Piotr 25 stycznia, 2022 at 4:33 pm Reply

     „Nie był piękny”… 😉 Nawet w komunie był paskudny !!
     Miasto chciało tam utrzymać dworzec, ale „gospodarny” krakusom poszło o kawałek drogi 😉
     Jakoś nie widzę ponadstandardowych korków w okolicy Galerii K.
     Jak wyglądają „korki paraliżujące”, dowiemy się już za około 13 miesięcy, jak zaawansowane będzie zasiedlanie połowy KTW 2 i Global Office.
     Później z kwartału na kwartał będzie tylko gorzej…
     W porannym szczycie będzie na co popatrzeć od Dębu aż po Gwiazdy 😉
     Jeszcze się łudzę, że Smart City wprowadzi zmienny czas świateł na skrzyżowaniach i uda się częściowo rozwiązać problem krótkiej kołdry…
     Za około 2 lata ma być gotowy parking na 1300 aut w Strefie Kultury.
     Jak sądzisz będzie stał pusty ?
     Za około 3 lata, będzie wjeżdżało do centrum ponad 20 000 pracowników do nnowychmiejsc pracy !!

 3. Sk 24 stycznia, 2022 at 5:40 pm - Reply

  Ten biurowiec tam potrzebny jak wrzud na dupie oby stał pusty jak go wybudują !!! Nie potrzeba więcej betonu w tym mieście panie Krupa !!!!!

 4. Piotr 24 stycznia, 2022 at 4:48 pm - Reply

  Trzymamy kciuki ale pamiętamy, że obiecywali rozpocząć budowę w ubiegłym roku…
  Ciekaw jestem o ile lat, UM Katowice przedłużył pozwolenie na budowę Grand Central ?
  Mylę się, czy to już 6 lat… 😉

Dodaj komentarz

*
*