Reklama

Lidl testuje w swoich sklepach butelkomaty. To przygotowanie do systemu kaucyjnego

W ponad 300 sklepach Lidl rozpoczął już albo właśnie rozpoczyna testowanie butelkomatów. Można do nich wrzucać plastikowe butelki PET oraz metalowe puszki. W zamian automat drukuje kupon rabatowy, który można wykorzystać w sklepie.

W październiku 2025 roku ma wejść w Polsce system kaucyjny. Opakowania plastikowe po napojach nie będą już trafiać, a przynajmniej nie powinny, do żółtych kontenerów, a szklane do zielonych. Mają być za to zbierane przez sklepy i ewentualnie przez operatorów systemu kaucyjnego.

Obowiązek zbierania opakowań objętych systemem nałożony został na sklepy powyżej 200 m kw, a małe sklepy poniżej 200 m kw. mogą do niego przystępować dobrowolnie.

Systemem objęte będą butelki PET o pojemności do 3 litrów i puszki metalowe o pojemności do 1 litra oraz butelki szklane wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra. Wysokość kaucji określona została w rozporządzeniu i wyniesie 50 groszy na butelki PET i puszki, oraz 1 zł na butelki szklane.

Reklama

System ma ruszyć najwcześniej w październiku 2025 roku. Tymczasem już teraz sieć sklepów Lidl uruchamia pilotażowo butelkomaty. Znajdą się one w 329 z ponad 900 sklepów niemieckiej sieci.

Butelkomaty zlokalizowane są w specjalnych dobudowanych pomieszczeniach lub wewnątrz sklepu. Na razie sieć nie będzie pobierać kaucji za butelki i puszki, a w automatach będzie można oddać opakowania po produktach kupionych również w innych sklepach. Butelkomaty przyjmują wszystkie butelki plastikowe po napojach do pojemności 3 l oraz puszki metalowe do 1 l (w wybranych sklepach).

Reklama

Z regulaminu akcji wynika, że prowadzona ona będzie do 31 sierpnia 2025 roku, chociaż nie jest wykluczone, że zostanie przedłużona. Podstawowa zasada działania butelkomatów opiera się na wydawaniu kuponów rabatowych w zamian za wrzucone do maszyn butelki i puszki. Każde opakowanie ma wartość 5 groszy. Jeśli więc ktoś jednorazowo wrzuci 10 plastikowych butelek, otrzyma kupon rabatowy na 50 groszy do wykorzystania w tym konkretnym sklepie w ciągu 30 dni.

Lidl przewidział sytuację, w której ktoś przyjechałby z hurtową liczbą butelek. Dlatego jednorazowo będzie można zdobyć na kuponie 70 zł.

Reklama

Kuponu rabatowego można użyć wyłącznie przy transakcji, w której łączna cena kupowanych produktów na jednym paragonie jest wyższa od wartości kuponu o co najmniej 2 zł. Jeśli ktoś ma więcej niż jeden ważny kupon, może wykorzystać je wszystkie podczas jednych zakupów.

Żeby automat przyjął butelkę lub puszkę, musi ona spełniać następujące wymagania: a) nie jest istotnie zgnieciona lub uszkodzona b) ma etykietę producenta (konieczny jest czytelny kod kreskowy); c) jest całkowicie opróżniona z napoju i pozbawiona wewnętrznych lub zewnętrznych zabrudzeń, które utrudniają ocenę jej kształtu, wagi oraz materiału, z którego jest wykonana; d) nie jest zanieczyszczona w sposób mogący zagrażać bezpieczeństwu sanitarnemu.

Reklama

Butelka PET może, ale nie musi mieć zakrętkę.

Na liście sklepów objętych pilotażem znajduje się 329 sklepów, ale nie ma żadnego z Katowic. W metropolii jest jednak kilkanaście sklepów, w których są automaty. Znajdują się one w Chorzowie (ul. 16 lipca 2, ul. Gałeczki 18, ul. Kościuszki 61, ), Bytomiu (ul. Żołnierska 85, ul. Zabrzańska 98, ul .Chorzowska 86, ul. Wrocławska 63G, ul. Jana Frenzla 7, ul. Strzelców Bytomskich 274 A, ul. Witczaka 135A) oraz w Gliwicach (ul. Nowy Świat 67, ul. Poezji 5, ul. Poznańska 1, ul. Toszecka 106, ul. Toszecka 7, ul. Andersa 60, ul. Pszczyńska 89, ul. Tarnogórska 139).

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Kukura - niezalogowany 2025-02-14 16:52:08

    Świetnie. Im mniejsza szansa spotkania oszołoma w przestrzeni publicznej tym lepiej.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Parkingowy - niezalogowany 2025-02-14 16:26:50

    Dla porównania - ile dają Polacy w prawdziwie polskim sklepie?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Parkingowy - niezalogowany 2025-02-14 16:26:01

    Przecież w Niemczech już obowiązuje kaucja, więc jeśli przy zakupie zapłaciłeś dodatkowo 25 eurocentów, to chyba logiczne, że przy zwrocie dostajesz tyle samo spowrotem? Czy to za trudne?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo katowice24.info




Reklama
Najnowsze wiadomości