Reklama

Zamieszkaj w Katowicach: jak wynająć mieszkanie w TBS-ie

Tak będą wyglądać nowe budynki KTBS w Giszowcu.

Grzegorz Żądło
Co to jest partycypacja? Jak wysoka jest kaucja? Ile wynosi czynsz? To podstawowe pytania, na które powinien znać odpowiedź każdy, kto zastanawia się nad wynajęciem mieszkania w zasobach Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. W tym tekście krok po kroku przeprowadzimy was przez najważniejsze zagadnienia związane z wynajmem lokalu w TBS.

 

Reklama

Kto może się starać o mieszkanie w TBS?

Mieszkania w tzw. budownictwie społecznym przeznaczone są dla osób, które niekonieczne chcą kupować lokal na własność (albo nie mają odpowiednio dużo pieniędzy). Wolą wynajmować, bo np. często zmieniają pracę i miejsce zamieszkania. Wynajem mieszkania w TBS jest tańszy niż na wolnym rynku.

Jest też kryterium dochodowe, choć trzeba przyznać, że dosyć liberalne. Maksymalny dochód, którego nie można przekroczyć uzależniony jest od wysokości przeciętnego wynagrodzenia, ogłaszanego przez GUS oraz od liczebności gospodarstwa domowego.

W 2017 roku przy jednej osobie dochód nie może przekroczyć 6 192,69 zł. Przy dwóch osobach kwota rośnie do 9 289,03 zł, przy trzech wynosi 11 353,26 zł, przy czterech to 13 417,49 zł, przy pięciu, 15 481,72 zł, a przy sześciu – 17 545,94 zł (kwoty są aktualizowane co kilka miesięcy).

Jest też próg minimalny. Tu stawka wyliczana jest w oparciu o specjalny wzór.

Ważna uwaga! Mieszkanie w TBS może wynająć tylko osoba, która nie ma tytułu prawnego do jakiegokolwiek innego lokalu mieszkalnego na terenie Katowic. Taki stan musi obowiązywać na dzień podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego mieszkania. Oznacza to, że nie można być właścicielem innego mieszkania ani mieć podpisanej np. umowy najmu. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy zmiana miejsca zamieszkania jest związana z podjęciem przez członka gospodarstwa domowego pracy w pobliżu budynku TBS.

O wynajęcie mieszkania w KTBS można się starać bezpośrednio w spółce. Wówczas konieczne będzie wpłacenie tzw. partycypacji (poniżej o tym co to jest i jak ją obliczyć). O wynajęcie mieszkania bezpośrednio w KTBS można się starać w budynkach przy ul. Marcinkowskiego 4, 6, ul. Sławka 26, 28, 30, 34, 40, ul. Skowrońskiego 2-4 i Równoległej 7-8.

Druga możliwość to złożenie wniosku o mieszkanie w urzędzie miasta (Rynek 1), z zaznaczeniem, że jest się zainteresowanym lokalem w KTBS. W tym przypadku możliwości są większe. W grę wchodzi wynajęcie mieszkania w budynkach przy ul. Bohaterów Monte Cassino 2-2i, ul. Marcinkowskiego 2, 4, 6, ul. Saint Etienne 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 11, 13, 15, ul. Szerokiej 21, 23, 25, ul. 1 Maja 93, 95, 97,  ul. Obroki 43, ul. Sławka 28, 30, 34, 38, 40, ul. Krasińskiego 14, ul. Skowrońskiego 2-4, 3-3a, Równoległej 7-8, ul. Pod Kasztanami 41-83, ul. Dębowej 24, 26, ul. Sportowej 27.

Ważna uwaga! W przypadku budynków już istniejących trzeba czekać aż mieszkanie zwolni któryś z dotychczasowych lokatorów.

Co to jest partycypacja i jak się ją oblicza?

Partycypacja to wkład finansowy najemców w budowę mieszkania. Kwota partycypacji nie może przekroczyć 30% kosztów budowy tego lokalu. Choć są wyjątki (o tym niżej). Kluczowe dla obliczenia wysokości partycypacji są dwa wskaźniki: powierzchnia mieszkania i tzw. wartość odtworzeniowa (to wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1 m kw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. Ogłaszany jest przez wojewodę śląskiego). Jako przykład weźmiemy mieszkanie o powierzchni 50 m kw. i partycypację na poziomie 30%. Mnożymy wartość odtworzeniową 50 m kw x 30%. To 4 414 zł/m kw x 50 m kw. x 30% = 66.210,00 zł. Ryle trzeba wpłacić na początek, żeby móc wynająć 50-metrowe mieszkanie w TBS-ie.

Partycypacja jest zwracana po zakończeniu umowy najmu (jest waloryzowana).

Ile wynosi kaucja mieszkaniowa?

Maksymalna wysokość kaucji wynosi 12-krotność miesięcznego czynszu za wynajmowane mieszkanie. Znów posłużymy się przykładem. Żeby obliczyć wysokość kaucji trzeba pomnożyć stawkę obowiązującego czynszu (14,55 zł/m kw) x 50 m kw. x 12 = 8 730 zł. Kaucja wpłacana jest jednorazowo i podlega zwrotowi po zakończeniu okresu najmu.

Ile wynosi czynsz w mieszkaniach KTBS?

To zależy od standardu mieszkania (a właściwie budynku). Maksymalna wysokość czynszu w KTBS wynosi obecnie 14,55 zł za m kw. Przy 50-metrowym mieszkaniu daje to kwotę 727,50 zł. Do czynszu należy doliczyć opłaty za media (ogrzewanie, wodę i ścieki, prąd, gaz) oraz za wywóz śmieci.

Czy mieszkanie w TBS można wykupić?

Jeszcze do niedawna odpowiedź na to pytanie byłaby negatywna. Zasady wynajmu mieszkań w KTBS jasno mówiły, że nie można zostać ich właścicielem. Już niedługo to się zmieni, ale tylko w odniesieniu do nowych inwestycji. Na razie tej, która rozpoczęła się w Giszowcu. W czterech trzykondygnacyjnych budynkach znajdą się 24 mieszkania. Żeby w nich zamieszkać, trzeba na początek wpłacić partycypację w wysokości połowy kosztów budowy. Te zostały wyliczone na 4,2 tys. zł za m kw. Potencjalni chętni muszą więc wpłacić 2,1 tys. zł za metr. Drugą połowę wartości mieszkania będą spłacać w czynszu. Jego wysokość to około 18 zł za m kw. Do tego trzeba doliczyć opłaty za wodę, prąd i ogrzewanie. Mieszkanie będzie można wykupić najwcześniej po 5 latach. Im później ktoś będzie chciał wykupić lokal, tym mniejszą kwotę będzie musiał wyłożyć (bo część spłaci w czynszu, a na poczet ceny zaliczona zostanie partycypacja). Jeśli ktoś nie będzie chciał wykupić mieszkania, w momencie wyprowadzki będzie mógł odebrać partycypację i spłacane w czynszu „raty”.

Oprócz ceny mieszkania, w momencie nabywania prawa własności trzeba jeszcze będzie zapłacić za udział w gruncie, na którym staną budynki. Obecnie to około 300 zł za m kw. Akurat ta wartość będzie ustalana na dzień wykupu.

Na dniach KTBS ogłosi regulamin, na podstawie którego odbędzie się nabór chętnych na nowe mieszkania w Giszowcu. Jednym z warunków będzie płacenie podatków w Katowicach. Jeśli chętnych będzie więcej i wszyscy spełniać będą kryteria, wówczas przeprowadzone zostanie losowanie. Więcej o inwestycji w Giszowcu piszemy TUTAJ

Ważne uwagi!

Umowa najmu mieszkania w KTBS zawierana jest bezterminowo.

Co dwa lata najemcy muszą składać deklaracje o dochodach.

Jeśli gospodarstwo domowe przekroczy wyznaczony „widełkami” dochód, wówczas czynsz może zostać podwyższony. Podobnie stanie się w sytuacji, kiedy najemca uzyska tytuł prawny do innego lokalu w Katowicach.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*