Reklama

Z kilkuletnim opóźnieniem rozpoczyna się montaż maszyn parkingowych na ul. Tylnej Mariackiej

Takie maszyny parkingowe staną na ul. Tylnej Mariackiej w Katowicach.

Redakcja
Kilka lat później niż planowano rozpoczyna się montaż maszyn parkingowych na ul. Tylnej Mariackiej. Z tego powodu od 30 sierpnia ulica będzie niemal całkowicie wyłączona z ruchu. Możliwy będzie tylko dojazd dla pojazdów uprzywilejowanych. Inwestycja ma być gotowa do końca roku.

Po wielu perypetiach, w tym problemach z uzyskaniem pozwolenia na budowę, prace na ul. Tylnej Mariackiej rozpoczęły się wiosną 2021 roku. Choć pierwotnie ta inwestycja miała być realizowana jeszcze przed modernizacją ul. Dworcowej. Planowano, że piętrowe maszyny parkingowe na 240 samochodów staną tu w 2018 roku. Kolejnym terminem był początek 2019. Ostatecznie inwestycja ruszyła w maju 2021. Jak informował wtedy urząd miasta, pierwszym elementem nowej Tylnej Mariackiej będą tzw. smart parkingi. Zgodnie z planem, miały one stanąć do końca października 2021. Przebudowa ul. Tylnej Mariackiej miała potrwać łącznie około 9 miesięcy. Maszyny miały zostać oddane do użytku do końca ubiegłego roku. Obecnie obowiązujący termin to koniec, ale tego roku.

Łącznie będzie to 20 urządzeń do parkowania w dwóch modułach, a każde pomieści 12 samochodów. 12 maszyn stanie od strony ul. Mieleckiego, a 8 od strony ul. Francuskiej. W sumie na piętrowych parkingach będzie 240 miejsc. Ponadto przewidziano 10 naziemnych miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych w ciągu ul. Tylnej Mariackiej.
Urząd miasta nie przewidział za to zieleni. Znikną drzewa i krzewy rosnące po północnej stronie ulicy, bo zmieni się ślad drogi i chodnika na ulicy.

Kończy się produkcja elementów maszyn, które w najbliższych dniach mają zostać specjalnym transportem przywiezione do Katowic. Ich montaż ma się rozpocząć w pierwszych dniach września i potrwa kilka tygodni.

Kierowca, który będzie chciał skorzystać z parkingu na ul. Tylnej Mariackiej, wjedzie na specjalną platformę. Maszyna sama przeniesie pojazd na odpowiedni poziom i umieści na zarezerwowanym miejscu. Przy odbiorze samochodu, po uiszczeniu opłaty, maszyna automatycznie sprowadzi platformę, na której został pozostawiony, do poziomu umożliwiającego odbiór przez kierowcę.

Wartość inwestycji to prawie 21 mln zł.


Tagi:

Komentarze

 1. […] Dzisiaj ma rozpocząć się kolejny etap inwestycji na ul. Tylnej Mariackiej. Powstaną tu maszyny parkingowe. Więcej TUTAJ. […]

 2. Normalny 29 sierpnia, 2022 at 9:42 pm - Reply

  To już wiecie dlaczego trzeba wyciąć miejsca parkingowe z ul. Warszawskiej

 3. Rt 28 sierpnia, 2022 at 9:45 am - Reply

  Najgorszy prezydent miasta w Polsce to pan Krupa to co wyprawia to żenada!!!!

 4. Grucha 27 sierpnia, 2022 at 10:11 pm - Reply

  Inwestycja dla Monopolu od niezawodnych przyjaciół z Młyńskiej

 5. Piotr 27 sierpnia, 2022 at 4:30 pm - Reply

  Rzecz jasna, drogę dojazdowa przecinającą ul Dworcowa nie asfaltową tylko z kostki brukowej !!

 6. Piotr 27 sierpnia, 2022 at 10:43 am - Reply

  Może jakiś jaśnie oświecony z UM Katowice, zechce nam wyjaśnić, dlaczego poprowadzą drogę ul Mieleckiego do kamienic E-pione (likwidując deptak), zamiast kastrować do końca ul Dworcowa i oprowadzić krótka (!!) drogę z ul Tylnej Mariackiej ??

Dodaj komentarz

*
*