Reklama

Wszystkie mieszkania w nowym budynku TBS w Bogucicach zostały wynajęte. Lokatorzy dostaną dopłaty do czynszu

Grzegorz Żądło
Pierwsi lokatorzy wprowadzili się już do najnowszej inwestycji katowickiego TBS przy ul. Leopolda 17, 17a. To pierwszy budynek KTBS, w którym najemcy mogą liczyć na rządowe dopłaty do czynszu. Dzięki nim, cena za najem metra kwadratowego wyniesie około 8 zł.

Przy ul. Leopolda w Bogucicach powstało 51 mieszkań o powierzchni od 28 do 90 m kw. Budynek ma dwie klatki schodowe, 4 kondygnacje i przypomina swoim kształtem rozciągniętą literę U. Obok znajduje się niewielki plac zabaw (piaskownica, dwa bujaki oraz huśtawka typu ważka), 27 miejsc parkingowych i stacja wypożyczania miejskich rowerów.

Każde mieszkanie na parterze ma taras-ogródek lub loggię, a te na wyższych kondygnacjach – balkony lub loggię. Jednym z elementów wykończeniowych zastosowanych na balkonach jest gięta blacha, podobna do tej użytej na elewacji Międzynarodowego Centrum Kongresowego.

Mieszkania zostały wykończone w standardzie “pod klucz”. W łazienkach są wszystkie sanitariaty, a w kuchni zlewozmywak i kuchenka elektryczna. Oczywiście kuchnię każdy może wyposażyć po swojemu. Lokale ogrzewane są z sieci miejskiej i w każdym mieszkaniu znajduje się licznik centralnego ogrzewania. Zaliczka za CO wynosi 2,5 zł/m kw.

Na parterze budynku zlokalizowana została rowerownia, w której zmieści się kilkadziesiąt rowerów oraz wózkownia. Jest także 20 niewielkich komórek lokatorskich. W każdej klatce jest winda.

Chętnych do zamieszkania w nowym TBS-ie było znacznie więcej niż dostępnych mieszkań. Na 51 lokali zgłosiło się około 190 osób i rodzin. Decydowały więc punkty. Najwięcej można było dostać za zwolnienie mieszkania komunalnego i przeniesienie się właśnie do KTBS. Na taki krok zdecydowały się jednak tylko dwie rodziny. Punktowane było też m.in. posiadanie dzieci i rozliczanie się z podatku dochodowego w Katowicach.

W związku z tym, że inwestycja została dofinansowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego, partycypacja wpłacana przez najemców jest niższa (493,49 zł/ m kw.), a dodatkowo mogą oni ubiegać się o dopłaty do czynszu. Te wyniosą około 6 zł/m kw.

Przy obliczaniu dopłat będzie brana pod uwagę m.in. wielkość mieszkania, liczebność gospodarstwa domowego oraz jego dochody. Dopłaty będą wypłacane przez 15 lat. Poniżej dwa przykłady wyliczenia dopłaty:
– mieszkanie 4-pokojowe o pow. 90,43 m2, rodzina 5-osobowa: dla 5 osobowego gospodarstwa domowego powierzchnia normatywna to 80 m2 (dopłata nie obejmuje całej powierzchni mieszkania), aktualny wskaźnik odtworzeniowy 1 m kw. dla Katowic to 4529,50 zł, współczynnik dopłaty 1,8% = dopłata 543,54 zł miesięcznie

– mieszkanie 1 pokój o pow. 30,54 m2, 1 osoba: dla 1-osobowego gospodarstwa domowego powierzchnia normatywna to 20 m2, aktualny wskaźnik odtworzeniowy dla Katowic to 4529,50 zł, współczynnik dopłaty 1,8% =  dopłata 207,50 zł.

Sam czynsz wynosie 14,22 zł/m kw. Do tego trzeba doliczyć wspomniane już koszty ogrzewania oraz zaliczkę za zimną wodę i odprowadzanie ścieków (14,11 m sześć.), podgrzanie wody (25 zł/m sześć.) i opłatę śmieciową (21,3 zł od osoby).

Inwestycja kosztowała 11 757 536 zł. W ciągu najbliższych tygodni do budynku przy Leopolda wprowadzi się około 140 osób.


Tagi:

Komentarze

  1. nono 13 listopada, 2020 at 11:53 pm - Reply

    ” na balkonach jest gięta blacha” taaak… to koncepcja słuszna jest ta koncepcja, po co ludzie mają się męczyć widokiem na ziemski padół..

Dodaj komentarz

*
*