Reklama

Weekend na mieście, czyli co ciekawego dzieje się w Katowicach i okolicy

Weekend ma być pod względem temperatury trochę mniej wykańczający. Będzie ciepło, ale nie aż tak jak w ostatnich dniach. To dobra wiadomość, bo mamy kilka propozycji dla tych, którzy chcą zrobić coś więcej niż rozłożenie leżaka czy koca nad wodą i sączenie zimnych napojów.

SOBOTA 

5. urodziny Metropolii

100 wydarzeń w kilkudziesięciu różnbych lokalizacjach czeka na mieszkańców w sobotę. To z okazji piątej rocznicy powstania Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Będą darmowe koncerty, wycieczki kolejowe, rowerowe i piesze. Będzie można pójść na spacer śladami rodu Donnersmarcków, spróbować swoich w symulatorze lotu, poćwiczyć jogę na hałdzie czy posłuchać o katowickich muralach. O wszystkich darmowych atrakcjach pisaliśmy TUTAJ.

Muzeum•Wy•Dźwięki w Muzeum Śląskim

Muzeum Śląskie zaprasza na cały dzień atrakcji na terenie wokół budynków instytucji. Wszystko zacznie się o godz. 16.00 od rodzinnej gry terenowej, a następnie odbędzie się spacer industrialny z przewodnikiem. Później zajęcia z jogi, po których zagra orkiestra dęta KWK „Katowice-Kleofas”. Następnie, od 20.00, rozpoczną się koncerty. Pierwszy wystąpi zespół Vellow. Po nim specjalny koncert audiowizualny łączący tradycję z nowoczesnością, w którym wezmą udział orkiestra Aukso, Piotr Peszat oraz Bios. Muzycy na warsztat wezmą tradycyjne pieśni powstańcze i podejmą się ich reinterpretacji, zaproponują nowe aranżacje klasycznych utworów oraz wykorzystają je jako sample pod nowe kompozycje. Na finał, o północy, wystąpi warszawski duet Rysy tworzący muzykę elektroniczną opartą na chwytliwych melodiach, melancholijnym wokalu i głębokich brzmieniach. Wszystkie atrakcje są bezpłatne. Więcej TUTAJ.

Roman Flügel & Chino w Jazbar 

Roman Flügel jest aktywny na scenie od początku lat 90. Grywa liveacty, produkuje, remiksuje oraz prowadzi własne wytwórnie, jak m.in. Ongaku, Klang Elektronik i prestiżowy Playhouse. Pod własnym nazwiskiem opublikował 5 solowych albumów. Jego występy są nieprzewidywalne i tego może spodziewać się publiczność w Jazbarze. Towarzyszyć mu będzie weteran lokalnej sceny elektronicznej, czyli Chino. Wstęp kosztuje 30 zł, a impreza rozpocznie się o godz. 20.00. Więcej TUTAJ.

NIEDZIELA

Święto Sąsiada przy Szybie Poniatowski

Nikiszowiec to już nie tylko zabytkowe osiedle, ale również to nowoczesne wybudowane niedawno na tzw. Mrówczej Górce. To właśnie dla sąsiadów zorganizowana zostanie w ten weekend impreza pod nazwą „Święto Sąsiada”. Przy Szybie Poniatowski powstanie kilka stref. Będzie miejsce do relaksu i odpoczynku, strefa warsztatowa, w której odbędą się spotkania i warsztaty rękodzieła z lokalnymi twórcami. Nie zabraknie miejsca na sport. Będzie można zobaczyć wystawę fotograficzną i pójśc na spacer z lokalnymi przewodnikami. Po południu odbędzie się projekcja filmu Macieja Mutwila pt. Wieże Kopalni Wieczorek. Na koniec zaplanowano koncert muzyki industrialnej. Bezpłatne wydarzenie rozpocznie o godz. 14.00. Więcej TUTAJ.

Dzień Miodu w skansenie

Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie po raz kolejny zaprasza nie tylko miłośników słodkiego i naturalnego przysmaku na wydarzenie poświęcone miodowi. Będzie można poznać tradycje pszczelarskie na Śląsku, dowiedzieć się o szerokich możliwościach zastosowania miodu, a także spróbować wyrobów pszczelarskich. Odbędą się pokazy wirowania miodu oraz lania świec woskowych.  Dla najmłodszych uczestników przygotowano plenerowy pokaz teatralny „O zaczarowanym ogrodzie”. Podczas całego wydarzenia będzie można nabyć wyroby pszczelarskie oraz miody. Na zakończenie imprezy zagra Kapela Maliniorze. Wydarzenie potrwa od 12.00 do 17.00. Wstęp kosztuje 15 zł (normalny) i 10 zł (ulgowy). Więcej TUTAJ.


Dodaj komentarz

*
*