Reklama

Jest petycja w sprawie stanowiska wiceprezydenta dla radnej Platformy Obywatelskiej

Grzegorz Żądło
Do prezydenta Katowic trafi w piątek petycja jednego ze stowarzyszeń w sprawie powołania na stanowisko wiceprezydenta Barbary Wnęk-Gabor. – To oddolna inicjatywa, ale jest mi z tego powodu miło – mówi radna Platformy Obywatelskiej.

Po wygranych wyborach do Rady Miasta Katowice Koalicja Obywatelska ma duże oczekiwania, jeśli chodzi o stanowiska w urzędzie miasta i radzie. KO chce mieć dwóch (lub dwoje) wiceprezydentów, a do tego przewodniczącego rady. Marcin Krupa i jego Forum Samorządowe nie chcą się na to zgodzić. Na razie żadnych przesądzeń jeszcze nie ma. Odbyły się wprawdzie wstępne rozmowy, ale konkretów nie ustalono. Rozmowy mają być kontynuowane w przyszłym tygodniu, jeszcze przed majówką. Czasu jest niewiele, bo w poniedziałek 6 maja ma się odbyć pierwsza sesja nowej kadencji rady.

Pewne jest, że wiceprezydentem pozostanie Jarosław Makowski. O tym, kto miałby zostać drugim wice z KO, zdecyduje nie tylko Platforma Obywatelska, ale też Marcin Krupa, bo to on będzie musiał współpracować z tą osobą. Nazwiska przewijają się różne. To m.in. radni Patryk Białas i Ewa Sadkowska. Teraz do gry wchodzi jeszcze radna Barbara Wnęk-Gabor.

W piątek w urzędzie miasta zostanie złożona petycja skierowana do prezydenta Marcina Krupy w sprawie powołania Wnek-Gabor na stanowisko wiceprezydenta. To inicjatywa Stowarzyszenia Klucz Stop Społecznym Wykluczeniom, a właściwie jej prezeski Alicji Dobii, która bez powodzenia kandydowała w ostatnich wyborach do rady miasta z listy KO. – W Katowicach przez wiele lat nie było wiceprezydenta kobiety, więc najwyższy czas to zmienić. Po skandalicznych słowach prezydenta Krupy, z których można było wywnioskować, że nie chce współpracować z kobietami. Powołanie kobiety na stanowisko wiceprezydenta to konieczność. Mieszkanki i mieszkańcy naszego miasta tego oczekują – przekonuje Dobija. Dodaje, że wybór akurat Barbary Wnęk-Gabor nie jest przypadkowy. – Ma kompetencje niezbędne do zajmowania takiego stanowiska. Zdaję sobie sprawę, że to partia wskazuje kandydata, który miałby zostać wiceprezydentem, ale chcemy, żeby prezydent Krupa wiedział, że Barbara Wnęk-Gabor ma oddolne poparcie mieszkańców, nie tylko tych zaangażowanych w działalność partyjną.

Gdyby Barbara Wnęk-Gabor została wiceprezydentem, jest miejsce w radzie miasta zajęłaby Alicja Dobija.

Sama zainteresowana o inicjatywie wie, choć zaznacza, że to nie ona była jej pomysłodawczynią. – Właściwie to mamy dwie petycje. Jedna została skierowana do władz naszej partii. Podpisały ją radne, kandydatki na radne i członkinie Platformy Obywatelskiej. To wynik oczekiwań środowiska, żeby w końcu kompetentne kobiety zaczęły być doceniane. Druga petycja trafi do prezydenta Katowic, ale to działanie zupełnie poza mną, choć oczywiście jest mi bardzo miło z tego powodu.

Barbara Wnek-Gabor nie ukrywa, że uważa siebie za dobrą kandydatkę na stanowisko wiceprezydenta Katowic. – Mam duże doświadczenie samorządowe i zawodowe. Ukończyłam studia magisterskie i doktoranckie na Uniwersytecie Ekonomicznym, na którym prowadziłam też zajęcia ze studentami. Byłam dyrektorem biura senatorskiego (Leszka Piechoty – przyp. red.). Zdałam państwowy egzamin na członka rad nadzorczych. Myślę, że w tzw. zarządzie miasta potrzebne są też kompetencje miękkie, które mają kobiety.

Radna PO przyznaje, że jej kandydatura na stanowiska wiceprezydenta nie została uzgodniona z szefostwem partii w Katowicach. – Jestem w PO od kilkunastu lat. Szanuję struktury i wiem jaka jest hierarchia. Traktuję tę oddolną inicjatywę moich koleżanek jako próbę zasugerowania władzom partii, jakie są oczekiwania naszego środowiska.

Szefem katowickich struktur PO w Katowicach jest wiceprezydent Jarosław Makowski. Chcieliśmy zapytać go o petycję w sprawie Wnęk-Gabor, ale nie udało nam się z nim skontaktować.


Tagi:

Komentarze

 1. Adrian 27 kwietnia, 2024 at 6:12 am - Reply

  Dlaczego Pani Alicja tak promuje Panią Wnęk na Wiceprezydenta? Ano z prostej przyczyny – jest z wynikami zaraz za nią i to ją wskaże Komisarz do objęcia mandatu radnej w przypadku gdy Wnęk objęła by tekę Prezydenta.

 2. gizmo 26 kwietnia, 2024 at 7:37 pm - Reply

  Katowice zmieniły się na Stalinogród i też była to podobno inicjatywa oddolna. Trzech partyjniaków wystąpiło z wnioskiem oddolnym w imieniu społeczności identycznie tak jak dziś czerwoni z PO. Resortowe dzieci jedna krew.

  • kukura 27 kwietnia, 2024 at 5:59 pm Reply

   dla odmiany nadanie nazwy Hitlerstraße czy pl. Kaczyńskiego było narzucone wbrew woli mieszkańców.

   • gizmo 27 kwietnia, 2024 at 10:19 pm Reply

    Schizofrenik nie może się zdecydować czy Kaczor to komunista czy nazista.

 3. Z Katowic 26 kwietnia, 2024 at 5:35 pm - Reply

  Pani Barbara pomogła nam nie raz jako radna, jest właściwą osobą na to stanowisko. Krupa widocznie nie lubi kobiet u władzy.

 4. grzegorz 26 kwietnia, 2024 at 4:21 pm - Reply

  Pan prezydent lubi z kobietami pracowac jak sie pochwalil niedawno

 5. Grucha 26 kwietnia, 2024 at 2:39 pm - Reply

  Jedna baba z drugą wiedzą, czego mieszkańcy oczekują… Parodia przy okazji walki o dostęp do koryta

 6. aarek 26 kwietnia, 2024 at 2:10 pm - Reply

  jakie dokładnie kompetencje? kariera typowo polityczna, ktoś zna, ktoś poleci, wolałbym osobę, która w swoim życiu zawodowym mierzyła się z prawdziwymi problemami, a nie przekładaniem papierów w biurze poselskim i robieniem marketingu

  • gizmo 26 kwietnia, 2024 at 10:27 pm Reply

   Prezeska stowarzyszenia żyjąca z zdobywania grantów myślisz, że ma łatwo? Jej się to stanowisko po prostu należy (albo koleżance).

 7. Czesław 26 kwietnia, 2024 at 1:58 pm - Reply

  Tylko nie ta kobieta , przecież to kpina z wyborców.

  • gizmo 27 kwietnia, 2024 at 5:18 pm Reply

   Jak cała KOalicja 13 grudnia. Krupa nie daj się.

 8. Taboret 26 kwietnia, 2024 at 12:35 pm - Reply

  Polecam TokToka pani Alicji Dobija.

  Losowy film wyjasni, skad te “genialne pomysły” niedoszłej radnej

  • Asia 26 kwietnia, 2024 at 1:55 pm Reply

   dzieki za polecenie. otwiera oczy i wyjaśnia dlaczego 70 procent mieszkańców wybiera Krupę i nie chce słyszeć o lewakach. pozostałe 30 jest najwidoczniej nieświadome. dramat.

   • kukura 26 kwietnia, 2024 at 3:54 pm Reply

    tiktok otwarł Joannoe oczy… :p

    • Taboret 27 kwietnia, 2024 at 12:29 pm Reply

     Tiktokowe pokolenie 😀

 9. Nic za darmo 26 kwietnia, 2024 at 12:14 pm - Reply

  “Po wygranych wyborach do Rady Miasta Katowice Koalicja Obywatelska ma duże oczekiwania, jeśli chodzi o stanowiska …” Ci którzy kandydowali ale się nie dostali, też mają duże oczekiwania. Czy ktoś jeszcze pamięta o zwykłych mieszkańcach i o ich oczekiwaniach ??

  • Olo123 26 kwietnia, 2024 at 5:17 pm Reply

   Transparentna ta petycja i bezinteresowna do bolu, zwłaszcza że osoba która ja złożyła po nowej wiceprezydentem wskoczy na jej miejsce w Radzie. Takie kółko wzajemnej adoracji.

 10. gizmo 26 kwietnia, 2024 at 11:54 am - Reply

  PO walczy o stołki. Spojrzenie mówi wszystko. Bez powodzenia kandydowała w Katowicach podobnie jak całe PO więc teraz próbuje swojej koleżance załatwić robotę wiceprezydentowej. Dobija kobiece kompetencje.

  • kukura 26 kwietnia, 2024 at 3:53 pm Reply

   a jak tam u was towarzyszu idzie układanie listy do europarlamentu?
   wióry i wyzwiska lecą, jak słychać.

Dodaj komentarz

*
*