Reklama

Weekend na mieście. Co ciekawego dzieje się w Katowicach i okolicy

Redakcja
Ten weekend będzie intensywny pod względem wydarzeń. Zwłaszcza w sobotę będzie się dużo działo. Można spodziewać się tłumów w Parku Śląskim. Nie tylko z powodu bardzo wysokich tempetratur i pierwszego weekendu wakacji.

SOBOTA

Śniadanie na trawie w Parku Śląskim

Sobotnie poranki w Rosarium rozpoczynają się od jogi. Zajęcia są darmowe, wystarczy zaopatrzyć się w matę. Wystawcy, którzy biorą udział w „śniadaniach”, to w większości lokalne sklepy i restauracje oferujące zdrową, ekologiczną żywność. Poza tym na rodziców z dziećmi czekają m.in. zajęcia plastyczne, animacje, konkursy z nagrodami, zajęcia sportowe. W trakcie wydarzenia jest również możliwość wymiany roślin. Początek wydarzenia o godz. 9.00. Więcej TUTAJ.

Dawid Podsiadło na Stadionie Śląskim

Po dwóch latach przekładania tego wydarzenia, w końcu na Stadionie Śląskim wystąpi Dawid Podsiadło. W sobotę można spodziewać się tłumów w Parku Śląskim i okolicy. Gościnnie zagrają z nim: Artur Rojek, Daria Zawiałow, Król, Krzysztof Zalewski, Kortez, Sanah, Ralph Kaminski, Taco Hemingway i Vito Bambino. Koncert rozpocznie się o godz. 21.00, ale bramy stadionu będą otwarte już od 17.00. Więcej o tym wydarzeniu pisaliśmy TUTAJ.

Rodzinny Piknik Świętojański i Festiwal Kolorów Holi w Parku Boguckim

Dwie imprezy w jednym miejscu. W zielonej przestrzeni od godz. 15.00 czeka na mieszkańców dużo atrakcji. Jedną z głównych może być święto holi. To impreza muzyczna, podczas której na sygnał DJa wszyscy obrzucają się proszkami w kolorach tęczy. Proszki będzie można nabyć na terenie imprezy w wyznaczonych do tego punktach. Ta część wydarzenia ma potrwać do godz. 19.00. Jednak to nie wszystkie atrakcje. Od 18.00 czekają kolejne. Na scenie pojawi się też Kwintet Śląskich Kameralistów z Romanem Widaszką, Maciejem Zakościelnym i Magdaleną Dus, którzy wykonają muzykę filmową. Będą też tańce z ogniem oraz pokaz tańców słowiańskich i hawajskich, a także warsztaty tworzenia wianków i hennowe malunki. Więcej TUTAJ.

Na Świętego Jana w Górnośląskim Parku Etnograficznym 

Inscenizacja dawnych pogańskich zwyczajów, które wpłynęły na chrześcijańskie obrzędy. Nie zabraknie wróżb z ziół, które będą palone w ognisku. Z zebranych kwiatów i ziół powstaną też wianki, a następnie trzeba będzie znaleźć kwiat paproci. Całość pokazów uświetnią dawne pieśni sobótkowe i proste układy tańców regionalnych przygotowane przez Kapelę Fedaków. Bilety w cenie 15 zł (normalny) i 10 zł (ulgowy). Można je kupić TUTAJ lub na miejscu. Więcej o wydarzeniu TUTAJ.

Rahim & Fokus, Rynek w Mikołowie

Specjalny koncert i premiera nowego projektu Rahima i Fokusa. Z okazji Dni Mikołowa w 800-lecie miasta raperzy zaprezentują przekrojowy materiał muzyczny złożony z utworów, które tworzyli w ciągu ostatnich trzech dekad. Najpierw pod legendarnym szyldem Paktofoniki, a następnie jako Pokahontaz. Zamiast podkładów z płyty zagrają artyści, którzy wykonają nowe aranżacje utworów przygotowane przez mikołowskiego pianistę i kompozytora Tymoteusza Biesa. Koncert rozpocznie się o godz. 21.30, wstęp wolny. Więcej TUTAJ.

Krzysztof Topolski, Piętnastka, Adam Gołębiewski w Parku Kościuszki

Spacer z muzyką w katowickim Parku Kościuszki. W trzech lokalizacjach – przy kościele Michała Archanioła, przy rzeźbie plenerowej przedstawiającej trzy kobiety oraz przy pomniku Tadeusza Kościuszki – zabrzmi perkusja. W Każdym miejscu zagra na niej kto inny. O oprawę muzyczną zadbają: Krzysztof Topolski – artysta dźwiękowy, perkusista, zajmujący się field recordingiem i tworzący instalacje dźwiękowe; Piętnastka – zainicjowany przez Piotra Kurka solowy projekt, który ewoluował w duet z Hubertem Zemlerem; Adam Gołębiewski – perkusista, improwizator oraz muzykolog i socjolog, który porusza się głównie na gruncie muzyki swobodnie improwizowanej, eksperymentalnej i free jazzu. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 20.00. Udział jest bezpłatny. Więcej TUTAJ.

SID LE ROCK w JAZBarze

Kanadyjski mistrz techno, związany od lat z tak legendarnymi wytwórniami jak Shitkatapult czy Kompakt powraca do Katowic. Jego najnowszy album Invisible Nation to fuzja tradycyjnej muzyki i organicznych elementów wykorzystywanych przez rdzennych Amerykanów, w połączeniu z nowoczesną muzyką elektroniczną. Imprezę najpierw rozkręci duet Sound w/friends. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 20.00. Bilety w cenie 30 zł. Więcej TUTAJ.

NIEDZIELA

Szklane Oczy, Ciśnienie i Samanovo Zbozi w Absurdalnej

Trzy zespoły i trzy różne style muzyczne. W pubie w centrum Katowic będzie można posłuchać rocka inspirowanego polskim punkiem, poezją romantyczną i psychodelią w wykonaniu Szklanych Oczu, czyli Ani, Agnieszki i Justyny. Intensywniejsze brzmienie zaprezentuje Ciśnienie, które znane jest z trzymania przez publiczności w niepewności przez kilkanaśnie minut, bo tyle trwa większość ich utworów. W składzie waltornia, skrzypce, klawisze, gitary i perkusja. Ostatnim z projektów, który zaprezentuje się w niedzielny wieczór jest czeski zespół Šamanovo Zboží grający muzykę nawiązującą do prog-rocka lat siedemdziesiątych. Ich skomplikowane kompozycje w połączeniu z thereminem, melotronem, padami perkusyjnymi sprawiają, że można się pogubić. Wstęp kosztuje 25 zł lub 30 zł (w dniu koncertu). Początek wydarzenia o godz. 20.00. Więcej TUTAJ.

Phillip Bracken w Ogrodzie Japońskim

Australijski artysta Phillip Bracken wystąpi w ogrodzie w Parku Śląskim. Muzykę w klimatach indie folk, ambient, soul, indie roots, ambient world music zagra wraz z zespołem w składzie: Phillip Bracken – śpiew, gitary; Konstanty Szemraj – gitara elektryczna, mandolina; Denis Dubiella – gitara basowa, Wojciech Lubertowicz – perkusja. Wstęp jest bezpłatny. Koncert rozpocznie się o godz. 19.00. Więcej TUTAJ.

CAŁY WEEKEND

In The Silesian Sky, Park Zamkowy i Tychy

Impreza, podczas której mieszkańcy będą mogli podziwiać balony na ogrzane powietrze. W trakcie zawodów zmierzą się najlepsze ekipy balonowe z Polski oraz Europy. Wydarzenie rozpoczęło się w piątek. Żeby zobaczyć balony w powietrzu w sobotę w Parku Zamkowym w Pszczynie, trzeba wstać bardzo wcześnie, przed godz. 5.30, lub przyjechać na wieczorne loty zaplanowane na godz. 18.30 i 21.00. W niedzielę impreza powróci do Tychów. Loty odbędą się w tych samych godzinach. Więcej TUTAJ.

Targi w Szybie Wilson

Podróżniczo-rękodzielnicze targi. Na gości Szybu Wilson czekają wystawcy, którzy reprezentują oryginalne marki produkujące ceramikę, biżuterię, odzież, akcesoria do domu, świece, kadzidła. Do tego będzie strefa chill out z muzyką i leżakami. Poza tym odbędą się prelekcje, warsztaty i zajęcia jogi. Wstęp jest wolny. Targi będą czynne w godz. 11.00-18.00. Więcej TUTAJ i TUTAJ.


Komentarze

  1. Mariusz 27 czerwca, 2022 at 12:49 pm - Reply

    Katowice to miasto segregacji dyskryminacji a co za tym idzie i faszyzmu Stosują politykę katowiczanin jest kimś lepszym niż mieszkaniec ościennych miast Wstyd wstyd i jeszcze raz wstyd

Dodaj komentarz

*
*