Reklama

Parkingowe badania w Katowicach. Metropolia sprawdzi, co zmieniła podwyżka i rozszerzenie strefy

Łukasz Kądziołka
Metropolia coraz bliżej podpisania umowy na przeprowadzenie badań parkingowych. Wykonawca będzie musiał sprawdzić, jak wygląda aktualnie zajętość miejsc postojowych i co zmieniło się po wprowadzeniu nowych zasad od 1 grudnia 2023 roku.

Przetarg na badania parkingowe metropolia ogłosiła w marcu. Zgłosiło się sześć firm. Zadaniem wykonawcy będzie przeprowadzenie badań, które mają odpowiedzieć na pytanie, czy zmiany wprowadzone od 1 grudnia, które polegały na rozszerzeniu strefy płatnego parkowania i podwyżce cen, zdały egzamin. „Badania dostarczą informacji, jak działa nowa strefa. Założeniem SPP jest zwiększenie rotacji na dostępnych miejscach parkingowych oraz zwiększenie dostępności wolnych miejsc parkingowych dla osób korzystających z usług w centrum miasta. Wyniki badań pokażą, w jakim zakresie obecna polityka parkingowa spełniła te cele” – zapowiada metropolia.

Obszar badań parkingowych metropolii.

Przeanalizowany zostanie cały obszar aktualnej strefy płatnego parkowania oraz obszary przyległe, na które mogą przenosić się problemy parkingowe. To m.in. duże osiedla i inne miejsca, gdzie zaczęli „uciekać” kierowcy po rozszerzeniu strefy w celu uniknięcia opłat. Badania obejmą też strefę kultury. Muszą zostać wykonane do końca maja.
Na ulicach Katowic pojawią się samochody z fotorejestratorami, które będą prowadziły pomiary. Te mają być zaplanowane w kilku seriach. Pojazdy powinny pojawić się na ulicach w dwa wybrane dni tygodnia. Harmonogram ma być rozpisany w taki sposób, żeby pomiary były realizowane w dwa wybrane dni robocze (wtorek, środa lub czwartek) oraz w sobotę. Będzie jeden przejazd nocny i przejazdy w godz. 6.00-20.00 (w sobotę 6.00-22.00) z częstotliwością co godzinę.

Wyniki będą dostępne po przetworzeniu danych, nie później niż w ciągu 24 tygodni od momentu podpisania umowy. To może nastąpić w ciągu kilkunastu dni, ponieważ Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ogłosiła wybór najkorzystniejszej oferty. Wybrano tę złożoną przez MCX Pro Sp. z o.o. z Warszawy. Ta sama firma dostarczyła Katowicom system do e-kontroli parkowania. Badania parkingowe mają kosztować 491 tys. zł brutto.

Ostatnie badania przeprowadzono 4 lata temu

Wyniki badań będzie można porównać do tych sprzed 4 lat. Wtedy to Katowice samodzielnie przeprowadziły analizy, zanim przystąpiono do prac nad uchwałą parkingową, która weszła w życie kilka miesięcy temu. Tamte badania wykazały, że w centrum Katowic parkuje więcej pojazdów niż jest miejsc postojowych. Kierowcy zajmowali nawet o 11% więcej miejsc niż mogą pomieścić parkingi, którymi dysponuje miasto. Oznaczało to, że samochody stoją po prostu w miejscach, gdzie parkować nie wolno. Najwięcej aut obserwowano w godzinach 12.00-13.00. W Katowicach kierowcy w większości pozostawiali na parkingu swój samochód na 3 godziny lub dłużej. To dotyczyło aż 47% wszystkich pojazdów. W tym nadal większość stanowiły auta z innymi tablicami rejestracyjnymi niż SK. Nieco ponad 60% zaparkowanych na co najmniej 3 godziny samochodów pochodziło spoza Katowic. Wskazywano wtedy, że problem może rozwiązać jednoczesne zwiększenie liczby miejsc parkingowych i rotacji na tych miejscach oraz zmiana środka transportu na rower i komunikację zbiorową. Wśród zaleceń wykonawcy znalazło się podwyższenie stawek w strefie płatnego parkowania, które miało poskutkować skróceniem czasu postoju.


Tagi:

Komentarze

  1. Krzysztof 27 kwietnia, 2024 at 1:54 pm - Reply

    UW moim rejonie parkowania tj. Kościuszki przy pl.Miarki nic się nie zmieniło a wręcz jest gorzej bo postawienie słupków zmniejszyło i tak niewielką ilość miejsc. A okoliczne ulice są również zapełnione

  2. Parkingowy 26 kwietnia, 2024 at 10:37 pm - Reply

    “zmiana środka transportu na rower i komunikację zbiorową” – święte słowa! Dlaczego więc na ulice wyjadą dodatkowe samochody z rejestratorami? Niech zamontują rejestratory na autobusach oraz puszczą rowery z rejestratorami!

  3. Jdjr 26 kwietnia, 2024 at 4:21 pm - Reply

    “Kierowcy zajmowali nawet o 11% więcej miejsc niż mogą pomieścić parkingi, którymi dysponuje miasto.” – no tak, przyjmijmy nie ma innych miejsc postojowych niż miejskie parkingi (a jak wiadomo są i to legalne) I narzekajmy ze 11% aut parkuje na zakazach…

    • badania 26 kwietnia, 2024 at 9:03 pm Reply

      … w zależności od promieniowania na tym terenie…, bo na przykład… w jednym sklepie po rocznym leżeniu cukier ma 80% cukru w cukrze a drugim… ma 90% cukru w cukrze!

Dodaj komentarz

*
*