Reklama

Noc Muzeów w Katowicach i nie tylko. Jest w czym wybierać

fot. Muzeum Historii Katowic.

Redakcja
Noc Muzeów w Katowicach i okolicy. W sobotę będzie okazja nie tylko do zwiedzania. Każda instytucja przygotowała specjalne atrakcje.

W ten weekend w muzeach i innych instytucjach kultury można spodziewać się tłumów. Powód to Noc Muzeów. W sobotę trzeba będzie się mocno zastanowić, żeby wybrać jedno z miejsc. Wytrwali mogą też spróbować odwiedzić więcej. Poniżej kilka propozycji na spędzenie czasu w tę wyjątkową noc.

Muzeum Historii Katowic

Muzeum Historii Katowic zaprasza nie tylko do głównej siedziby, ale również do działów etnologii i teatralno-filmowego, a także kościoła w Parku Kościuszki. W budynku głównym przy ul. ks. Szafranka 9 czekają na gości m.in. opowieści o magicznej mocy ziół, koncert zespołu Kuczeryki, gra mieszczańska Znajdź jelenia i wiele innych. W Nikiszowcu będzie można wziąć udział w warsztatach kreatywnych. Jest to propozycja zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Dla tych pierwszych będzie konkurs na najlepsze przebranie za czarownicę lub czarownika. Z kolei Dział Teatralno-Filmowy przy ul. Kopernika 11 zaprasza na prelekcję Dlaczego wiedźmy nie toną, czyli o oskarżeniach o czary oraz koncert Zaczarowany świat operetki. Ponadto MHK zorganizuje dwa zwiedzania kościoła pw. św. Michała Archanioła oraz innych ważnych obiektów w Parku Kościuszki. Oprócz tego będzie też można zobaczyć stałe ekspozycje we wszystkich siedzibach muzeum. Więcej TUTAJ.

Muzeum Śląskie

W trakcie Nocy Muzeów tradycyjnie będzie można zwiedzić wszystkie wystawy, zajrzeć do pracowni, które na co dzień nie są dostępne dla gości. Zaplanowano spotkania z kuratorami wystaw, warsztaty, zabawy plastyczne. W programie znalazły się m.in. koncert Muzealnego Chóru Społecznego, oprowadzanie muzyczne z impresjami muzycznymi przygotowanymi do wybranych obrazów, spektakl kolektywu teatralnego „Lufcik na korbkę”, animacje dla dzieci, koncert Orkiestry Dętej Katowice-Kleofas, gra terenowa „Na tropie kopalni”. Pełny program jest dostępny TUTAJ. Noc w Muzeum Śląskim potrwa od 18.00 do 1.00. Ostatnie wejście o 24.00. Wstęp wolny.

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Oprócz bezpłatnego zwiedzania wystawy, która została otwarta kilka miesięcy temu po zakończeniu wielkiej przebudowy centrum, odbędzie się podwójny koncert Miuosha z utworami ze spektaklu poświęconego pacyfikacji strajku w kopalni „Wujek”. Po miejscach związanych z pacyfikacją oprowadzi gości świadek historii. Będzie można wziąć udział w grach historycznych i warsztatach sitodruku. Wydarzenie potrwa od godzin popołudniowych do godz. 22.00. Wszystkie atrakcje są bezpłatne. Więcej TUTAJ.

Fabryka Porcelany

Spotkanie z przewodnikiem, dawnymi pracownikami, którzy zajmowali się ręcznym zdobieniem porcelany i film o produkcji porcelany. Między innymi te atrakcje czekają na gości Fabryki Porcelany. Początek wydarzenia o godz. 19.00. Wstęp wolny. Więcej TUTAJ.

Skansen w Chorzowie

Goście spotkają straszki śląskie i różnego rodzaju potwory. To dzieło doktora O’Cullusa, który prowadzi badania, zmierzające do powołania do życia istot rodem z ludowych podań i filmów grozy. Tak zapowiada się wydarzenie w chorzowskim skansenie. Atrakcje przygotowane na Noc Muzeów będą dostępne od godz. 19.00 do północy. Wstęp kosztuje 5 zł (bilet normalny), dzieci do lat 3 mają bezpłatny wstęp. Więcej TUTAJ.

Noc Muzeów w Chorzowie

Przejażdżka tramwajem-galerią ulicami Chorzowa, zwiedzanie podziemi byłego zakładu badawczo-doświadczalnego Huty Kościuszko, nowoczesny pokaz fireshow, warsztaty rodzinne Akademia Małego Hutnika. To tylko niektóre z propozycji Chorzowa na Noc Muzeów. Atrakcje przygotowano w wielu lokalizacjach, m.in. nowym Muzeum Hutnictwa, Urzędzie Miasta i Loftach Kościuszko. Symboliczne bilety na niektóre wystawy kosztują 1 zł. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17.00. Więcej TUTAJ.


Dodaj komentarz

*
*