Reklama

Weekend na mieście. Co ciekawego dzieje się w Katowicach i okolicy

Źródło: https://www.facebook.com/centrumkato.

Redakcja
Ostatni tydzień wiosny będzie upalny. Większość osób pewnie zdecyduje się na wyjazd za miasto lub spędzenie dnia nad wodą. Jeśli jednak kogoś interesuje to, co dzieje się w mieście lub szuka pomysłu na wieczór, to służymy pomocą.

SOBOTA

Półmaraton Wizz Air Katowice

To pierwsza tak duża impreza biegowa w tym roku. Po rocznej przerwie do Katowic wraca Wizz Air Halfmarathon. Rywalizacja zacznie się już po południu. Wtedy na starcie staną zawodnicy, którzy do przebiegnięcia będą mieli 5 lub 10 kilometrów. Jednak najważniejszy start to ten na najdłuższym dystansie 21 kilometrów. Po raz pierwszy bieg odbędzie się nocą i będzie miał W związku z obostrzeniami biegacze będą wybiegali ze strefy kultury falami. Pierwszy start półmaratonu o godzinie 20.00, a ostatni o 22.00. Na przebiegnięcie trasy zawodnicy mają 3 godziny. To oznacza, że ostatni biegacze dotrą na metę około godziny 1.00. Z powodu katowickiego półmaratonu występować będą utrudnienia w ruchu. Więcej pisaliśmy o nich TUTAJ.

Noc Świętojańska w chorzowskim skansenie

Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie jak co roku będzie obchodził święto związane z letnim przesileniem. Wydarzenie rozpocznie się rozpaleniem ogniska. Prowadzący wyjaśni czym była Noc Kupały i jak obrzędy chrześcijańskie nawiązują do dawnych pogańskich zwyczajów. W ognisku palone będą zioła, a chętni mogą posłuchać wróżby kapłana. Kobiety i dziewczyny będą plotły wianki, a następnie pójdą ze swoimi partnerami na poszukiwania kwiatu paproci. Będzie też przedstawienie „Płyń wianeczku płyń”, w którym udział wezmą czterometrowe lalki teatru „Akademia Wyobraźni”. Obchody potrwają od 17.00 do 20.00. Bilety w cenie 12 zł (normalny) i 8 zł (ulgowy) można kupić kasie. Więcej TUTAJ.

Letni JazzArt Festival

Kolejne koncerty w podcieniach Miasta Ogrodów. W ramach letniej odsłony JazzArt Festivalu wystąpi trio Royber. To robocza nazwa projektu Mikołaja Trzaski (saksofon, klarnet), do którego dołączyli Olo Walicki (kontrabas) i Macio Moretti (perkusja). Repertuar zespołu to głównie filmowa muzyka Trzaski, która pojawiła się m.in. w filmach Wojciecha Smarzowskiego. Royber zagra też wspólne kompozycje członków grupy, przeplatane improwizacjami. Bilety w cenie 30 zł (15 zł z Katowicką Kartą Mieszkańca) dostępne są TUTAJ oraz przed wejściem na koncert. Więcej TUTAJ.

NIEDZIELA

67. Orlen Memoriał Kusocińskiego

Na Stadion Śląski przyjadą znani lekkoatleci. Dla polskich sportowców będzie to jeden z ostatnich sprawdzianów przed Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio. Obsadzona mocno będzie konkurs rzutu młotem. W męskiej rywalizacji wezmą udział Paweł Fajdek, Wojciech Nowicki i reprezentant Węgier Bence Halász. Wśród kobiet zmierzą się Anita Włodarczyk, Joanna Fiodorow i Malwina Kopron. Duże emocje może też wywołać bieg na 800 metrów, w którym wystartują Marcin Lewandowski, Adam Kszczot i Krzysztof Różnicki. W zmaganiach na dystansie 400 metrów kobiet wystąpią polskie gwiazdy. Justyna Święty-Ersetic, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik i Kornelia Lesiewicz rywalizować będą z Namibijką Beatrice Masilingi i mistrzynią Europy z Torunia Holenderką Lisanne De Witte. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny (wejście bramami nr 2, 3 oraz 5). Otwarcie bram o godzinie 11.00, a o 12.30 odbędzie się ceremonia otwarcia. Impreza potrwa do godz. 17.00. Więcej TUTAJ.

Katowicki Rodzinny Rajd Rowerowy

200 osób na rowerach pokona 10-kilometrową trasę. Zapisy na rowerowy rajd już się zakończyły. Jednak na miejscu startu i mety, czyli w rejonie wieży spadochronowej w Parku Kościuszki będą czekały atrakcje. W strefie zabawy dzieci mogą skorzystać z batut, baniek mydlanych, malowania buzi. Będą też sportowe zabawy i zawody. Nie zabraknie przekąsek i napojów. W trakcie rajdu przeprowadzona będzie zbiórka charytatywna na cele działalności statutowej stowarzyszenia „Dom Aniołów Stróżów”. Start o godzinie 10.00. Więcej TUTAJ.

Kino plenerowe w Centrum Kato

Już pierwszy pokaz kina na tarasach Spodka przyciągnął sporo widzów. Tym razem może być podobnie. Podczas drugiego wydarzenia filmowego w Centrum Kato wyświetlony zostanie film „Kłamstewko”. Jak piszą organizatorzy, ” ta błyskotliwa ale życiowa zarazem komedia opowiada o rodzinie decydującej się ukryć przed ukochaną babcią złe wieści o jej stanie zdrowia”. Pokaz rozpocznie się o godzinie 21.00. Wstęp bezpłatny. Więcej TUTAJ.

CAŁY WEEKEND

Zlot food trucków w Parku Śląskim

Pogoda sprzyja jedzeniu na wolnym powietrzu. W Parku Śląskim przy Hali Kapelusz wybór jedzenia będzie spory. Będą kanapki z szarpaną wieprzowiną, klasyczne burgery, włoskie panini i dania ze smażonym serem. Poza tym m.in. kuchnia indonezyjska i węgierskie kurtosze. To wszystko przez cały weekend w godz. 11.00-21.00 (sobota) i 11.00-20.00 (niedziela). Więcej TUTAJ.


Dodaj komentarz

*
*