Reklama

W sobotę polsko-ukraińskie sprzątanie doliny Ślepiotki. Dołączyć może każdy

Zdjęcie archiwalne.

Redakcja
Ukraińcy, wspólnie z katowiczanami, posprzątają jeden z terenów zielonych w Katowicach. Akcja to zarówno sposób na integrację, jak i wyrażenie przez ukraińskich gości wdzięczności Polakom. Ma też promować segregowanie odpadów i picie kranówki.

Subotnik, w Polsce nazywany czynem społecznym, to tradycja niektórych krajów powstałych po rozpadzie ZSRR. Ukraińcy, którzy z powodu wojny znaleźli się w Polsce, organizują tzw. subotniki, czyli sprzątanie parków i lasów w czynie społecznym. Zaczęły się w marcu, gdy uchodźcy z Ukrainy chcieli jakoś odwdzięczyć się za gościnę mieszkańcom Suwałk. W jedną z sobót posprzątali dwa zieleńce. Podobne akcje odbyły się również m.in w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Gdyni, Łodzi, Szczecinie, Białymstoku, Lublinie, Poznaniu i wielu innych polskich miastach.

W Katowicach subotnik odbędzie się w sobotę 14 maja w Ligocie. Udział zadeklarowało już ok. 70 mieszkańców akademików przy ul. Franciszkkańskiej, ale do pomocy zaproszeni są wszyscy chętni. Wybrany do sprzątania teren to okolice stawu i skwer nad Ślepiotką oraz dolina Ślepiotki przy ulicy Armii Krajowej.  Zbiórkę przewidziano na godz. 10, na skwerze nad Ślepiotką, przy skrzyżowaniu ulic Wczasowej i Armii Krajowej. Akcja odbędzie się w godzinach od 10.00 do 13.00.

Wydarzenie będzie specjalną edycją cyklicznej akcji „SprzątaMy Dzielnice”, w ramach której, w minionych latach, setki wolontariuszy posprzątały 24 duże tereny zielone w Katowicach. Na miejscu będą dostępne worki do selektywnej zbiórki odpadów i rękawice, a także dodatkowy sprzęt, np. wózek do wożenia większych gabarytów.

Podczas wydarzenia promowane będą ekologiczne postawy, związane z segregowaniem śmieci czy piciem wody z kranu. W Ukrainie nie segreguje się odpadów, obowiązują także mniej rygorystyczne normy jakości wody niż w krajach unijnych, dlatego Ukraina jest jednym z wielu państw na świecie, gdzie nie zaleca się picia kranówki. W związku z tym Katowickie Wodociągi uruchamiają akcję informacyjną „Odkręć i napij się!”, która ma przekonać uchodźców, że woda z naszej sieci jest bezpieczna dla zdrowia i można ją pić prosto z kranu. Akcja jest elementem prowadzonej od trzech lat kampanii „Kranówka katowicka. Szluknij sie z kokotka!”.

Uczestnicy sprzątania proszeni są o przybycie z własnymi kubkami na wodę, na miejscu dostępny będzie też słodki poczęstunek i owoce.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*