Mimo że na dostosowanie się do nowych przepisów było prawie 8 lat, Katowice nie zdążyły wymienić w swoich zasobach wszystkich kopciuchów. Od 1 stycznia 2026 roku mieszkańcy ponad 250 mieszkań nadal używają pozaklasowych pieców, którymi zatruwają powietrze. Kiedy miasto zlikwiduje wszystkie "swoje" kopciuchy? Nie wiadomo.
Tzw. uchwała antysmogowa sejmiku województwa śląskiego została przyjęta 7 kwietnia 2017 roku z terminem wejścia w życie od 1 września tamtego roku. Uchwała wprowadzała okresy przejściowe, tak żeby użytkownicy najbardziej zatruwających powietrze pieców mieli czas na ich wymianę.
I tak, do końca 2021 roku trzeba było wymienić wszystkie pozaklasowe kotły użytkowane powyżej 10 lat oraz te, które nie miały tabliczki znamionowej.
Od 1 stycznia 2024 roku nielegalne stały się piece pozaklasowe użytkowane w okresie od 5 do 10 lat przed wejściem w życie uchwały.
Kolejny graniczny termin to 1 stycznia 2026 roku. Od tego momentu nie można już palić we wszystkich piecach pozaklasowych. Jakie to piece? Takie, które nie mają przypisanej klasy emisji według normy PN-EN 303-5 (tzw. kopciuchy), niezależnie od daty ich produkcji. Obecnie dopuszczone do użytku są jeszcze kotły klasy 3 i 4, ale to się zmieni od 1 stycznia 2028 roku.
Katowice mają program dotacji do wymiany źródeł ciepła. Kilka lat temu zniesiony został roczny limit kwoty, jaką miasto przeznacza na ten cel. Oznacza to, że każdy, kto spełnia kryteria, może dostać dofinansowanie w wysokości do 10 000 zł, ale nie więcej niż 80% wartości inwestycji. Rozpatrywanie wniosków odbywa się na bieżąco, co też jest dużym ułatwieniem. Wcześniej w jednym roku urząd zbierał wnioski, które były realizowane dopiero w kolejnym. Co ważne, procedura wygląda w ten sposób, że najpierw trzeba podpisać umowę dotacji z UM, potem wyłożyć całą potrzebną kwotę, a następnie, po sprawdzeniu, czy wszystko zostało przeprowadzone zgodnie z prawem i ustaleniami, urząd wypłaca dotację. Jak wynika z udostępnionych nam danych, w latach 2015-2025 na dofinansowanie do wymiany źródeł ciepła Katowice wydały ponad 94,1 mln zł, co pozwoliło na zrealizowanie prawie 10 400 wniosków mieszkańców.
Mimo dość długiego okresu przejściowego Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej nie zdążył wymienić źródeł ciepła we wszystkich zarządzanych przez siebie zasobach. To sprawia, że od 1 stycznia 2026 roku w 258 mieszkaniach użytkowane są pieca, które na mocy uchwały sejmiku są już nielegalne.
Jak tłumaczy się miasto? - Część tych instalacji została wykonana wiele lat temu, w okresie obowiązywania innych regulacji prawnych i standardów technicznych. KZGM sukcesywnie porządkuje stan techniczny lokali i dostosowuje je do aktualnie obowiązujących przepisów - odpisała na nasze pytania Barbara Szumilak z Katowickiej Agencji Wydawniczej.
Kiedy wszystkie nielegalne piece zostaną wymienione? Tego Katowicka Agencja Wydawnicza już nie wie.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
katowice potrzebuja extra pieniedzy.....duzo extra pieniedzy
Zamiast propagandy wychodzi cala prawda o Krupowicach. Tego zadna Sandra Hajduk ani Malwina Kaczor nie zagledzi
Krupowice mają za to piekny z pewnoscia stadion i najwiecej kiboli w Polsce...
To jest problem do rozwiązania - a nie jakieś robienie stref w centrum, bo na autostradzie smrodzą. Przy okazji - Katowice powinny wykorzystać argumenty ministerstwa dot. SCT, domagając się stanowczo podjęcia przez rząd działań zmierzających do wyprowadzenia autostrady z miasta. Wrocław dostanie nowy, oddalony od miasta przebieg A4, u nas pół Polski smrodzi tranzytem 1,5 km od Rynku - a rząd na to, żeby zrobić strefę w centrum. Pomoże jak zdrowaśki w piecu Rozalce z "Antka".
nie no tak to nie. Sprawa wygląda tak 1. Miasto za późno wymienia piece. 2. Miasto nie wymaga niestety ani od siebie ani od mieszkancow wymiany na czas. 3. SCT jest potrzebna. 4. A4 bis jest potrzebna.
Nie - czy SCT jest potrzebna to powinny wykazać pomiary dokonywane w miejscu, gdzie ta strefa miałaby być. Poza tym racja. A a4 bis to jest absolutna konieczność. Ale tu Krupa "działa" tak jak z tą wymianą pieców (i wieloma innymi sprawami, które są naprawdę potrzebne).
Co za przygłupy kompletne rządzą tym miastem. Na rozrywkę dla kiboli (stadion za pół miliarda i utrzymywanie za kilkadziesiąt milionów rocznie profesjonalnego klubu piłkarskiego) pieniądze zorganizowali i ochoczo wydali. Ale na ograniczenie trucia mieszkańców to już im zabrakło. Niech mieszkańcy wdychają ten syf przez kilka miesięcy w roku dzień w dzień, i niech zdychają z powodu chorób.
Przestańcie głosować na tych którzy chca nadal byc w uni. Trzeba uciekać z uni. Dla nich nie ma znaczenia ze możesz umrzeć z zimna i będzie co zimno. Ważne zeby wyprać kasę i wyrobić kraj z pieniedzy!
Udaj się na leczenie.
Bełkoczesz bez krzty sensu
Mam nadzieje, ze twój komentarz Ślązak to tylko ponury żart. Nie można chyba tego mówić na serio? A jeśli mówisz na serio to poświęć weekend na zastanowienie się dogłębne nad potencjalnymi skutkami tego, do czego nawołujesz…
Z niczym się nie wyrabiają!!! Że śmietnikiem na mieście! Z remontami kamienic. Z ogrzewaniem dla ludzi że słabym statusem!! Z pozostalobsciami po hutach prawie w centrum miasta. Z pseudo dolina pięciu stawów. Oprócz napisów na busach i nazwach ulic pojawia się tylko nazwa. Nasza lokalna władza jest zabetonowana do granic możliwości. A nasz prezydent nadąża tylko pokazywać się na otwaciach czegokolwiek i hucznych fetach.
Dla czystego powietrza nie ma pieniędzy w Katowicach. Ale dla GKS 30 milionów jest.
Wprowadza strefę czystego luftu. Beda płacić co miesiac haha biznes kwitnie
coś mi ta ilośc pieców nie pasuje. Wiem, że KAW jak sie nie pomyli to prawdy nie poda ale jednak... 250 na całe miasto ? To chyba mają na myśli tylko kamienice będące właśnością miasta, a nie te którymi administruje (czyli np. z nieznanym właścielem, niewyjaśniona sytuacja prawną itp.). Przyjrzałem sie 1 kamienicy na Załężu: 12 mieszkań, w żadnym nie ma wymienionego ogrzewania (rozmawiałem z mieszkańcami). Na tej ulicy budynków o takim statusie jest 9. To jest 1 stosunkowo krótka ulica, zwróciłem uwagę bo z komina leciał żółto-brązowy dym...
katowice potrzebuja extra pieniedzy.....duzo extra pieniedzy
Zamiast propagandy wychodzi cala prawda o Krupowicach. Tego zadna Sandra Hajduk ani Malwina Kaczor nie zagledzi
Krupowice mają za to piekny z pewnoscia stadion i najwiecej kiboli w Polsce...