Reklama

W ciągu kilku miesięcy na tory w metropolii wyjdzie kilkadziesiąt nowych tramwajów. Pierwszy jest już gotowy

G. Ż.
Poznańska firma Modertrans zakończyła produkcję pierwszego z 10 zamówionych przez Tramwaje Śląskie pojazdów. Do Katowic wagon przyjedzie w marcu, a całość zamówienia ma zostać zrealizowana do połowy roku. To nie jedyne zakupy Tramwajów, bo do końca roku 35 pojazdów ma dostarczyć bydgoska PESA.

Umowę z firmą Modertrans Poznań Sp. z o.o. Tramwaje Śląskie podpisały 8 marca 2018 roku. Niemal po dwóch latach pierwszy wagon jest już gotowy. W sobotę 15 lutego tramwaj został przewieziony do MPK w Poznaniu, gdzie będzie przechodził proces homologacyjny.

Konstrukcja i wygląd zewnętrzny serii wagonów dla spółki Tramwaje Śląskie S.A. bazuje na rozwiązaniach z pojazdów Moderus Gamma. Wagon jest niemal w połowie niskopodłogowy, osadzony na nowoczesnych wózkach trakcyjnych. W części pasażerskiej znalazły się m.in. klimatyzacja, ładowarki USB, rampa ułatwiająca wjazd wózków do tramwaju, urządzenia wizualnej i fonicznej informacji pasażerskiej.

Tramwaje Śląskie zamówiły w poznańskim Modertransie 10 nowych wagonów jednoczłonowych, z czego 2 będą tramwajami dwukierunkowymi.

Wartość kontraktu z Modertransem to prawie 29 mln zł netto. Umowa zawiera również prawo opcji, z którego TŚ będą chciały skorzystać, doomawając 5 wagonów jednokierunkowych o tych samych parametrach. Będzie to możliwe, jeśli odpowiednie organy zaakceptują wniosek miasta Katowice o przeznaczeniu na ten cel części unijnej dotacji, która miała zostać przeznaczona na budowę nowej linii tramwajowej na południe miasta.

Oprócz 10 tramwajów z Poznania, również w tym roku na Śląsk ma przyjechać 35 wagonów z bydgoskiej PESY. Pierwszy miałby wyjechać na tory w aglomeracji w maju lub czerwcu. Reszta ma zostać dostarczona do końca 2020 roku.

Obecnie Tramwaje Śląskie dysponują około 300 tramwajami. Po dostarczeniu nowego taboru, w pierwszej kolejności z eksploatacji mają zostać wycofane wagony 105N.


Tagi:

Komentarze

  1. Mich 15 lutego, 2020 at 6:57 pm - Reply

    Wydaje się, że będzie się dłużej wsiadać i wysiadać – z tyłu połowa drzwi, a w pośrodku pojedyncze – w porównaniu do 105N.

Dodaj komentarz

*
*