Reklama

Urząd ma pomysł jak zlikwidować część targowiska przy ul. Mickiewicza

Poszerzenie chodnika przy ul. Mickiewicza ma ułatwić pasażerom oczekiwanie na autobus.

Grzegorz Żądło
Władze Katowic chcą wykorzystać specustawę, żeby poszerzyć chodnik wzdłuż ulicy Mickiewicza. To spowoduje, że zniknie część targowiska, które od kilku lat funkcjonuje w tym miejscu.

Problemu targowiska urząd nie może rozwiązać od lat. Z informacji przekazywanych przed urzędników wynika, że właściciel terenu pomiędzy ulicami Mickiewicza i Piotra Skargi nie chce i nie ma zamiaru go sprzedać. Wciąż nie ma też miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w tym miejscu, więc możliwości wpływania na właściciela są bardzo ograniczone. Być może jednak miasto postawi go przed faktem dokonanym. W urzędzie powstała koncepcja, żeby przy okazji przebudowy ul. Mickiewicza na odcinku od ul. Skośnej do ul. Stawowej poszerzyć chodnik od północnej strony. – Targowisko dochodzi niemal do samego krawężnika. Mieszkańcy zgłaszają się do nas i proszą żeby coś z tym zrobić, tak żeby mogli w normalnych warunkach czekać na autobus – mówi Krzysztof Rogala, pełnomocnik prezydenta Katowic ds. projektu przebudowy strefy Rondo-Rynek.

Pomysł jest prosty. Miasto chce wykorzystać procedurę ZRiD (Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej). W skrócie chodzi w niej o to, że prezydent miasta działając na podstawie specustawy w tym przypadku jako starosta, może przejąć grunt “dla dobra publicznego” nawet bez zgody właściciela. Oczywiście za odszkodowaniem. Jest to forma wywłaszczenia. Właściciel przejętej działki może odwołać się od decyzji prezydenta do wojewody, a jeśli ten ją podtrzyma, do sądu administracyjnego.

Nowy chodnik miałby mieć szerokość podobną do tej przed DH Ślązak.
Nowy chodnik miałby mieć szerokość podobną do tej przed DH Ślązak.

Władze Katowic chcą poszerzyć chodnik tak, żeby miał 6-8 metrów. Byłaby to poważna ingerencja w prywatny grunt. Umożliwiłaby jednak “zepchnięcie” targowiska w kierunku północnym. – Sześć metrów to szerokość minimalna – mówi Krzysztof Rogala. Dodaje, że targowisko chluby miastu nie przynosi, a kłopoty i owszem.

O tym czy urząd zastosuje procedurę ZRiD zdecyduje prezydent Marcin Krupa.


Tagi:

Komentarze

 1. Maz 30 maja, 2017 at 10:24 am - Reply

  Czy cos w tej sprawie sie rozstrzygnelo? Nie da sie tego jakos inaczej rozwiklac?

 2. safin 13 lipca, 2016 at 11:39 am - Reply

  Panie Grzegorzu, chodzi o błąd w nazwisku p. prezydenta 😉

 3. feeline 11 lipca, 2016 at 1:14 pm - Reply

  “O tym czy urząd zastosuje procedurę ZRiD zdecyduje prezydent Marcin Kupa.”

  bez przesady z tą niechęcią do rządzących…

Dodaj komentarz

*
*